V souvislosti s článkem o áčkových šatech ZDE mě napadla otázka: Kdy vlastně začalo to prvoplánové odhalování? Proč už se „nenosí“ decentní ženskost, která jen dává tušit, co se skrývá pod šaty? Proč se fandí prvoplánové nahotě? A je vůbec sexy?

Pominu-li dávná historická období inspirovaná antikou (empír) s průsvitnými látkami a odhalenými pažemi, i hodně revoluční dvacátá léta minulého století s krátkými sukněmi a holými zády, byla nahota celá staletí tabu.

To platí i v letech třicátých, kdy se dívky a dámy (ze slušných rodin) nevystavovaly v dekoltovaných šatech, s rozpuštěnými vlasy, bez rukaviček a kloboučků. Dekolt byl přípustný jen u večerních toalet, a to většinou na zádech.

Tento trend setrval i ve válečných letech a pokračoval v letech padesátých. Holá ramena a sexy výstřihy byly doménou večerních šatů a přes den se decentně zahalovaly.

Výjimku tvořily fotky spoře oděných filmových hvězd a tzv. pin-up girl, jejichž obrázky v odvážných pózách byly předmětem zbožňování mužské části populace.

A jsem opět u zmíněných šedesátých let. Když si je prozkoumáme blíže, zjistíme, že k dobrému mravu prvoplánová sexualita určitě nepatřila, i když se zdá, že šedesátky byly (nejen) v oblékání hodně odvážné.

Morálka se uvolnila s érou punku, kdy se vulgární odhalování a prvoplánová ošklivost staly hitem. Nahota už nemá tajemství, už je jí všude moc a přestává být sexy.

Podívejte se na pár cudných modelů šatů. Připadají vám snad méně sexy?

Foto: facebook Pinterest, street style, F&F, Facebook Escada

Reklama