Množství naškrobených spodniček, široký vyšívaný límec, rozložený na ramenou, věnec z umělého kvítí a tak dále. Hovoříme o krojích a jejich nuancích i bohatosti provedení.

Je zajímavé a krásné, že se dochovaly dodnes a že v některých lokalitách můžeme například na Velikonoce potkat ženy i muže dodržující tenhle milý zvyk.

Krojové bohatství ale vyžaduje také odborníky, kteří všechnu tu krásu dovedou vytvořit. Skromně žijí na vesnicích krojoví krejčí, kteří šijí a vyšívají chlapecké nohavice, „mužácké šaty, kordulky a lajbly“.

Ženy se specializují na vyšívání obojku, „fertochu, rukávců a obrsláku“, na malování mašlí a síti spodniček, sukní i jupek.

Jiní zase tvarují a zdobí klobouky a dívčí rožky či preparují a barví peří do potřebného vzhledu. A což teprve ženy – „zapletačky“, které například na Podluží splétají nad čelem z vlasů krajku, nepostradatelnou pro sváteční oblečení, a v hanácko-slovácké oblasti upravují děvčatům účes pod věnec.

Sváteční kroj je stále pýchou svého nositele. Každý se snaží, aby ten jeho byl nejpěknější.

Rozdíly najdeme i mezi jednotlivými vesnicemi.

Dříve se podle některých detailů dalo poznat, odkud jeho nositel pochází. Bystrý a znalý pozorovatel může postřehnout celou řadu zvláštností a dokáže také jednotlivé části krojů dobře pojmenovat.

Zkusíte to?

K získání milých prostředků pro péči o tělo a vlasy bude stačit, když ke krojům správně přiřadíte také výrazy (například A4 apod.) a jednotlivé kroje hezky posadíte do správné oblasti.

Tak nevím, jestli je tohle právě soutěž pro Pražáky. :-))))))

Jediná kulišárna – odpovědí je víc než otázek, tak bacha. Ke každému číslu patří jen jedna.

1. Fjerotch

2. Obrslák

3. Lajbl

4. Kotůč

5. Kokeš

A) boty, B) vesta, C) límec, D) punčochy, E) čepeček, F) čelenka, G) spodnička, H) mašle, I) zástěra J) věnec

v1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

m6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v7.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A) Plzeňsko, B) Pardubicko, C) Haná D) Chodosko, E) Strakonicko, F) Stránsko, G) Líšeň, H) Velké Nemčice, I) Vlčnov

Příjemnou zábavu. Žádný BOX nehledejte.

Je to rychlosoutěž, ale zdaleka ne jednoduchá, takže vyhrávají první tři správné odpovědi vložené pod článek do diskuze.

Reklama