senior

„Nejhorší jsou ti, co dají své rodiče do domova důchodců. To je stejné, jako by je vyhodili na smetiště,“ říkávala celé roky moje matka. Časem mi došlo, že to byla výchovná metoda, která mě měla přimět v souvislosti s ní o něčem takovém nikdy neuvažovat. Dnes je matce sedmdesát, je zdravá a vypadá o deset let mladší. A mě nenapadne o něčem podobném uvažovat ani omylem.

Kamarádka je na tom hůř. Její otec trpí Alzheimerovou chorobou a ona se o něj stará. V práci dala výpověď, žije ze sociálních dávek a přídavků za péči o nemocného. Trvá to už dva roky a ona je na zhroucení. Je rozvedená, má 14letou dceru a tře bídu s nouzí. A že nejde jen o peníze, dokládá fakt, že jediný styk s okolím jí umožňuje sedmiletý pudl, kterého musí denně venčit. Ovšem jen ve chvíli, kdy se dcera vrátí ze školy a pomateného dědu pohlídá. Matka se dceři věnovat nemůže, nezbývá jí čas. Společné výlety simuluje skautský oddíl, moře o prázdninách dětský tábor na tři týdny. Letos dva turnusy za sebou. Ano, kamarádka je hodná, má velké sociální cítění a také byla vychována k tomu, že rodiče se na „smetiště“ neházejí. To, že sobě i dceři momentálně zničila roky života, považuje za sobecký argument. Tatínek pro ni v životě přece tolik udělal!

Jak se na to díváte vy? Dali byste své nemocné rodiče do péče cizích, nebo byste se raději obětovali sami? Jaký názor máte na to, že byste jednou skončili vy v podobném zařízení? Bojíte se, nebo vám to připadá přirozené, protože nechcete své potomky zatěžovat starostmi o sebe?

Důchodci budoucnosti

seniorDostat lůžko v takové instituci ale není jednoduché. Evidentně je hodně těch, co si myslí, že není žádným smetištěm, nebo by prostě 24hodinovou péči o nemocného nezvládli. Ten, kdo o místo stojí, si musí požádat i několik let dopředu, mnohdy se ale stane, že se posledního stěhování ani nedožije. Jestliže ano, musí počítat s nejnižší cenou pohybující se kolem 12 tisíc korun měsíčně, na což většina penzí nedosáhne, protože ta průměrná činí sotva 9 500 korun za měsíc.

„Samozřejmě, že se počítá s účastí dětí,“ říká sociální pracovnice Milada Hromadová. Podle rozsáhlého výzkumu v šestnácti zemích Evropské unie organizací SHARE ale vyplynulo, že 72 % dětí svým rodičům v důchodovém věku finančně nikdy nevypomáhá. Zatím. Kvůli rostoucímu počtu seniorů se podle ekonomů za pár desítek let  změní celé hospodářství země. V roce 2065 má být  počet Čechů starších 85 let sedmkrát vyšší než dnes a v důchodu zřejmě bude celá třetina společnosti. Střední délka života mužů má do té doby stoupnout o 12,5 roku. Stoletých, kterých je u nás dnes jen několik set, bude až 15 tisíc.

Co ale s námi, až budeme staří a nemohoucí? Výstavba soukromého domova pro důchodce bude čím dál tím častěji uváděna v bankách jako podnikatelský záměr při žádosti o úvěr (už teď je spočítané, že na menším domově pro seniory se dá vydělat asi 2 miliony korun ročně), začnou vznikat specializovaná wellness centra, kina s vybranými filmy, možná i celé televizní kanály. Situace určitě využijí cestovní kanceláře i kosmetický průmysl… Ve způsobu, jak na někom vydělat, přece lidská fantazie nezná mezí.

Budou na to ale stačit naše důchody? A co vy? Myslíte na zadní kolečka? Šetříte si na důchod, nebo spoléháte jen na to, co dostanete od státu? Pozor! Penze se budou v budoucnu dramaticky snižovat!