Navštívili jsme plzeňskou Techmanii. Zdejší expozice je plná zajímavých her, které ale budou bavit spíš kluky než holky. Ale zato i ty dospělé kluky! Chystáte-li se do Plzně, nezapomeňte je tam poslat.

techmania

Míst, kde si na vlastní kůži můžete vyzkoušet přírodní zákonitosti, v naší zemi není mnoho. Osobně si vybavuji jen liberecký IQ park a plzeňskou Techmanii. A právě o Techmanii je několik následujících řádků...

Nenechte se odradit cestou

Techmanie se nachází v Plzni, přímo v areálu Škodových závodů. Cesta sem tedy je trochu zvláštní, musíte projít branou do areálu a vrátná vás nasměruje k té správné hale. Ta na první pohled nevypadá nijak zvlášť, ale jakmile vejdete dovnitř, ocitnete se v čistém moderním prostředí, které stojí za to shlédnout, tedy (jak již bylo avizováno) stojí zato shlédnout pro kluky. Malí i velcí techničtí hračičkové si zde skutečně přijdou na své!

A abych nezapomněl, Techmanii najdete, když do Škodových závodů projdete branou V. v Borské ulici (viz mapa).

techmania

Nechoďte tam sami

Principem Techmanie je volnost. Můžete se tu pohybovat úplně jakkoli - neexistuje žádný směr prohlídky. Strávit tady můžete, kolik času chcete. Doporučuji jít minimálně ve dvou, protože hodně vystavených atrakcí je určených právě pro dva. Ale když parťáka neseženete, můžete kdykoli oslovit někoho z personálu, kdo vám atrakci rád vysvětlí a případně si i s vámi vyzkouší, je-li párová.

Rozděleno do sekcí

Celá zážitková expozice je rozdělena do několika sekcí (třeba „Na letišti“, „Na policejní stanici“...) a v nich je vždy asi deset exponátů. Můžete si tak třeba vyzkoušet, jak funguje rozpoznávání střel při daktyloskopii, kde jsou umístěná sledovací kamery, vyzkoušet videosimulátor pohybu či jak vidí lidé s jednotlivými zrakovými obtížemi...

Největší tahoun jen občas

Techmanii vévodí Van de Graafův generátor - dotknete se ho a vstanou vám vlasy na hlavě, ten ale místní zaměstnanci zapínají jen občas. Přímo na ceduli u generátoru zjistíte, kdy dojde k dalšímu spuštění.

Umělecké expozice

Za zmínku stojí, že v rámci Techmanie je instalována slavná Entropa Davida Černého, která má svoji vlastní halu a vy ji uvidíte skrz sklo. Musím říct, že jsem byl překvapen její velikostí - člověk tak nějak tuší, že jde o obrovskou záležitost, ale na vlastní oči je to zase něco trochu jiného. Kromě Entropy zde můžete v průběhu roku narazit na další expozice, které jsou většinou spojené s Evropskou unií.

entropa

Bufet

Když vám vyhládne, nebo se budete cítit žízniví, můžete se občerstvit v místním bufetu, který ale není nijak zvlášť vybavený. Prodávají se zde klasické suché pokrmy (chipsy a pod.) a nápoje z automatu. Očekával bych ale, že se na vás nikdo nebude zlobit, když si vybalíte vlastní svačinu, protože židliček je zde požehnaně a nápis, který by zakazoval konzumaci vlastního jídla, jsem zde neviděl.

A vlezné?

Levné to zrovna není, ale existuje spousta slevových kuponů pro skupiny a školní výpravy, či na počet návštěv. Ten systém je docela složitý a u vstupu vám ho vysvětlí, každopádně základní vstupné vypadá takto...

  • Dospělí: 140 korun
  • Děti, studenti, důchodci: 90 korun
  • Rodina (maximálně 5 osob): 300 korun

Otevřeno je, kromě pár dní v září, každý den od 9.00 do 17.00 hodin.

Fotografie: www.techmania.cz

Kam dál?

Reklama