skrin

Jestli nebydlíte v rozlehlém domku s teplými půdami a suchými sklepy, určitě řešíte, kam uložit sezonní oblečení. Teď právě to zimní.

Já se s ním mořím pravidelně květen co květen. Venku se definitivně oteplí a moje půdní skříně (spíš skříňky) opravdu nejsou nafukovací, aby pojaly zároveň oděvy zimní i letní. A tak balíkuji svetry, manžestráky, teplá trika a bundy a vyměňuji je za lehké topíky, trička, šaty a nátělníky. Skříň je najednou poloprázdná, ale zato moje úložná pidipůdička, kterou mám u stropu a lezu na ni po sklápěcích schůdcích, připomíná dobře zásobený „sekáč“. Nejhorší na tom je, že k nošení vždy vyberu jen dvě tři hromádky a ostatní zůstává na půdě zapadlé - roky netknuto a nenošeno. Na mé tuny hadříků tu sedá prach, objevují se v něm nevysvětlitelné skvrny, občas se v nich vyspí kočka a zanechá část svého kožichu. Prostě tuhle stránku své domácnosti nemám dobře vyřešenou. A tak jsem se zeptala bytové návrhářky Marcely Šimkové z Domu bytové kultury, jaké možnosti se pro uskladnění nabízejí.

Vakuové pytle

Možná je znáte z televizní reklamy, tentokrát je ale doporučují i bytoví designéři. Je to nejlevnější a velice pohodlný způsob, jak hory svých módních drahých investic zmenšíte až na pětinu a pak už lehce uskladníte v podstatě kamkoli, kde nebudou překážet. Bát se nemusíte ani sklepa, kvalitní pytel nepropustí žádnou vlhkost ani nežádoucí odér. Stačí svršky poskládat do pytle a pomocí vysavače z něj vycucnout co nejvíce vzduchu. Obsah se krásně slisuje a i z hodně velkého balíku máte skladnou placičku, která se vejde i pod postel.

Kartonové krabice

Každý větší obchod z nábytkem a některá papírnictví nabízejí sady, většinou pětivrstevných, kartonových krabic různých velikostí, které jsou určené speciálně k uskladňování oděvů. V tomto případě se ale vyplatí myslet na místo, kam krabice uložit. Vlhké prostředí by jim určitě nesvědčilo, stejně jako šatům uvnitř. Nejlépe se pro ně hodí suché půdy. Výhodou je, že oblečení „dýchá“ a je ve tmě.

Šatna

V současných luxusnějších novostavbách se už počítá s místností navíc, která slouží jako šatna (vzpomeňte si na americké filmy – tam je to zcela běžná věc). Od stropu až po podlahu zde naleznete police, zásuvky, držáky, věšáky, tyče na ramínka i boxy na obuv. Ideální je, když je šatna natolik veliká, že zastoupí veškeré ne příliš dekorativní skříně v bytě. Šťastný ale může být i ten, kdo si má tímto způsobem možnost na půl roku uskladnit sezonní garderobu. Jestli nic takového nemáte, zkuste zauvažovat, zda by se nedala na tento způsob přestavět zbytečná špajzka, přístěnek či druhý záchod nebo koupelna. Možná by pak prostor plnil svou funkci smysluplněji.

Stropní úložné prostory

Jsou moc fajn a vypadají dobře, dovolit si je však mohou pouze majitelé bytů s vysokými stropy. Šikovný truhlář je takové vynálezy schopen vyrobit během pár hodin. Prostor místností se navíc stane útulnějším a lépe se vytápí.  Jen pozor, aby nebyly příliš hluboké a vy jste dosáhly i na nejzadnější kousky.

Kam uskladňujete sezonní oblečení vy?

Reklama