Vietnam je obrovská země a chcete-li vidět co nejvíce památek a zajímavých chrámových i klášterních komplexů, musíte se za nimi z časových důvodů nejlépe rozletět.

Jako první jsme objevili nečekaně klášter na ostrově Vin Pearl u města Nha Trang, vedle hotelových komplexů a zábavního parku. Nic se o něm nikde nepíše. Prý jej nedávno založil ruský majitel ostrova. Přes nejasný původ a existenci na mě z jeho útrob proudila velmi silná energie - zvláštní... Vévodí mu obrovská socha Budhy:

Vietnam

Vietnam

Vietnam

Uvnitř najdete spousty zlata, až oči přecházejí

Vietnam

a kromě šikmookých sošek na oltářích i dvě úplně odlišné v životní velikosti, které jako by tam nepatřily:

Vietnam

Nad samotným Nha Trangem ční další obří socha:

Vietnam

Ve svahu pod ní najdete několik roztomilých pavilonků

Vietnam

včetně dalšího obřího Budhy - pro změnu ležícího a spícího:

Vietnam

Pozůstatek království Čampa - věže Po Nagar z 8. - 12. století - najdete na dalším kopci. Ne náhodou vám jejich architektura

Vietnam

Vietnam

Vietnam

Vietnam

a zvláště malé sošky na fasádě připomenou společnou historii se sousední Kambodžou:

Vietnam

Klášterní komplex v horském městě Dalatu, kam jsme se vydali s průvodcem na celodenní výlet autem, obývají mniši.

Vietnam

Vietnam

Z jednoho „domečku“ se ozývaly typické budhistické motlitby, prý před jediným jídlem dne, na které duchovní mají nárok. Povolání mnicha není prostě jednoduché. Jeden z nich dával návštěvníkům požehnání za malý finanční příspěvek:

Vietnam

Pro další duchovní architekturu si zaletíme severněji - do okolí Danangu. Na Mramorovou horu nás vyvezla lanovka a na návštěvu pozůstatků rozbombardovaného náboženského centra čamské říše ze 4. - 13. století stačil taxík. Těšte se na příště.

Čtěte také:

Reklama