KLASICKÁ SKŘÍŇ
Patří k nejdražším kusům nábytku. Nevýhodou je předem dané vnitřní uspořádání, které vám nemusí vyhovovat. Na skříních se navíc usazuje prach, nemluvě o nevyužitém místě nad nimi.
Pokud trváte na tradici klasických skříní, doporučujeme je postavit do rohu místnosti nebo kolem dveří, aby netrčely do prostoru. „Jednou z možností být i skrýt je do sádrokartonového límce,“ majitel truhlářské firmy Ing. Lukáš Kroupa.
ROHOVÁ SKŘÍŇ
Rohové řešení šetří maximálně místo a lze jej použít prakticky kdekoliv v bytě. Rohové šatny nahrazující skříně a komory zároveň. Lze do nich uložit oblečení, ale také skládací schůdky. „Nevýhodou je, že na našich trzích se nesetkáte s širokou nabídkou. Můžete ale zkusit firmy s italským nábytkem, Italové mají systém rohových i vestavěných skříní díky kvalitnímu kování propracovaný k dokonalosti,“ radí inženýr Kroupa.
VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ
Měly by být řešeny od podlahy až ke stropu, ode zdi ke zdi. Využijí doslova každý centimetr prostoru a změní jej v úložnou plochu. Využít je možno i různých výklenků, prakticky každého koutu. Do podkroví se pak hodí zešikmené vestavěné skříně či police.
“Pro představu: vestavěná skříň 2,5 metru na výšku a 1 metr na šířku vyjde zhruba na 12 tisíc korun,” udává inženýr Petr Kroupa.
Ve vestavěném nábytku lze využít takzvaného drátěného programu, což je maximální vyplnění prostoru pomocí drátěných držáků, věšáků, výsuvných košíků a poliček, zabudovaných přesně podle potřeby.
Pokud zvolíte běžné dveře, musíte počítat, že zhruba 60 cm zaberou křídla při otevírání a k tomu, abyste mohli věci pohodlně vytahovat a měli přehled o tom, co jste kam uložili, potřebujete 60 až 120 cm.
Nejlepší řešení je, mají-li dveře stejnou barvu jako stěny, pak je téměř nevnímáme. K tomu přispívají i posuvné či shrnovací dveře. Ty navíc šetří i místo. A umístíte-li na ně zrcadlo nebo fólii imitující zrcadlo, místnost se opticky zvětší.
ŠATNA
Ačkoli se to nezdá, vyjde mnohem levněji než vestavěné skříně. Stačí sádrokartonová příčka doplněná jednoduchými posuvnými dveřmi nebo jen rákosovou žaluzií. Metr čtvereční sádrokartonu pořídíte již za 600 korun.
Ani vnitřní vybavení vás nemusí vyjít na závratnou
Při ukládání věcí berte v úvahu, že maximální dosažitelná výška ze stoje pro ženu je 195 cm, výš proto patří jen sezónní věci, pod hranici 70 cm zase patří jen lehce vyjímatelné (tašky, kufry).
V šatně by nemělo chybět vhodné osvětlení, velké zrcadlo a stolička. A pozor: Architekti spočítali, že šatna ušetří až čtyři metry čtvereční v porovnání se skříněmi!
NIKA
Niku (tj. prostor ve zdi) má dnes již málo bytů. Najdeme ji spíše ve starších zástavbách. Ing. Lukáš Kroupa by radil jednoduché využití: „Rozdělte ji na několik částí podle toho, jaké šatstvo a prádlo potřebujete uložit, prádlo uložíte a zasunete dveře nebo závěs. A je hotovo.“
Foto: IKEA
Nový komentář
Komentáře
My máme v našem bytě dvě velké vestavěné skříně a do nich se nám toho vejde fakt hodně. Jednu máme v ložnici a druhou na chodbě. Nechávali jsme si je dělat na míru, takže jsme využili prostor na maximum a mohli jsme si i říct, jak je chceme uspořádat.
V našem novém bytečku máme vestavěné skříně ve většině místností až ke stropu, vejde se tam spousta věcí, a na chodbě je ještě k bytu komora, kam se dávají takové ty venkovní věci (brusle apod.)
Máme pouze byt 2+1 bez šatny a komory.Děti jsou velké mají čím dál víc věcí a já stále řeším ,kde co uložit.Někdy je to k zbláznění,připadá mě ,že žijeme ve skladu.
Luciš: dvoupatrovou šatnu a schody :-))) A nebo nahoře spaní a dole šatna, to by se mi líbilo :-))
2,5 m do výšky? a co do bytu se 4 m stropy??? Teď bydlím v podnájmu, ale zůstane mi byt po rodičích, co se v důchodu odstěhují na chalupu.
Taky jsem obětovala kus kuchyně na šatnu - supééér :-))
kdybych mohla udělat z naší druhé předsíně, kde máme uloženy kola apod. šatnu, ušetřila bych spoustu místa....
Máme samostatnou šatnu a malou komoru a super
. V celým bytě už nemáme žádnou jinou skříň a máme spoustu místa