Uvažujete o umístění pračky? Standardem je umístění v koupelně, ale dnes je celkem běžné, hlavně v malých bytech s malými koupelnami, dávat pračku například do kuchyně jako součást linky. Nedávno jsem navštívil kamaráda, který má pračku dokonce v ložnici!

Téma na článek o tom, kam umístit pračku, mě napadlo, když jsem při nedávné návštěvě kamaráda zjistil, že kvůli velikosti bytu museli dát pračku do ložnice. Odpad a přívod mají vyvedený skrz zeď sousedící s kuchyní. „Jinam se nám nevešla,“ vysvětlil mi kamarád, „časem jsme si zvykli.“

Kam s pračkou?

Uznávám, že toto je extrém, a ačkoli se v některých erotických příručkách doporučuje sex na pračce jakožto jeden z nejvzrušivějších, předpokládám, že většina lidí kvůli tomu pračku do ložnice dávat nebude. Kam ale tedy s pračkou? V bytě, kde nemáte prádelnu, se nabízejí možnosti dvě - koupelna a kuchyně. Obě mají své výhody a nevýhody, konzultoval jsem je s bytovou architektkou Kateřinou Pečeňovou ze Studia Designer-Ka.

„Pokud to prostorové možnosti bytu dovolují, je samozřejmě nejlepší pračku neumísťovat ani v kuchyni, ani v koupelně, o ložnici nemluvě. Bohužel se ani ve většině moderní bytové výstavby na pračku nemyslí. V některých novostavbách bytových domů již bývá k dispozici malá místnost, kumbál nebo spižírna, kde je instalován přívod a odpad pro pračku. Takže to je asi optimální řešení. Ale je to spíše výjimka. Proto je nutné se uchylovat ke kompromisním řešením a jsme nuceni pračku umístit jinam - do koupelny, či do kuchyně,“ vysvětluje Pečeňová a dodává: „Pračku umisťujeme s ohledem na to, že s jejím provozem je spojen určitý hluk a, řekněme, provozní nepořádek. Je potřeba někam umístit prací prostředky a manipulovat se špinavým a poté vypraným prádlem.“

Pračka v koupelně

  • Výhody

Z funkce koupelny vyplývá, že se zde počítá s mokrem a mokré prádlo, či vylitá voda neznamená problém. Často se tu prádlo i věší, čímž odpadá jeho přenášení po bytě. Lze tu mít i koš na špinavé prádlo. Je to stranou hlavního obytného prostoru a návštěvy, či lidé zvenčí se sem většinou nedostanou.

  • Nevýhoda

Pračka zabere prostor, který může zvláště v menší koupelně znatelně chybět, a omezovat tak její užívání.

Pračka v kuchyni

  • Výhoda

Pračku lze v současné době začlenit do kuchyňské linky, opatřit ji stejnými kuchyňskými dvířky, takže vlastně není vidět a z designového hlediska to není problém. Řeší to zejména situaci, kdy máme příliš malou koupelnu. „To je, podle mého, snad jediná výhoda,“ vysvětluje Pečeňová.

  • Nevýhody

„Nevýhody, řekla bych, převažují,“ dodává a vypočítává je... Hluk (i velmi moderní přístroje nejsou úplně bezhlučné). Pračku nelze používat ve dne, kdy by mohla rušit obyvatele či návštěvu. Zvláště pokud je kuchyň spojená s obývacím prostorem, což je dnes velmi časté, může pračka rušit hlukem i nepořádkem, spojeným s manipulací s prádlem. Může také docházet ke kolizím, kuchyň je i bez pračky značně exponovaný prostor, takže může být dost náročné zároveň vařit, prát a třeba připravovat jídlo, mýt nádobí a podobně - a to vše v jednom prostoru...

A kde máte pračku vy, milé čtenářky?

Čtěte také...