Rozhodli jste se rekonstruovat svou kuchyň? Stavíte a zrovna přemýšlíte, jak ideálně vyřešit prostor v kuchyni? Počítáte s myčkou? Poradíme vám, jak na to.

Nejprve si odpovězte na otázku, kde kuchyň bude a jaký účel má plnit? Má být samostatná, nebo spojená s obývacím prostorem? Chcete, aby vám návštěva pomáhala krájet cibuli na společný guláš, nebo nechcete, aby vám viděla pod ruce?
 
 

Tvar kuchyně

Častým řešením bývá sestavení spotřebičů a jednotlivých dílů kuchyně tak, abyste při přípravě jídla nepobíhala z jednoho konce kuchyně na druhý. Při přípravě byste vlastně měla projít kuchyní přibližně v jednom směru, abyste ušetřila kroky. Postupujete podle toho, jak nakládáte s nákupem. Začnete spíží a lednicí. V jejich blízkosti by mělo být mycí centrum – dřez, myčka a pracovní centrum – zejména dostatečná odkládací plocha (čištění, napouštění hrnce vodou…) a pak samotné centrum vaření - sporák, trouba (samotná úprava jídla). Ideální tvar takové kuchyně bývá do U. Moderním a neméně příjemným řešením, máte-li dost prostoru, je kuchyně s ostrůvkem. Jeho úloha je různá. Nejčastěji bývá pracovní plochou nebo centrem vaření.

 

Umístění spotřebičů

Populární variantou bývají vestavné spotřebiče. Hodí se zejména tam, kde je kuchyň součástí obývacího prostoru a působí jako nábytek a dojem z ní jen tak více „pokojový“.

Spotřebiče volně stojící můžete umístit kam chcete, jen si dobře promyslete, kde je budete nejvíce potřebovat, abyste ušetřili svůj čas i prostor. Dbejte zejména na rozmístění dostatečného množství zásuvek a potřebných dalších rozvodů, odpadu apod. Důležité je to zejména u myčky, a u té se na chvíli zastavíme.

 

 

Umístění myčky

Podle způsobu zabudování rozlišujeme myčky volně stojící, které mají často možnost podstavby, a vestavné. Volně stojící myčky můžeme umístit vedle kuchyňské linky nebo kamkoli jinam. Často lze tento typ myčky odejmutím horní desky změnit na myčku podstavnou, která je určena pro zasunutí pod desku kuchyňské linky.

Vestavné myčky tvoří samostatnou kategorii, jež je konstrukčně přizpůsobena pro vestavění a zaintegrování do kuchyňské linky. Dvířka této myčky jsou přichystána na dodatečnou montáž panelu, jehož materiál je totožný s materiálem dvířek kuchyňské linky. Z takové myčky je potom v kuchyňské lince patrný jen ovládací panel.


Myčka nádobí je připojena na vodu, odpad a elektrickou zásuvku, která musí mít samostatný okruh a jistič.
Ideální umístění myčky je poblíž kuchyňského dřezu, kam lze opláchnout zbytky jídla a větší nečistoty. Mimo to lze použít pro myčku a dřez také stejný sifon.

 

Veškeré architektonické návrhy a vizualizace zpracovalo studio Kyzlink.

Více na www.kyzlink.com.

Aktuality, novinky, hry, testy, rady, porady a ještě mnohem více naleznete na specializovaných stránkách o myčkách nádobí: http://www.dodish.eu/ pod českou vlajkou.