Vzpomínám, že babička měla toaletní stolek s velkým zrcadlem, na něm krém, parfém a pro mne tajemnou krásnou krabici. Šperkovnici. Byla dřevěná s přihrádkami a krásným otvíráním tvaru květiny. V přihrádkách měla zkrášlující drobnosti uložené podle velikosti, tak aby se věci do sebe nezamotaly.

 

Přiznám se, že moc šperků nemám, zato ulítávám na bižuterii – korále, náhrdelníky, náramky, ať kovové nebo dřevěné. A pro tato cinkrlátka je šperkovnice jako stvořená... Měla jsem je dlouho poházené v šuplíku, ale ráno nastal problém, jak vše od sobe oddělit a najít ten kousek, co si chci vzít na sebe. Došla jsem k názoru, že šperkovnice by se hodila. Prošla jsem obchody, líbily se mi kousky v orientálním stylu, ale nebyla jsem si jistá, zda se do moderního interiéru bytu hodí. Nakonec jsem se rozhodla – zkusím kontrast a orientální dřevěný kousek jsem si pořídila. A ne jeden. Sadu krabiček pro jednotlivé šperky. A vypadají v moderním obýváku hezky.

Kdo je odvážnější, má doma starožitný nábytek a po ruce víc peněz, může se odvázat a koupit vyřezávanou šperkovnici, a kdo se chce opravu rozjet, vykládanou perletí. Budete jako zámecká paní.
Šikovnější si mohou luxusní šperkovnici pořídit sami. Stačí dřevěná krabice, lak a vlastní fantazie. Takové „krabičky“ najdeme ve starožitnictvích a můžeme si s nimi pohrát, aby odpovídaly našemu vkusu a představám. Jen perleť neupravíme, to opravdu nejde.

 

Jestliže nechceme do svého bytu přinášet další krabičky a krabice, z důvodu nedostatku prostoru nebo jen proto, že se nám líbí pokoj volný, vzdušný, můžeme najít jinou alternativu. Šperky lze zavěsit i na stěnu, na malé skobičky. Z důvodu vlhkosti není vhodné toto řešení do koupelny, tam bychom neměli šperky ukládat vůbec. Vybrat si můžeme ze dvou variant. Buď se k nástěnné šperkovnici „přiznáme” a uděláme z ní jednu z originálních předností vybavení pokoje, nebo ji můžeme zhotovit na vnitřní straně dveří šatní skříně. Takto lze i umístit nástěnnou krabici, která se používá na klíče, jen místo nich zavěsíme náhrdelníky a náramky. Prsteny navlékáme na tenkou tyčku umístěnou mezi ostatními úchyty.

 

Nechceme-li zajít do starožitnictví nebo orientu, protože nám zkrátka takový styl nesedne, a přesto bychom nějakou tu šperkovnici užili, rozhlédněme se po různých úložných věcech, které mohou tuto funkci stoprocentně zastoupit. Jsme-li příznivci krabicového systému”, podívejme se v obchodních domech po nějaké vhodné krabici, která nám hezky půjde do bytu. Do ní můžeme vložit další malé a získáme tím náhradu přehledných šuplíků. V některých případech pěkně působí i různé krabice od bonboniéry, ale ty se hodí spíše do studentských nebo lehce undergroundových bytů.

Pro šperky na každodenní nošení můžeme využít i malé proutěné košíky, ze kterých si každé ráno své nezbytné propriety opět navlékneme.

 


Ať již ji využijeme na své vlastní šperky, které s oblibou nosíme skoro denně, nebo jen příležitostně, svátečně, či k uložení nám drahých šperků po babičce, které pro nás mají nevyčíslitelnou hodnotu proto, že je právě ona nosila, malá šperkovnice se hodí asi do každého bytu. Nemusíme si pořizovat klasické vyřezávané, které budou v našem pokoji na první pohled narušovat celkový design, přizpůsobme výběr a uzpůsobme jakoukoliv věc, která se dá takto použít. Můžeme tak získat i další vhodný doplněk, který nám bude dělat dvojnásobnou radost – sám o sobě, i svou praktičností.

 

Máte doma šperkovnici?

Kde schováváte své poklady?
Jsou naházené v šuplíku?
Víte, kde je najít?
Vzpomínáte na krásnou krabičku po babičce?

Napište mi!

 

soutěž - Astor

 

Reklama