Určitě se mnou budete souhlasit, když budu tvrdit, že v kuchyni není nikdy dost místa, aby se nám do ní všechno potřebné vešlo. Mám pocit, že časem je i sebevětší kuchyně malá a nám nezbývá než přemýšlet, kam s ostatními věcmi.
Pro radu jsem si opět zašla za Pavlem Janovským, architektem a zároveň výrobcem kuchyní.

"Kdybych měl shrnout řešení problémů se skladovacími prostory do jednoduché odpovědi, stačily by mi tři slova: drátěný program a výsuvy. Ty jsou dnes velice oblíbené a výrobci kuchyní často doporučované součásti každé kuchyně. Jejich výhoda je, že se dají instalovat i do starších kuchyní. Další tip na vyřešení nedostatku místa jsou závěsné systémy, které se připevňují na stěny."

Tak začněme třeba zavěšováním kuchyňských potřeb na stěny. Jaké jsou jeho výhody?
"Mimo úspory místa, o které dnes mluvíme, je další nespornou výhodou to, že máme všechno kuchyňské náčiní hned po ruce a nemusíme je hledat v zásuvkách a skříňkách. A po použití a umytí je zase jednoduše vrátíme na jejich místo na stěně, kde bývají zavěšené na háčcích."

Co všechno můžeme zavěšovat?
"Základním prvkem u závěsného systému jsou závěsné lišty, na které lze připevnit různé doplňky, a podle toho potom systém využíváme. Můžeme zavěsit všechno kuchyňské náčiní, které má nějaké očko nebo úchytku, za které je můžeme pověsit na háček. Nejčastěji se zavěšují různé naběračky, obracečky, vidličky, cedníky, sítka, šlehací metličky, vařečky a další kuchyňské nástroje. Na stěně můžete mít zavěšený i dřevěný stojan na nože, nádobu, do které můžete dávat příbory, odkapávač na nádobí, malou poličku na koření nebo třeba držák na kuchařskou knihu či papírové utěrky, alobal a potravinovou folii."

Z jakých materiálů se závěsné systémy na stěnu vyrábějí?
"Nejčastěji z kovu, který může mít různé povrchové úpravy jako matný nebo lesklý chrom, černý kov, a to vše v kombinaci se dřevem. Existují i závěsné systémy, které jsou celé ze dřeva nebo umělé hmoty. Závěsné lišty dnes nemají jen podobu kulaté tyčky, ale mohou vypadat jako plochý kovový pásek, do kterého jsou zavěšeny hranaté háčky. Jako u všech doplňků kuchyně, i u závěsných systémů platí, že by měly ladit s kuchyní. Do kuchyně v rustikálním stylu se hodí závěsný systém ze dřeva a černého kovu s případnými ozdobami na koncích lišt, do kuchyně moderní zase chromovaný systém."  

Systém a úsporu místa v kuchyni vám zaručí také přehledně uspořádané zásuvky. Na našem trhu jsou k dostání třeba zásuvky, ve kterých jsou zabudované zásobníky na koření, mouku, cukr a jiné sypké suroviny. Jen otevřete zásuvku, odklopíte víko zásobníku a vybraná surovina je vám k dispozici.

Stejně jsou řešeny zásuvky na nože a jiné příbory či na rozmanité kuchyňské náčiní. Každý kousek tady má své místo a nic se vám s ničím nepoplete. Do zásuvek se dnes dá schovat ledacos. Třeba žehlicí prkno, prkénko na krájení potravin nebo elektrický kráječ. Záleží jen na vás, co si budete ve své kuchyni přát.

Teď už se stačí rozhodnout, co lépe vyhovuje vám a vaší kuchyni. Skrýt kuchyňské náčiní do zásuvek, nebo je pověsit na stěnu?

Příště si povíme více o drátěném programu pro kuchyně.

 

               
Reklama