Otravuje vás neustálé vyndavání a uklízení vysavače, skládání a spojování hadice s nástavci a jejich opětovné rozebírání? Nemusíte se proto ještě vzdávat koberců v bytě. Řešení nabízejí centrální vysavače.


Na našem trhu si můžete koupit výrobky několika značek, princip fungování je však stejný: Agregát, tedy motor vysavače s nádobou na prach, je ukrytý ve sklepě či v komoře. Od něj vede speciální potrubí v podlahách nebo stěnách domu. To je ukončeno zásuvkami, do kterých zasunete hadici vysavače. Tím se celý systém spustí a skoro okamžitě luxujete. Hadice mohou být dlouhé až deset metrů, proto například na třípokojový byt vám budou stačit pouze dvě zásuvky, v běžném rodinném domě jich potřebujete zhruba pět.  Zbavíte se tak přenášení někdy i dost těžkého přístroje, nemusíte se bát, že vám vysavač spadne ze schodů a podobně. Mezi další výhody patří i to, že motor agregátu je ve sklepě a při luxování nezahltí celý byt nepříjemný hluk.
V bytech lze agregát umístit do zasklené lodžie, na chodbu, ale i do skříňky v kuchyňské lince. Samozřejmě je lepší, když se na centrální vysavač myslí při stavbě domu, kdy je jeho instalace nejjednodušší, ale pořídit si ho lze zpravidla i dodatečně. Firmy umí vést rozvody nepoužívanými komínovými průduchy, šachtami a podobně, aby se nemuselo v bytě příliš kopat a sekat.
Nebo si můžete pořídit novinku na trhu, což jsou malé vysavače, vhodné právě k dodatečné instalaci do bytu. Také jejich vzhled - zpravidla mají bílý plášť, jsou menší a také tišší - je předurčuje k tomu, že je pouze zavěsíte na zeď do chodby či kuchyně a pouze do nich zapojujete hadici.Podobně jako u vysavačů také u centrálních je vzduch s prachem nasáván a odchází ke sběrné nádobě, která je součástí agregátu. Tam je přefiltrován, nečistoty zůstávají ve sběrné nádobě a vzduch se vyvádí z domu ven. Proto se vám nemůže stát, jako například u starších obyčejných vysavačů, že by se nečistoty dostaly z přístroje opět ven do vzduchu. Zbytečné jsou také obavy, že byste museli ob den běhat do sklepa a kontrolovat, zda nádoba není plná. U většiny vysavačů totiž bývá aspoň jedna zásuvka doplněná světelnou kontrolkou, která upozorní, že se musí nečistoty vysypat. Na trhu se však objevují nové typy centrálních vysavačů, které se napojují na přívod vody a kanalizaci. Do sběrné nádoby se připouští voda a po ukončení vysávání se všechny nečistoty automaticky vypustí do kanalizace. O ty se nemusíte starat skoro vůbec.U klasických centrálních vysavačů si mnozí nemohou vynachválit takzvanou štěrbinovou zásuvku. Bývá umístěná v soklu kuchyňské linky, protože v této místnosti se asi zametá nejčastěji. Nemusíte však už nikdy více hledat lopatku a košťátko. Hromádku totiž stačí namést k této zásuvce, odklopit ji a ona špínu pohltí.Při nákupu centrálních systémů se setkáte se dvěma základními typy: jeden je určený k vysávání vody, druhý slouží pouze k suchému sání. Doplnit ho však lze separační nádobou, pak může také sát vodu. Každý z výrobců tvrdí, že jejich typ je lepší. Konečné rozhodnutí však záleží na samotném zákazníkovi, který musí zvážit, jak často vysává vodu. Při vysávání vody totiž musíte sběrnou nádobu vždy vylít a vyčistit. Systém určený na mokré nečistoty jednoznačně ocení v domácnostech s bazénem. 

ilustrační foto Beam a Husky

 

  

Reklama