Vzpomínáte na film Ten svetr si nesvlíkej, kde Petr Nárožný řeší malý byt plánky na dveřích skříní? Jakkoli se to může zdát směšné, úplně od věci to není. Různé typy úložných prostorů však mají svá specifika. Pojďme se na ně podívat:

 

KLASICKÁ SKŘÍŇ

Patří k nejdražším kusům nábytku. Nevýhodou je předem dané vnitřní uspořádání, které vám nemusí vyhovovat. Na skříních se navíc usazuje prach, nemluvě o nevyužitém místě nad nimi.

Pokud trváte na tradici klasických skříní, doporučujeme je postavit do rohu místnosti nebo kolem dveří, aby netrčely do prostoru. „Jednou z možností být i skrýt je do sádrokartonového límce,“ majitel truhlářské firmy Ing. Lukáš Kroupa.

 

ROHOVÁ SKŘÍŇ

Rohové řešení šetří maximálně místo a lze jej použít prakticky kdekoliv v bytě. Rohové šatny nahrazující skříně a komory zároveň. Lze do nich uložit oblečení, ale také skládací schůdky. „Nevýhodou je, že na našich trzích se nesetkáte s širokou nabídkou. Můžete ale zkusit firmy s italským nábytkem, Italové mají systém rohových i vestavěných skříní díky kvalitnímu kování propracovaný k dokonalosti,“ radí inženýr Kroupa.

 

VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ

Měly by být řešeny od podlahy až ke stropu, ode zdi ke zdi. Využijí doslova každý centimetr prostoru a změní jej v úložnou plochu. Využít je možno i různých výklenků, prakticky každého koutu. Do podkroví se pak hodí zešikmené vestavěné skříně či police.

“Pro představu: vestavěná skříň 2,5 metru na výšku a 1 metr na šířku vyjde zhruba na 12 tisíc korun,” udává inženýr Petr Kroupa.

Ve vestavěném nábytku lze využít takzvaného drátěného programu, což je maximální vyplnění prostoru pomocí drátěných držáků, věšáků, výsuvných košíků a poliček, zabudovaných přesně podle potřeby.

Pokud zvolíte běžné dveře, musíte počítat, že zhruba 60 cm zaberou křídla při otevírání a k tomu, abyste mohli věci pohodlně vytahovat a měli přehled o tom, co jste kam uložili, potřebujete 60 až 120 cm.

Nejlepší řešení je, mají-li dveře stejnou barvu jako stěny, pak je téměř nevnímáme. K tomu přispívají i posuvné či shrnovací dveře. Ty navíc šetří i místo. A umístíte-li na ně zrcadlo nebo fólii imitující zrcadlo, místnost se opticky zvětší.

 

ŠATNA

Ačkoli se to nezdá, vyjde mnohem levněji než vestavěné skříně. Stačí sádrokartonová příčka doplněná jednoduchými posuvnými dveřmi nebo jen rákosovou žaluzií. Metr čtvereční sádrokartonu pořídíte již za 600 korun.

Ani vnitřní vybavení vás nemusí vyjít na závratnou částku. Ideální jsou samozřejmě výsuvné police, speciální držáky či sklopné tyče, ale stačí police a šatní tyče.

Při ukládání věcí berte v úvahu, že maximální dosažitelná výška ze stoje pro ženu je 195 cm, výš proto patří jen sezónní věci, pod hranici 70 cm zase patří jen lehce vyjímatelné (tašky, kufry).

V šatně by nemělo chybět vhodné osvětlení, velké zrcadlo a stolička. A pozor: Architekti spočítali, že šatna ušetří až čtyři metry čtvereční v porovnání se skříněmi!

 

 

 

NIKA

Niku (tj. prostor ve zdi) má dnes již málo bytů. Najdeme ji spíše ve starších zástavbách. Ing. Lukáš Kroupa by radil jednoduché využití: „Rozdělte ji na několik částí podle toho, jaké šatstvo a prádlo potřebujete uložit, prádlo uložíte a zasunete dveře nebo závěs. A je hotovo.“

 

Foto: IKEA

     
Reklama