Trávíte letošní mimořádně teplé léto u vody někde u nás? Pak si udělejte občas plážovou pauzu a rozhlédněte se kolem, zda neuvidíte ve své blízkosti hrad či zámek. Při troše štěstí narazíte nejen na klasické prohlídky, ale také na mimořádné letní akce, které potěší i děti. Například u Vranovské přehrady budou v tomto směru příští týden úplné hody…

Jak jsme již nedávno psali, stalo se v posledních letech milou tradicí, že mnohé naše hrady a zámky připravují na čas prázdnin speciální zábavné prohlídky a rozličné akce. Přímo v areálu historických památek tak můžete zažít naplno atmosféru časů dávno minulých a zábavnou formou naučit své děti ctít odkaz naší bohaté historie.

Zámek Vranov nad Dyjí

Jedinečnou atrakci připravili také letos pro své návštěvníky na zámku Vranov nad Dyjí. Dne 6. srpna jste zváni na unikátní procházku jen za svitu lamp, světel a svící. To je romantika, že? A to není vše. Nádherné salony prvního patra, legendární barokní sál předků i zámeckou kapli si můžete v tuto noc projít bez průvodce!

Okna vranovského zámku se rozzáří romantickým světlem svíček

Okna vranovského zámku se rozzáří romantickým světlem svíček

Bc. Radek Ryšavý, kastelán

Náš zámek bude letos už potřetí zcela mimořádně zpřístupněn i v noci. Návštěvníci budou mít možnost projít si interiéry ve svém vlastním tempu bez průvodcovského výkladu a vychutnat si tak jedinečnou atmosféru potemnělých zámeckých komnat ve světle svící a lamp. Prohlídka je tak vhodná i pro rodiče s menšími dětmi, které se snad v nočním zámku nebudou příliš bát... Zdravím z Vranova.

Hrad Bítov

  • Ve dnech 9. - 10. srpna uvede na Bítově Divadelní a šermířská společnost EXULIS z Brna adaptaci románu A. Dumase „O korunu a lásku“. Jde o romantický příběh lásky rytíře de Bussy a krásné Diany paní z Monsoreau. Pro velký zájem je třeba si prohlídku rezervovat.
  • Následně bude probíhat ve dnech 12. - 13. srpna 2017 tradiční hradní pouť s bohatým programem: historický jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další)a komedianti na káře pro malé i velké. Vstupné na program je zdarma a je zahrnuto v ceně všech prohlídkových okruhů.
  • Na neděli 13. srpna je naplánována církevní pouť od hradní studánky s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (r. 1346) uvnitř kaple.

Malebné bítovské nádvoří ožije díky vkusným atrakcím

Malebné bítovské nádvoří ožije díky vkusným atrakcím

Bc. Jan Binder, kastelán

Hrad Bítov zve v letošní sezoně kromě stálých prohlídkových okruhů presentujících návštěvníkům iluzivní výmalbu prostor v novogotickém stylu z 19. století, unikátní kolekci osvětlovacích těles z kolorovaného plechu v sala terreně, rozsáhlou zoologickou sbírku s největší sbírkou vycpaných psů na světě a unikátní sbírkou zbraní také na bohatý kulturní program. Navíc je zařazen do II. prohlídkového okruhu nově otevřený bývalý bítovský hradní pivovar, kde šlechta vařila pivo v letech 1618 - 1893.

Co ještě navštívit v okolí Vranova

  • Zřícenina hradu Cornštejn: Objekt ve správě Jihomoravského muzea ve Znojmě se těší velké oblibě právě díky atraktivním akcím, které se tam pravidelně během léta konají. Bližší info na www.muzeumznojmo.cz
  • Zámek Uherčice: Stojí za návštěvu, abychom se na vlastní oči přesvědčili, co se stane, že když zvítězí lidská hloupost... Naštěstí už zdárně probíhá památková obdoba a vy si můžete prohlédnout místa, kde se točila například pohádka Svatojánský věneček.
  • Nový Hrádek - zkuste náš tip na výlet: Užijte si klid v přírodě cestou na Nový Hrádek u Lukova

Krásné cestovatelské léto!

Čtěte také: