Prázdniny představují oddych pro děti, ale zápřah pro rodiče. Jak jen je zabavit? Máme pro vás ty nejzajímavější tipy, kam je vzít za zábavou i poznáním. Postupně procestujeme celou republiku, ale tentokrát míříme na západ Čech.

Techmania Science Center Plzeň

Že se vaše děti o prázdninách nechtějí učit? Kdeže, v plzeňském Techmania Science Center budou vědomosti doslova hltat. V areálu Škodových závodů si totiž s vědou mohou hrát. Mezi stovkami interaktivních exponátů na sedmi tisících metrech čtverečných poznají svět kolem nás. Objeví přírodní zákony, říši zvířat, historii průmyslu a techniky, energii ukrytou v obnovitelných zdrojích a spoustu dalších zajímavostí. Expozice zaujme děti od tří let věku, které zaujme třeba stroj času, hrající schody, kaleidoskop, skluzavka nebo dobývání hradu. Starší děti si zase pohrají s optikou, objeví principy elektřiny, otestují zákony mechaniky a poznají, jaký stisk má čelist aligátora.

Více informací ZDE.


Pohádkový statek Břasy – Vranovice

Kde bydlí pohádkové bytosti a strašidýlka? Na venkovském Pohádkovém statku Břasy – Vranovice. Kromě toho, jaké pohádkové bytosti bydlely na statku, se vaše děti dovědí i to, jak vypadá Smolíček Pacholíček, jak žijí vodníci či čertíci, nebo co je to dřevožer. V pohádkové stodole najdou kromě pohádkových exponátů také stroje, nástroje a nářadí patřící k českému tradičnímu hospodářství a rukodělné výrobě. Statek je uzpůsoben také ke spoustě venkovních i krytých her a soutěží, je tu dětský koutek, interaktivní dílnička, posezení, ohniště nebo třeba čarokrámek. Strávit tu může jen půl hodiny, nebo třeba celý den.

Více informací ZDE.

pohadkovystatek

Zdroj foto: pohadkovystatek.cz


Pekelné sklepy Žlutice

Slibujete dětem, že půjdou do pekla? Nejvyšší čas to realizovat! Vydejte se do Žlutic, města plného historických a kulturních památek nad údolím říčky Střely. Jeho podzemí je protkáno sítěmi chodeb a sklepů, které byly raženy již v dávném středověku, a dnes je plné čertů. Jejich světem vás provedou zábavnou formou místní průvodci.

Více informací ZDE.

pekelnesklepy

Zdroj foto: pekelnesklepy.cz


Království skřítků Železná Ruda

Věříte na skřítky? V jejich šumavském království v Železné Rudě začnete! Představí se vám tak, jak je jinde nespatříte. Mají zde lesní tůňku, bludné kameny a kořeny, větrný mlýn a zcela ojedinělý skleněný zámek. Uvidíte tu i neobvyklý lesní betlém s právě narozeným skřítkem. Součástí Ráje skřítků je i pohádková dílna, kde se vyrábí pohádkové postavičky a jejich domečky pro celé pohádkové království.

Zabaví se tu i tatínkové. Vedle skřítků a víl tu je totiž k vidění i na Šumavě ojedinělá sbírka pivních artefaktů.

Více informací ZDE.

skritci

Zdroj foto: kralovstviskritku.cz


Historický park Bärnau-Tachov

Ačkoli se historický park nachází už na území Bavorska, byla by škoda jej opomenout. Nedaleko od Tachova, pár set metrů od české hranice totiž objevíte živé interaktivní muzeum v přírodě, které zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Vcítíte se tak do kůže našich předků z 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech navíc středověké budovy ožívají postavami z minulosti. Jak stříleli z luku, pekli chléb, stavěli hliněné pece nebo vyplétali plot? To si můžete vyzkoušet. Možná je i prohlídka parku s výkladem.

Více informací ZDE.


Modelová železniční show v Domažlicích

Kdo by nemiloval vláčky! Doslova divadlo na kolejích naleznete v Domažlicích, respektive v garáži pana Jaroslava Šimáčka. Na jeho dráze potkáte nejen tuzemské, ale i rakouské nebo dokonce americké mašinky. Ale pozor, jeho výstava není jen o obyčejném pouštění vláčků. „Zažijete maximálně nabitý hodinový program plný zábavy, napětí, ale hlavně smíchu. A při tom všem se dějí věci, že neuvěříte vlastním očím! A za to vše vlastní hlavou ručím já,“ dušuje se přednosta stanice a stvořitel celého projektu. A pozor! Nově k vláčkům přibyla i letadélka. Přímo v akci uvidíte například dvě historické stíhačky.

Více informací ZDE.


Archeopark a botanická zahrada Prášily

Jak žili Keltové v dobách před naším letopočtem? Ukázky jejich obydlí ze 6. a 1. století, která byla postavena za pomoci odborných archeologů, přináší Archeopark Prášily. Stavby byly provedeny jako věrné kopie s použitím stejných materiálů jako dřevěných hřebů a hovězí kůže. Klešťovitá brána s kamennou zdí a obrannou věží je dokonce středoevropským unikátem. K vidění jsou ale třeba i přístřešky na řemesla nebo pece sloužící k výpalu keramiky nebo k tavbě železa.

Více informací ZDE.

Když už budete v Prášilech, určitě navštivte po celý rok volně přístupnou botanickou zahradu. Je nejvýše položenou botanickou zahradou v České republice a zabírá plochu 1,5 hektaru. K vidění tu je okolo 5 000 rostlinných druhů a odrůd.

Více informací ZDE.


Park Boheminium v Mariánských Lázních

Rádi toho hodně stíháte? Pak budete nadšeni z Parku Boheminium v Mariánských Lázních. Naučně poznávací okruh v prostředí krajinného parku vás provede po významných stavebních a technických památkách České republiky. Tedy alespoň prostřednictvím jejich dokonalých maket v měřítku 1:25. Najdete tu například Karlštejn, kamenný most v Písku, zámek v Ratibořicích, zámek Kynžvart a spoustu další. Každým rokem navíc přibývají další a další pamětihodnosti.

Více informací ZDE.


Pohádková země v areálu Brčálník

Tak trochu mimo civilizaci, do volné krajiny CHKO Šumava pod hřebeny Pancíře a Špičáku, je zasazen areál Brčálník, v němž se ukrývá Pohádková země. Můžete tu putovat po přibližně 3 kilometry dlouhé Pohádkové stezce. Na každém ze dvanácti zastavení se můžete těšit na část příběhu „Putování Pohádkovou zemí“ známé autorky pohádkových knížek Vítězslavy Klimtové. Jakmile děti vstoupí pohádkovou bránou do pohádky, vydají se hledat ztraceného skřítka Postelníčka. Cestou jim napovídají pohádkové bytosti, až děti doputují do Pohádkové zahrady Brčálník, kde se pak skutečně setkají se všemi bytostmi, o kterých si na stezce přečetly, ale také s mnoha dalšími, které ještě neviděly. A samozřejmě se také dozví, jak to vlastně s Postelníčkem dopadlo.

Více informací ZDE.


Zábavní park Nepomuk

Houpačky, klouzačky, prolézačky, pískoviště, trampolíny pro malé i velké, hřiště na volejbal a nohejbal, tenisové kurty, šipky, kuželky… To vše a spousta dalších atrakcí v oploceném zábavním parku na rozloze 10 000 metrů čtverečních zabaví malé i velké na několik hodin. Komu by se hraní přece jen omrzelo, může zajít do zoo koutku za pštrosem, papoušky, opičkami či jinými domácími zvířaty.

Více informací ZDE.

REKLAMA

banner

Čtěte také:

Reklama