Moc ráda se s vámi podělím o moje tipy, protože jsem některá představení už viděla a na další se moc těším. Musím říci, že z toho mám fakt radost, udělat si čas na sebe a jít na představení, které toužím vidět.

Moje tipy jsou:

Inscenace Runners, divadlo Jatka78

620a25e6bda00obrazek.jpg
Foto: jatka78

Toto představení jsem viděla na začátku února a tak se mi líbilo, že jdu ještě jednou v dubnu. Také to tak máte, že toužíte vidět některé skvosty vícekrát? Pokud máte rádi Cirk La Putyka company, pak si toto nenechte ujít. Skvělá atmosféra, živá hudba, akrobatické kousky a taky 4 příběhy, které vás zasáhnou, pokud máte pocit, že také žijete zrychleně, jak na běžícím pásu a občas nestíháte počkat ani sami na sebe.. Je to pro mě hodně osobní a jedinečné. Doporučuji! (Hrají to nyní ale jen v několika termínech v dubnu). Více najdete zde Jatka78.cz.

Co se týká divadla Jatka a spolku Cirk La Putyka, pak také mohu doporučit představení Up and Down, hrají ho několik let a také je to velmi originální, mnoho akrobatických kousků, ze kterých se vám zatají dech a skvělý zážitek. Na co se tady ale těším v květnu je představení Cesty ve venkovním šapitó ve Stromovce. Jako milovník festivalu Letní Letná si to nemohu nechat ujít, bude to show a dechberoucí zážitek.
620a2614699dfobrazek.jpg
Foto: jatka78

Dalším tipem je divadlo Studio Dva a inscenace, kde hraje úžasná Eliška Balzerová s názvem Můj báječný rozvod. Můj báječný rozvod je laskavá komedie, kterou irská autorka věnovala všem, kteří ne vlastní vinou zůstali sami. Všech patnáct postav vytváří Eliška Balzerová. Byla jsem na něm s kamarádkou, která se před pár lety rozvedla a velmi se bavila. Celé představení odehraje na jevišti jen Eliška a je to famózní. Vtipné, břitké a tak opravdové. Velmi doporučuji. Vezměte ale kamarádku, muž by se asi v hledišti ztratil – jak jsme zkonstatovaly, je to „ženské téma“, na které jak je vidět, muži moc nechodí.

620a26413fcbaobrazek.jpg
Foto: studiodva

V dubnu sem jdeme ještě s kamarádkami na hru Holky jako květ, na což se také moc těšíme. Tři obyčejné ženy nám bez zbytečného sentimentu a s velkou dávkou humoru svěřují své radosti, trápení i svá nejniternější tajemství. Jejich odzbrojující upřímnost i notná dávka sebeironie vás dokážou současně dojmout i rozesmát.

620a26658fe45obrazek.jpg
Foto: studiodva

Pokud máte rádi Davide Bowieho, pak určitě doporučuji představení v divadle Komedie v centru Prahy s názvem Lazarus. Hlavní role se ujal Igor Orozovič v alternaci s Ondřejem Rumlem. Poslední dílo Davida Bowieho, komorní muzikál, který napsal společně s dramatikem Endou Walshem a ve kterém kromě starších hitů (Changes, Life On Mars) zazní i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí. Melancholický příběh o samotě, sebedestrukci a potřebě lásky navazuje na více než čtyřicet let starý film Muž, který spadl na Zemi, ve kterém ztvárnil Bowie roli mimozemšťana Newtona. Téma cizince mezi lidmi zůstává, přidávají se však motivy vyhoření, závislosti a především velké potřeby návratu do čistého života, světa a duše. Můj názor – skvělé, trochu bláznivé představení, skvěle odzpívané písně, David Bowie byl geniální a taky tak trochu podivín a blázen.

620a269a1642cobrazek.jpg
Foto: mestskadivadlaprazska

Pro odlehčení mám v plánu v divadle Rubín divadelní hru Hubte trampy, serou v lese. Jdu na to začátkem března. Jedná se o dramatizaci vzpomínek o dospívání na hranici mezi Košířemi a Smíchovem, o nalezení krásy přírody při prvním přespání v Prokopském údolí, o zásadách českého trampingu, o nekonečné hloubce noční oblohy, o posvátném ohni, o pravém přátelství a romantice ešusů, ale i o první lásce v době, kdy už je dávno pozdě. „Klučičí” inscenace autorsko-režijní dvojice Novotný-Frič s mnoha autobiografickými prvky a jednoduchým scénickým jazykem evokuje obrazy z vlastní náctileté mytologie. Radostná pánská souhra za zvuků kytary a zpěvu Šedého vlka, kterou zneklidňuje přítomnost jediné squaw. Hraje zde Lukáš Příkazský, kterého mám moc ráda, a pak se těším, jak si dám v divadelním baru víno a zavzpomínám na mládí, protože jsem sem velmi často chodila.

620a26cc38dc3obrazek.jpg
Foto: astudiorubin

Tak to je moje várka tipů na divadelní představení, moc ráda časem přidám další.

Divadelní tipy redaktorky Adély
Divadlo je pro mě něco, s čím snad denně vstávám a chodím spát. Divadlo mě provází celým životem a velkou měrou zasahuje do mé práce. Ráda bych vám předala své tipy na možná méně známe, ale o to umělecky kvalitnější divadelní představení v Praze. Spoustu lidí si myslí, že dobré divadlo je to, kde hrají veřejně známí herci z komerčních televizních seriálů. Ze své vlastní více než dvaadvacetileté divácké i divadelní praxe mohu ovšem říct, že ne vždy tomu tak je.

Tip 1: Vyhnání Gerty Schnirch, 3D Company – Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

vyhnani.jpg
Foto: Jarmila Štuková, archiv Divadla Járy Cimrmana, se souhlasem režisérky Diany Šoltýsové

Dramatizace oceňovaného románu Kateřiny Tučkové. Příběh o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Příběh jedné „malé“ a obyčejné ženy, jejíž život několikrát převrátí naruby „velké“ a dramatické dějiny 20. století – od protektorátu přes poválečné divoké odsuny až po nástup brutálního „osvoboditelského“ režimu. Příběh o chybách, které by se už neměly opakovat... Za režií tohoto mimořádného díla stojí herečka režisérka Diana Nečásek Šoltýsová. Inscenace vás zasáhne, bez ohledu na to, zda znáte původní text nebo ne. Vyznačuje se až dokonalou souhrou hereckého souboru a zcela vyrovnanými výkony. Syrové, odvážné a dechberoucí. Jestliže jste si přišli pro emoce, dostanete to, co žádáte.

Tip 2: Emil čili O Háchovi, Divadlo D21
„Za to, co jsem udělal, mě národ nazve zrádcem.“

204567166-4354013231328748-393146479413282798-n.jpg
Foto: Milan Hajn, se souhlasem PR managerky Kristýny Čepkové

Uplynulo více než 75 let od smrti třetího československého prezidenta Dr. Emila Háchy. Ten zemřel při čekání na soud v nemocnici pankrácké věznice, aby byl posléze při neveřejném obřadu pohřben na vinohradském hřbitově do neoznačeného hrobu jako zavrženíhodný kolaborant a zrádce národa. Až po sametové revoluci se pak dočkal aspoň částečné rehabilitace, spory o jeho osobnost se však vedou dál a znovu se rozhořely právě u příležitosti výročí jeho úmrtí. Lze je ale vůbec někdy definitivně a spravedlivě rozhodnout? A co tyto diskuze vypovídají o dnešku a o nás samých?
Inscenace vznikla pod taktovkou režiséra Jakuba Vašíčka a dramaturga Tomáše Jarkovského, kteří jsou neodmyslitelně spjati s legendárním Divadlem Drak. Dojemný a silný příběh dějinami opomíjeného prezidenta Emila Háchy stojí především na velmi kvalitním hereckém výkonu Petra Reifa, který přesvědčivě zosobnil Háchu od zvolení až do hořkého konce ve věznici Na Pankráci. Pozadu rozhodně nezůstávají ani Ivana Machalová a Hana Mathauserová coby Voskovec a Werich. Zkušeně „stříhají“ mezi komickou a tragickou polohou. Celou inscenací provázejí písně Osvobozeného divadla pod pevným vedením hudebníka skladatele Daniela Čámského. Jeho závěrečný úderný monolog je důstojnou tečkou za celou hrou.

Tip 3: Sláva a pád krále Otakara, Divadlo Komedie

Kontroverzní historická tragédie dotýkající se jednoho z nejdramatičtějších a nejrozhodnějších bodů českých a rakouských dějin, který pro obě strany znamenal rozhodující moment s trvalými následky. Přemysl Otakar II. dovedl České země a Moravu na vrchol slávy, diplomacií i silou vybudoval evropské impérium sahající až k pobřeží Jadranu. Politické intriky i lidské slabosti jej ale dovedly k tragickému pádu. Na troskách jeho říše povstala Rakouská monarchie založená „moderním politikem“ Rudolfem Habsburským... Michal Hába není jedním z nejzajímavějších a nejtalentovanějších režisérů své doby jen tak pro nic za nic. Inscenace Sláva a pád krále Otakara je jedním z mnoha důkazů jeho režisérského umu. Brilantní a bezchybný herecký výkon Martina Pechláta v roli Krále Otakara je vrcholem inscenace. Odvážný a kouzelně přesný je tu i Ivan Lupták jako Rudolf, který svému lidu už rozdal vše, co měl. Výborně si ale vedou všichni herci. Doslova „tarantinovské finále“ podtrhuje celou hru a zajistí zážitek na celý večer.

Tip 4: Spolu a daleko, Divadelní spolek Posun – Divadlo U Valšů
Dovoluji si vám nabídnout jeden tip, kterému jsem o něco blíže než ostatním. Pokud máte doma děti či dospívající, kteří jsou fanoušky světa Harryho Pottera, rozhodně vyrazte do Divadla U Valšů na inscenaci SPOLU A DALEKO. Jedná se o divadelní koláž z prostředí kouzelného světa Harryho Pottera, kde jsou kouzelníci obyčejní lidé z masa a kostí, se svými lidskými starostmi i radostmi. Příběh o rodině. Příběh o nás všech a o tom, co jsme v sobě potlačili. Příběh o tom, že chybovat je dědičné. O tom, že odpouštět je těžké. O tom, čeho se na nás dopustila rodina a především – čeho jsme se na sobě dopustili my sami...Troufám si říct, že vás příběh osloví i pokud nejste znalcem universa Harryho Pottera. Vypráví o obyčejných lidech a jejich starostech v rodině. Nejvyšším pilířem inscenace je bezesporu epická hudba mladého skladatele a herce Dominika Roneše.


V případě, že byste rádi SPOLU A DALEKO viděli, nejbližší představení se koná 27. 2. od 19:00. Veškeré informace naleznete na Instagramu Divadelního spolku Posun.

Skvělých divadelních představení je v Praze mnohem více a já bych o nich dokázala hovořit hodiny. Tak doufám, že se mi naskytne brzy další příležitost vám něco kvalitního a zábavného doporučit. Přežije-li kultura, přežije národ. 

Naše články: