Kdo někdy jen koutkem oka zahlédl ceny kočárků, ten mi jistě dá za pravdu – nejde o levnou záležitost. Takže když už se do koupě tohoto „přepravního zařízení“ pustíme, měli bychom si pořádně rozmyslet, co že to vlastně potřebujeme.

Letí čtyřkolky
Doba neobratných čtyřkoláků, připomínajících necky se stříškou, je už dávno pryč. Z módy však už vychází i sportovní trojkolky. Podle odborníků z firmy Chicco dnes opět frčí kočárky čtyřkolé, s menšími předními kolečky, které umožňují snadné manévrování ve stísněných prostorách. Čtyřkolky jsou oproti trojkolkám stabilnější, a tím také bezpečnější – a to je věc, kterou bychom u kočárků rozhodně neměli zanedbávat.

Od hlubokých po modulární
Při nákupu musíme samozřejmě brát ohled i na věk dítěte – sortiment je široký, od hlubokých kočárků pro malé děti, přes „golfáče“ až k moderním sportovním kočárkům. V dnešní době už však můžeme koupit takzvaný modulární kočárek, který má zvlášť podvozek a k němu připevnitelnou korbu. S věkem dítěte tak měníme jenom korbu. U některých kočárků nám navíc odnímatelná korba umožní otočit dítě po směru nebo proti směru jízdy, podle toho, jestli ho potřebujeme mít na očích, nebo chceme, aby se kochalo krajinou.

Budeme jezdit, nebo chodit?
Luxusnější kočárky dokonce umožňují připevnit na podvozek autosedačku a zároveň je podvozek uzpůsoben ke snadnému složení, takže se nám pohodlně vejde do kufru auta. Některé korby kočárků, především těch pro menší děti, jsou speciálně navrhovány na přenášení v ruce, s držadlem umístěným tak, abychom si při nesení zbytečně nenamáhali zápěstí a loket.

Dítě v baťohu
Koupit si samozřejmě můžeme i pestrou sadu baťůžků na dítě nebo využít klasický šátek, těžší dítě ovšem dlouho na břiše nosit nevydržíme. Pro dlouhodobou přepravu v terénu, do nějž se s kočárkem nedostaneme, jsou určeny jakési „krosny“ na děti – baťohy na záda s pevnou kostrou. Do těch můžeme umístit i odrostlejší dítko, pokud ho už bolí nohy a nestačí nám. Do terénu jsou také určeny speciální osmikolky, které jsou stabilní a projedou téměř vším, do města jsou však poněkud robustní.

Pohodlí je důležité
Při koupi kočárku musíme dbát i na pohodlí dítěte – nezbytností je možnost zimní úpravy, stříšky a pláštěnky proti dešti, ale také dobré odvětrávání. Výhodou především pro matky s více dětmi jsou kočárky, s nimiž se dá pohodlně manipulovat jednou rukou, a to i pokud je skládáte a rozkládáte. Využití najdou také různé úchyty, do nichž lze umístit lahvičku s pitím nebo tašku s potřebami pro miminko.

Dvojčata jsou problém
Obtížnější je sehnat kvalitní kočárek pro dvojčata – v poslední době se ustupuje od kočárků se dvěma korbami a do popředí se, hlavně pro menší děti, dostávají kočárky s jednou, rozdělenou korbou. Jsou poněkud méně robustní a lépe se s nimi manipuluje, odrostlejší děti se do nich však už nevejdou. Modulární kočárky pro dvojčata se prakticky nevyrábí.

Nezbytností, na kterou si musíme dát pozor při koupi jakéhokoliv kočárku, je samozřejmě funkční brzda, kterou lze kočárek zajistit.

Zdroj: Tisková konference

Jaký kočárek jste měla jako malá? Povedlo se Vám ho někdy převrátit, nebo způsobit jinou „nehodu“? A pokud už máte děti, jaký kočárek jste si pro ně vybrala? Jste s ním spokojena? Je v místě, kde bydlíte, dobře vyřešeno cestování s kočárkem? Dostanete se s ním do MHD? Do obchodu? Nebo se na maminky zatím ohled nebere? Nosila jste někdy dítě v baťohu nebo v šátku?

Reklama