Už jsem psala o babiččině toaletním stolku, leč okrajově. Zmínila jsem ho v souvislosti se šperkovnicí, co na něm stála. Byl dělán na zakázku stejně jako celá ložnice – dárek k sňatku. Velké zrcadlo, mramorová deska, pod ní šuplíčky. Na něm už zmíněná šperkovnice, broušený flakon s parfémem, krémy, hřebeny. Šuplíčky byly rozdělené podle náplně. Jeden byl „vlasový“ – natáčky – ty kovové, co se musely ohřívat v horké vodě, speciální sponky, hřebeny do vlasů, jeden byl dokonce ze želvoviny. Další „ruční“ – manikúra v koženém pouzdře, rukavice z bavlny, krajky, ale i glazé na večer. Pak „šátkový“ – šátečky a šály z hedvábí i jiných materiálů. Bylo jich víc a už si nepamatuji, co v nich vše bylo. Pro mne jako dítě to byly poklady, prosycené vůní levandule a jemného mýdla, které babičky ve všech zásuvkách měla. Zrcadlo bylo velké, člověk se v něm viděl celý. Po stranách byly lampičky, to abyste si na svou krásu mohli přisvítit.

Dnes už stolek asi není. Pro mne zůstane ve vzpomínkách. A vím, že budu toužit po stejném, a nikdy se mi ho nedostane. Byt malý, starožitný nábytek by tam působil jako pěst na oko. Ale přesto se toaletní stolky do domácností vrací. Už je nevidíme jen ve filmech, kde u nich herečky v negližé řeší své životní problémy. Nebo v nich mají ukryty schránky s dopisy od tajných ctitelů, jedy či dokonce revolver. To už jsem ale hodně odbočila.

Co tedy zvolit? Na klasický toaletní stolek s velkým třídílným zrcadlem v mnoha domácnostech nebývá místo. Ale ani tehdy se jej žena nemusí vzdát. Zrcadlo na zdi místo neubere, naopak může příjemně zpestřit, a dokonce opticky zvětšit místnost a jako toaletní stolek poslouží i malý pojízdný kontejner se zásuvkami. Další možností je stolek s odklopnou deskou. Po jejím zvednutí se objeví zrcadlo a uvnitř uložené všechny přípravky potřebné k líčení i péči o pleť.

Jako toaletní stolek lze použít i jednoduché police připevněné na zeď. Toaletní stolek si můžete nechat udělat i na míru. Někomu stačí malá odkládací deska nebo komoda s prádlem. Ty, co se líčí v koupelně, tam sice mají dost, většinou umělého, světla, ale v dnešní rychlé době místnost zablokují pro ostatní členy domácnosti (tedy pokud nevlastníte vícero koupelen, pak v té své můžete trávit času, kolik chcete). Přiznám se, že já koupelnu částečně využívám, mám v ní docela dost prostoru a není tam teplo a vlhko, takže toaletní stolek je v ní umístěn. Nečekejte dřevo, umělohmotný kontejner. Ale stejně pak vezmu zrcátko a šminky a vyjdu na světlo.

Ale co nadělám? Můžu jen tiše toužit. Po velkém zrcadle, mramorové desce, vůni levandule a spoustě šuplíčků, kde by byla spousta krásných zbytečností, i ten revolver by se tam mezi krajkové kapesníčky schoval...

Máte toaletní stolek?
Nebo jen zrcadlo v koupelně a šminky na pračce?
Je klasický nebo moderní?
Vzpomínáte na nějaký starožitný?
Babiččin nebo filmový?

Napište, ať vím, že po staré kráse a dokonalosti toaletního stolku netoužím sama...