Podzimní botanická zahrada
Skvělým tipem na výlet je rozhodně Botanická zahrada v pražské Tróji, kde si milovníci přírody mohou užít rostliny hrající všemi barvami. Nejenže toho v zahradě stále spousta kvete, ale rostliny z nejrůznějších koutů světa zde mění svou barvu. Atmosféra je zde rozhodně jiná než během jarních či letních měsíců, zato však výjimečná. Pokud chcete zažít podzimní botanickou, je ten správný čas. Brzy totiž spousta stromů opadá a bude po kráse. Den vám jistě zpříjemní i pohled na podzimní vinici, která září žlutě. V kiosku si můžete zakoupit dýně za bezkonkurenční ceny nebo ve venkovním bistru ochutnat místní dýňovou polévku. Zamrzí jen, že zde již skončila výstava dýní Dýně hrají všemi barvami, kterou Botanická zahrada Praha nesmyslně ukončila 20. října – týden před Halloweenem. Místo toho si můžete jít 31. se svými ratolestmi alespoň nějakou tu zbylou dýni vydlabat.

Foto: žena-in.cz

Dýňový svět
Pokud to nemáte daleko na Vysočinu nebo si klidně chcete udělat větší výlet, doporučujeme návštěvu Dýňového světa na rodinné farmě manželů Pipkových v Nové Vsi u Leštiny. Na své si zde přijdou nejen dospělí, ale i děti. Kromě hrátek mezi dýněmi a obřími pyramidami z nich si můžete pořídit i krásné podzimně laděné fotky. Pro návštěvníky je připraveno kromě tisíců dýní také bludiště z klád, slámový bazén, hrady ze slámy a mnoho dalšího. Hlavním tématem je letos les. Na sýpce manželé Pipkovi udělali strašidelný les z barevných tykví. Návštěva Dýňového světa je nejen zábavná, ale také naučná. Setkáte se zde totiž také s mnoha druhy dýní, které běžně v supermarketech nekoupíte. Jednotlivé odrůdy můžete dokonce ochutnat a zakoupit si je. K tomu dostanete rady, jak je využít nebo jak je případně pěstovat. A protože jde o statek, nechybí zde ani zvířátka jako prasata, ovce, slepice nebo letošní přírůstek v podobě telátka. Otevřeno je i 28. října během státního svátku.

Foto: Instagram / meetmylovelyworld

Dýňová farma v Bykoši
Pokud to máte daleko na Vysočinu, můžete zkusit méně známou farmu u Berouna v Bykoši. Děti i dospělí zde jistě ocení nejen obrovské množství dýní a obrazců z nich, ale třeba také bludiště v kukuřici, kde si užijí mnoho zábavy. Dýně mají velké i malé, jedlé i ozdobné. Ani tady samozřejmě nechybí dýňová polévka či jiné laskominy z dýní. Ale pozor, poslední šanci na návštěvu tohoto středočeského dýňového ráje máte už jen tento víkend. Otevřeno mají totiž každou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin jen do konce října. A výjimečně v pondělí 28. října během státního svátku. To se však otevírací doba krátí do 15. hodiny.

Foto: Facebook / Dýňová farma v Bykoši

Den dýní na zámku Žďár nad Sázavou
Již počtvrté se budou v zámku Žďár nad Sázavou oranžovět dýně! Malé i velké návštěvníky čeká v sobotu 26. října od 14 do 19 hodin kreativní tvorba. Chybět nebude vyřezávání dýní, tvorba dýňových dekorací, ukázka vyřezávání dýňových uměleckých děl v podání profesionálky Kláry Harvánkové, ochutnávání dýňových pochoutek, podzimní fotokoutek nebo inspirativní podzimní výzdoba. Program bude ve znamení magie a kouzel podzimu. S Královstvím loutek z Vojnova Městce si budete moci vyrobit také magické loutky v duchu Harryho Pottera. Milovníci tohoto slavného kouzelníka jistě ocení také výrobu košťat. Pokud se rozhodnete setrvat do šesté hodiny večerní, rozhodně byste si neměly nechat ujít procházku zámkem rozsvícenou dýňovou stezkou. A to nejlepší? Vstupné je tu dobrovolné.

Foto: zamekzdar.cz

Zámek Žleby v podzimních barvách
Během celého prodlouženého víkendu potěší návštěvníky zámku Žleby květinová zátiší, barevné podzimní plody a výzdoba laděná v příjemných tlumených i zářivých odstínech. Podzimní dekorace zpestří vybrané interiéry na I. zámeckém prohlídkovém okruhu „Kouzlo romantického zámku“. Jako bonus bude během víkendu probíhat také akce nazvaná Oživená zámecká kuchyně. Nedílnou součástí standardního prvního prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurz do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Stačí si připlatit dvacet korun.


Foto: zamek-zleby.cz & Instagram / zamek_zleby

Dýňobraní ve Zlíně
Ve Zlíně se bude v sobotu 26. října konat tradiční podzimně laděná akce pro celou rodinu. Dýně tu najdete na každém kroku. Děti jistě potěší stezka s podzimními úkoly, dlabání halloweenských dýní, výtvarné tvoření, soutěž ve dlabání dýní, strašidelné malování na obličej, kolotoč na ruční pohon, lukostřelba, skákací hrad, bludiště a mnoho dalších zábavných aktivit. Chybět nebudou samozřejmě ani dobroty z čeho jiného než z dýní. A pozor, děti, které přijdou ve strašidelných kostýmech, čeká malá odměna. Tak pokud to máte do Zlína blízko, zkuste si o víkendu udělat čas a alespoň na chvíli se na tuto akci zastavit. Potěšující je i vstup. Stačí pouze přinést jablíčko do jablečné spirály, která je rok od roku větší.

Foto: Shutterstock

Reklama