Zabavit děti není jen tak, ať jsou jakéhokoli věku! Máte v plánu vzít je někam za zábavou i poznáním? Máme pro vás ty nejzajímavější tipy, kam vycestovat na střední Moravě a v Jeseníkách.

Skanzen Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

Zlaté Hory nedostaly svůj název jen tak nadarmo. Odnepaměti se tam dolovalo a rýžovalo zlato. Jak to tam tehdy mohlo vypadat? To můžete spatřit na vlastní oči, pokud se vydáte do středověkého zlatokopeckého skanzenu Zlatorudné mlýny. Nachází se na řece Olešnici v místě zvaném Údolí ztracených štol, kam dojedete při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic. Uvidíte tu repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji. Dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu. V mlýnici uvidíte drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.

Když se vydáte po naučné stezce „Údolí ztracených štol“, budete mít pocit, že se tu zastavil čas. A uvidíte dokonce i vodu, která teče do kopce.

Pokud nebudete mít zlaté horečky dost, tak přímo ve městě Zlaté Hory se nachází muzeum zaměřené na historickou i současnou těžbu drahých kovů, převážně zlata v lokalitě Zlatých Hor a okolí. Muzeum spravuje také hornický skanzen.

Zlatohorská hornická naučná stezka je ojedinělá turistická zajímavost v Evropě. Vede po místech, kde lze spatřit pozůstatky po dobývání zlata Kelty, středověkých kovkopů i novodobých horníků.

Více informací ZDE.

Pevnost poznání Olomouc

V bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky najdete první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě – Pevnost poznání Olomouc.

Ve zdejším neformálním prostředí mohou vaše děti zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidí. Projdou se modelem mozku, potkají vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopí město stoletou vodou, vyřeší obří hlavolamy, prozkoumají hvězdnou oblohu a objeví mnoho dalších přírodních a společenských zákonitostí.

Vedle stálých expozic (Věda v pevnosti, Voda v krajině, Živá voda, Rozum v hrsti, Světlo a tma) vybavených více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, muzeum nabízí také pravidelné akce a programy.

Více informací ZDE.


Pradědovo dětské muzeum

V Bludově, v podhůří Jeseníků, budou vaše děti ve svém živlu. V dětské vesničce nazvané Pradědovo si mohou hrát na kuchaře, na průvodčího nádraží Aloise Nebela, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Stačí vyjít na náves s dřevěnými domečky, v nichž se hokynářství, hostinec, nádraží nebo příbytek čarodějnice ukrývá. Děti tu mohou malovat do mouky, vypravovat vláčky nebo servírovat na stůl v hostinci regionální jesenické plyšové pokrmy.

Ve venkovském stavení s mnoha místnostmi a zákoutími pak najdete muzeum, kde se děti seznámí nejen s jesenickou historií, zajímavostmi zdejší přírody, ale také s místními legendami, duchy a vládci hor. Poznají i zdejší slavné rodáky.

Za hezkého počasí se děti navíc mohou vydovádět na velkém přírodním venkovním hřišti. Jeho součástí je rozsáhlé vodní dílo – soustava prvků pro oblíbené dětské cákání a rachtání.

Více informací ZDE.

Galaxie Zlín

Vezměte děti do vesmíru a za jediný den spolu procestujte třeba celou galaxii. Galaxie Zlín je zábavní park pro celou rodinu s nejrůznějšími atrakcemi. Každá z nich přitom představuje jinou planetu či galaxii. Je tu například velká multifunkční prolézačka s tobogány a klouzačkami, horolezecká stěna, skákací hrad Galaxie, vesmírná stanice, trampolíny, raketoplán, motokárová dráha nebo střelecká aréna. Za každého počasí tak vaše děti prožijí den plný zábavy, pohybu a nejrůznějších her. A mnohé z atrakcí si mohou vyzkoušet i rodiče.

Více informací ZDE.


Historický areál Bouzov

Hned vedle pohádkového hradu Bouzova se můžete vypravit zpět v čase a užít si netradiční zábavu. Zdejší Historický areál je ojedinělým kulturním zařízením s nabídkou historicky laděných, zábavně naučných programů, které jsou svým obsahem zaměřeny na všechny věkové kategorie návštěvníků. Milovníci středověkých bitev tu najdou informace o válečných strojích a některé principy a mechanismy si budou moci dokonce prakticky vyzkoušet.

Seznámíte se tu například s vrhacím prakem, šípometem, nebo obléhací věží. Kromě celé řady zbraní, hlavně z doby husitské, které si můžete v některých případech také vyzkoušet, tu naleznete i obrovskou dřevěnou stavbu trojského koně - měří 15 m a váží 40 tun. A co víc, vnitřní prostory koně jsou veřejně přístupné, takže lze vystoupat až do hlavy koně, kde se nachází vyhlídka ve výšce 14 m.

Pro nejmenší návštěvníky je tu dřevěný hrad, skluzavky nebo houpačky. A to není vše.

Více informací ZDE.

rytir

Ilustrační foto: Shutterstock

Zemědělský skanzen u Havlíčků, Rapotín

Navštívit Veteran muzeum v netradiční podobě, projít se procházkou po malém ZOO parku a pohrát si v dětském zábavním koutku? To vše můžete v Zemědělském skanzenu v Rapotíně u Šumperka, který vyrostl ze zdejší vyhořelé a zdevastované rolnické usedlosti.

Najdete tu funkční výrobky našich prapředků od dětských kočárků, kol, motokol, motocyklů, aut, kuriozit, koňských kočárů, až  po stacionární motory, traktory, zemědělskou a vojenskou techniku s pohyblivými figurínami v životní velikosti.

V ZOO parku zase uvidíte nejrůznější zvířata, třeba opice, lamy, pštrosy, osly, koně, africké a horské kozy, domácí a vodní drůbež, pávy, čápy bílé, jihoamerické krocany, labutě, husy, holuby, káně, bažanty, srnčí a další. Součástí zookoutku je i záchranná stanice pro zvířátka. Okolní plochy tu postupně přetváří na lesopark – mini arboretum s volně vypuštěnými zvířaty, zkrátka něco jako malé safari.

Více informací ZDE.


Zábavní park Razulák ve Velkých Karlovicích

Zábavní park se vzdělávacími prvky pro děti od tří let, jemuž dal název skřítek Razulák, se nachází na úpatí sjezdovky Razula a je zasvěcen karlovským strašidýlkům. Ta jsou ale velmi přátelská, takže žádný strach. 

Děti tu mají každý víkend až do konce října na výběr z celé řady atrakcí. Ať už je to tubing, kuličkodráha, lanáček, obří pískoviště, skákací hrad, aquazorbing či šlapací autíčka, vodní přístav s lodičkami, Vodouchovu vodní pumpu s mokrým pískovištěm a půjčovnu koloběžek. A to není vše. Dvakrát denně se zde konají organizované programy v indiánské vesničce s teepee. Odpolední program je svou náplní vhodný spíše pro menší děti, odpolední program je šitý na míru školákům.

Více informací ZDE.

Kamzíkova stezka Hrubá Voda

Ukažte svým dětem, co to znamená lézt po stromech. Stezka v korunách stromů je unikátní systém prolézaček, chodníků, žebříků, lan a překážek. I když jsou ve výšce až 13 metrů nad zemí, jsou bezpečné a určené dětem i dospělým. A jak se dostanete zpět na výchozí bod? Patnáctimetrovou skluzavkou!

Sportovně-rekreační areál Hlubočky, kde se stezka nachází, nabízí i spoustu dalších aktivit pro celou rodinu. V areálu je mimo jiné podzemní bludiště, vodní hřiště nebo naučný park skřítka Hrubíka.

Více informací ZDE.


Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Ve Valašském muzeu v přírodě nebudou děti věřit vlastním očím, jak naši předkové kdysi dokázali žít. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě jim představí zapomenuté tradiční techniky, lidové umění i obyčeje a přiblíží společenský život, obchod i zábavu jejich pra pra prababiček. To vše uvidí ve třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, kde je rozmístěno na 100 památkových objektů. Poznejte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety.

Po celý rok tu navíc pořádají nejrůznější akce – jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel a lidových obyčejů i ochutnávky valašských specialit.

Více informací ZDE.

Kukuřičné bludiště v Olomouci

Tak jednoduché a přitom tak zábavné! Bludiště v kukuřičném poli, které je velké jako celé fotbalové hřiště, nadchne vaše děti i vás. Jak rychle se dokážete dostat z labyrintu vysekaných cest? Možná se stanete šampiony! V bludišti uprostřed přírody na vás čekají i hádanky, jejichž obtížnost si zvolíte podle věku účastníků. Co si procvičíte? Orientaci a postřeh, jak používat mapu a odhadovat vzdálenost, týmovou spolupráci a řešení hádanek. Kromě toho si prohloubíte vztah k přírodě, kultuře a historii a zvýšíte si povědomí o ekologii.

Více informací ZDE.

Čtěte také:

Reklama