Filipojakubská noc je opět zde a s ní i svátek čarodějnic. Podle  magiků  je tento čas opravdu vyjímečným dnem i nocí roku. Staré legendy vyprávějí o úžasných schopnostech tajemných bytostí - létání na koštěti. Kdo z nás by si to nechtěl alespoň jednou vyzkoušet? Já tedy rozhodně. :-)

K létání bylo podle některých spisů zapotřebí krom kvalitního koštěte ještě i speciálních mastí, kterými se  odvážná pilotka natírala před startem. V dnešní době se obávám, že létání tohoto druhu je již téměř nemožné už jen z důvodu technického pokroku ve vývoji a výrobě úklidových nástrojů. Neumím si představit třeba vzdušné cestování na umělohmotném mopu, parním čističi či nedej bůh vysavači, i když ta představa je zajímavá. :-)

let

Vydat se tedy na cestu za pomoci archaického proutěného koštěte z časů našich babiček či spíše prababiček vyžaduje jistou dávku zručnosti při jeho výrobě. Na cestu do nebeských výšin je dobré vzít do čarodějného vaku trochu prášku neviditelnosti, na zmatení eventuálních pronásledovatelů, především z církevních řad. Také se  doporučuje dávat pozor na  kladiva, krucifixy a velké ohně na vrcholcích kopců. 

A kam vyrazit ? Magických míst je mnoho, já osobně bych doporučila Studený vrch nad Hostomicemi, tam podle pověsti straší duch rytíře Fabiána, kterého chtěla čarodějnice pro svou dceru za muže. On odmítl, a tak ho i jeho ženu zaklela. Nyní bloudí mezi světem duchů a živých. Někdy se zjevuje jako hejkal a chrání brdské lesy...


Houska

Pokud chcete něco opravdu tajemného, vyrazte na hrad Houska. O hradu Houska si můžete přečíst roztodivné pověsti, podivnými úkazy je přímo prošpikovaný. Pokud si je pojedete nebo poletíte vyzkoušet na vlastní kůži, rozhodně nebudete zklamaní. Možná tady dneska vačer potkáte další dámy na koštěti! O hradu jsme psali v našem článku Houska: Dobře utajený, záhadný hrad.

letKrásný pohled z výšin ale bude i na Karlštejn! Proč si platit vyhlídkový let balonem nebo malým letadlem z Bubovic, když máme dneska koště! Hrad je krásně osvětlený, zážitek s pohledem na Berounku bude úchvatný! Navíc nemusíte platit za pohled z výšky drahé vstupné…!

Pro čarodějnice, které žijí na Moravě, máme také dobrý tip na strašidelný hrad! Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov, ležící nad údolím řeky Křetínky, na pomezí Čech a Moravy. Původně byl založen, aby chránil důležitou obchodní stezku českého krále Přemysla Otakara II. Od té doby je opředen mnoha pověstmi, a pokud se rády bojíte, určitě stojí za to ho navštívit. Proč ne třeba dneska v noci? Více si přečtete v našem článku: Vydejte se s námi na tajemný hrad Svojanov.

Jaká máte oblíbená tajemná místa vy? Kam si dneska zaletíte? Napište nám o tom do diskuse. :)

Reklama