Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré ubrousky a toaletní papír? Díky aplikaci WC kompas a webovým stránkám www.wckompas.cz budete vědět dopředu, do čeho jdete.
Každý to zná – raději půjdu za keř než na veřejné záchody. Mnohdy jsou ale obavy zbytečné, protože vás překvapí svou čistotou. Navíc nemusíte chodit jen na klasické veřejné záchody na nádraží nebo na náměstí, případně v obchodním centru. Toalety přístupné pro všechny najdete obvykle i na úřadech, v informačních centrech, městských knihovnách nebo na čerpacích stanicích. Pokud trpíte opakovanými střevními problémy, na základě potvrzení od lékaře si můžete pořídit tzv. WC kartu. Ta Vám otevře dveře i na pro veřejnost běžně uzavřené záchody např. v rámci policejních stanic, zdravotnických zařízeních nebo v restauracích. WC kartu přitom můžete získat na základě diagnózy syndromu dráždivého tračníku (trpí jím 15 % lidí) a dalších idiopatických střevních onemocnění (např. Crohnova choroba nebo ulcerozní kolitida).
Co to je WC kompas
WC kompas vznikl původně jako pomoc pro lidi s chronickými střevními komplikacemi. Jedná se o mapu toalet přístupnou přes webové stránky www.wckompas.cz nebo přes mobilní aplikaci „WC kompas“. Obsah vytváří na základě vlastní zkušenosti sami uživatelé. „Ani ve velkých městech často nelze rychle a důstojně vyřešit základní lidské potřeby. Nízkou kvalitu a nedostatečný počet čistých toalet si většina lidí uvědomí až v případě, kdy je nutně potřebují. Čím více lidí bude do naší mapy psát o svých zkušenostech, o to větší bude pravděpodobnost, že uživatelé najdou toalety právě ve svém okolí. Již nyní jich je více než 1 500,“ říká Mgr. Lucie Laštíková, manažerka komunikace pacientské organizace Pacienti IBD.
I pro zdravé lidi je často složité najít v neznámém prostředí záchod včas. Co pak ti, které trápí onemocnění spojené s častými průjmy nebo nadýmáním? V České republice je jednou z nejčastějších příčin dlouhodobých střevních problémů syndrom dráždivého tračníku (IBS) – trpí jím 15 % lidí. Dráždivý tračník se projevuje opakovanými bolestmi břicha spojenými buď s průjmy, zácpou nebo nadýmáním. Příznaky přitom mohou být tak silné, že znemožňují běžné fungování. Za počátkem onemocnění stojí často dlouhodobý stres. Před pár týdny jsme se ptali na zkušenosti i vás, výsledky ankety si můžete připomenout zde.
Zjistěte, zda se syndrom dráždivého tračníku může týkat i vás a zda na základě lékařského vyšetření můžete požádat o WC kartu. Na www.cojeIBS.cz najdete nejen podrobné informace o nemoci, ale také samodiagnostický test.
WC kompas – staňte se našimi průvodci!
Pomozte doplnit mapu záchodů ve vašem bezprostředním okolí. Stačí přes aplikaci nebo webové stránky www.wckompas.cz přidat hodnocení k jednomu z 1 500 aktuálních záchodů, nebo přidat nový. K tomu použijte oranžový znak „+“ a jednoduchý formulář, nahrát můžete i aktuální fotografii.
Nový komentář
Komentáře
Tak to je super, o těch stránkách a aplikaci jsem doteď neslyšela. Hned si stahuju, může se hodit. Sama trpím právě IBS a není to tak dávno, co jsem kdykoli, když jsem vyšla ven, ať už jen nakoupit nebo na procházku, hledala a přemýšlela, kam si odskočím. A to nemluvím o nějakém delším výletě někam "do neznáma". To bylo téměř nemyslitelné. To bych tu aplikaci fakt uvítala. Dneska už je to naštěstí o poznání lepší, hlavně díky opatřením, které jsem musela udělat (úprava jídelníčku, pravidelná strava, menší porce, méně stresu, do svého režimu jsem zařadila více pohybu, procházky, jógu, beru probiotika od Biopronu s kvasinkou, to vše dohromady mi hodně pomáhá), záchod na veřejných místech hledám už zřídka, ale jak říkám, hodit se to může vždycky. Díky za tip.
Se záchodem je dost problém hlavně brzy ráno nebo později večer a na některých místech jsou jedny veřejné záchody ve městě a jinak nic, pak zkouším restaurace a většinou mám štěstí, že mě na záchod pustí.
NNektere veřejné WC je jen pro odvážné
Záchod potřebují nejen nemocní, ale problém je i když máte své dny např.
U nás ve městě se vám může chtít jen mezi 9- 17 h. Pak máte smůlu. Na autobusáku wc nejsou. Na vlakovém nádraží je to jen pro odvážné. Mísy jen kus, všude kolem.. no dovedete si představit. Veřejné toalety jen od 9-17. A pak je samozřejmě zavřená i knihovna a jiné instituce... jak se tady píše. V restauracích leda s objednávkou, jinak vás nepustí. A nebo si doběhnout až za město na benzinu. Pokud to stačíte... Město se diví, že jsou po... různá místa, všude cítit moč... Ale aby s tím města něco dělala to ne. V některých městech jsem viděla i wc, kde se jen hodí peníz do automatu a pustí vás to. A nemusí se platit "hajzlbába" která má prostě danou pracovní dobu. Sice se kolem dělají různé zbytečné "projekty" na které jde fůra peněz. Ale aby udělali záchody, to ne. Na to už dlouhé roky nezbývá. O wc na autobusáku se žádalo snad deset let. A nic... Myslím, že u nás by člověk nepochodil s tou wc kartou. Není totiž kde...
Jo, schválně jsem mrkla na tu mapu. U nás je opravdu jen ta benzina za městem. Nebo knihovna, kde se odpoledne celý areál uzavírá.
Zajímavé.