Přesun z jižního Nha Trangu do severnějšího Danangu za další turisticky přitažlivou duchovní architekturou lze doporučit pouze letecky, neboť na této trase jezdí pouze vlaky pro otrlé…

Však se můžete podívat, jak zoufale se tvářím na fotce v prvním díle našeho fotoseriálu (zde). Na letadlech SNAD Vietnamci nešetří tak, jako na dálnicích - autem byste jeli velmi dlouho.

Pár kilometrů za Danangem se tyčí Mramorové hory. Na boční straně vidíte klasický výtah, nikoliv lanovku, jak jsem uvedla v upoutávce:

Vietnam

Zde se těží mramor, kterým se štědře vybavují hotely a z něhož se vyrábějí převážně nábožensky zaměřené sochy, často obřích rozměrů. Pod horami najdete jeden obchod za druhým: sochy lze zakoupit a nechat doručit až do bytu v kterékoliv části světa:

Vietnam

Na vrcholku najdete spousty atraktivních chrámů a klášterů s krásně kroucenými střechami:

Vietnam

Vietnam

Jejich „dvorečky“ zdobí samozřejmě nepostradatelné bonsaie, o nichž jsem si myslela, že si na ně potrpí pouze Japonci:

Vietnam

Vietnam

Stavbiček najdete spousty a dokonce si můžete prohlédnou jeskynní chrám:

Vietnam

Působí velmi tajemně a magicky…

Vietnam

Vietnam

Potkáte zde spousty hrozivě se tvářících bojovníků, takže zážitek z prohlídky připomíná „zámek hrůzy“ - nikdy nevíte, kde na vás kdo vykoukne:

Vietnam

Další výlet jsme podnikli do cíle všech milovníků historie - areálu My Son.

Vietnam

Tady na vás nevybafnou poněkud komické sošky v příšeří, zato na vás dýchne smutná atmosféra válečných hrůz z konce 60. a začátku 70. let minulého století. Tyto hinduistické stavby z období čamské říše, z nichž nejstarší pocházejí ze 4. století, by určitě působily veseleji, kdyby je bomby minuly….

Vietnam

Zřejmě by se zachovaly v podobném stavu, jako ta pod lešením:

Vietnam

V jednom z mála zachovaných interiérů najdete muzeum, kde si můžeme prohlédnout to, co zbylo z výzdoby chrámů:

Vietnam

Starý známý „podpěrač“ nám připomněl Kambodžu (čtěte zde).

Vietnam

Najdete tu i torzo oblíbeného strážce angkorských chrámů - lvíčka:

Vietnam

Příště se vydáme za duchovnem ještě severněji, a to přímo do hlavního města sjednoceného Vietnamu - do Hanoje. Dozvíte se, jak se slaví v zemi nový rok dohromady s obdobou našich Vánoc.   

Čtěte také:

Reklama