Prázdniny představují oddych pro děti, ale zápřah pro rodiče. Jak jen je zabavit? Máme pro vás ty nejzajímavější tipy, kam je vzít za zábavou i poznáním. Postupně procestujeme celou republiku, ale tentokrát míříme na severní Moravu.

Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích

Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a stále se obměňující Svět výstav. To vše na 14 tisících metrech čtverečních, které jsou doslova nabity zajímavostmi ze světa vědy a techniky. Ne, nejde o suchou teorii, děti i dospělí si tu mohou s exponáty hrát a objevovat jejich zákonitosti. Zjistíte, že jste dosud tak úplně netušili, jak funguje město, poznáte lidské tělesné pochody, stroj času vás vezme za mamuty do pravěku a blíže se seznámíte například s bouřkou a duhou. To ale zdaleka není vše.

Více informací ZDE.


Pohádková stezka ke Krtečkově studánce

Trpaslíky, Hejkala nebo Žabího prince. Nejen tyto bytosti vyřezané ze dřeva potkají děti cestou po Pohádkové stezce ke Krtečkově studánce. Necelé dva kilometry dlouhý výšlap bez kopců dětem zpestřují i interaktivní prvky a hry. Tak schválně, jak vám půjde hod šiškou na cíl nebo chůze po špalcích? Trasa, která začíná na rozcestí mezi Městem Albrechtice, Piskořovem a Biskupicemi u kapličky, má 11 zastavení a zvládnete ji bez problému i s kočárkem. A v cíli vás čeká příjemné osvěžení. Skutečná studánka, kterou stráží Krteček.

Více informací ZDE.


Mauglího stezka a ranč v Bohumíně

Když se v Bohumíně řekne Bospor, každý ví, že jde o zkratku zdejšího sportovního a relaxačního centra. A právě jeho součástí je i Hobbypark, ve kterém se vyřádí malé děti i puberťáci. Je tu lanové centrum Mauglího stezka, farmapark Mauglího ranč, dopravní hřiště a spousta dalších atrakcí.

Mauglího stezka je určena dětem od 3 do 15 let, ale vstup na ni mají povoleni také rodiče mladších dětí. Lanová dráha s překážkami měří 126 metrů je tvořena 6 dvouposchoďovými věžemi z akátového dřeva a její stezky jsou vzájemně propojeny. Má 3 samostatné vstupy a 2 tobogány, skluzy z prvního i druhého patra věží.

Těsně vedle je Mauglího ranč, kde děti mohou poznávat zvířata. Je tu drůbež, morčata, lamy, ovce a kozy, a k některým z nich můžete dokonce do výběhu.

V areálu je ale mnohem více atrakcí, najdete tu i aquapark.

Více informací ZDE.


Regionální muzeum v Kopřivnici

Když se řekne Kopřivnice, jistě se vám hned vybaví automobily značky Tatra. Kdo je naopak spíše na sport, proběhne mu hlavou místní rodák Emil Zátopek, a vyznavačům kultury Zdeněk Burian. To vše a spoustu zajímavostí navíc naleznete v několika místních muzeích, které ocení asi hlavně kluci a jejich tatínkové. Ale na své si tu přijdou i holčičky s maminkami.

Pánové se pokochají šedesátkou osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby „Tatrovky“. Samozřejmostí tu jsou také další nezbytnosti jako podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Do Muzea Fojtství se zase zajděte podívat na sbírku předchůdců automobilů - kočárů.

Lašském muzeu si už přijdou na své i dámy. Kromě sbírky keramiky tu je k vidění také expozice malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Atmosféru jeho světa plného fantazie a dobrodružství ještě podtrhuje projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů, archeologické nálezy z pravěku či uměle vytvořené kostry pravěkých zvířat.

Ujít si nenechte ani Expozici Emila a Dany Zátopkových, které vám tu představí netradičním způsobem.

Více informací ZDE.


Kukuřičné bludiště

Napadlo vás někdy strávit odpoledne v kukuřičném poli? Nejspíš ne, ale je to škoda! Zvláště když se v něm nachází bludiště! Po celé České republice je jich hned několik, na severní Moravě je najdete třeba v Ostravě, Opavě, nebo Hranicích na Moravě, stačí si vybrat.

Cílem je dostat děti na čerstvý vzduch a přimět je k pohybu, a to skrz mobily a sociální sítě, které většinou děti od venkovních a pohybových aktivit odvádí. Kukuřičáci nabízí dobrodružství v přírodě, zkoušku orientačního smyslu, procvičování mozkových závitů a hlavně kopec srandy při hledání správné cesty ven. Bloudění v kukuřičném poli, soutěž na čas nebo hádání tajenky se můžou líbit nejen dětem a dospívajícím, ale také dospělým s chutí zažít něco netradičního.

Více informací ZDE.


Skalka family park Vřesina

Zážitky a zábava, to je dětský zábavný svět v Ostravě. Dětské hřiště s velkým dětským hradem se skluzavkami a prolézačkami, houpačky, trampolína, tobogán, odrážedla a houpadla pro nejmenší, dětská kuchyňka a dílna s nářadím, velké indiánské tee-pee a další atrakce. Samozřejmě tu nechybí ani mini zoo. A myšleno je stran odpočinku a posezení také na dospělé.

Více informací ZDE.

skalka


Pohádkový sklep strašidel

Pavoučí místnost, Peklo, Pirátský ostrov, Síň plná skřítků a strašidel a Pohádkové říše. Tam všude se můžete podívat, stačí přijet na ostravské výstaviště Černá louka. Kromě strašidelných komnat v ještě strašidelnějším sklepení se můžete potkat se zazděnou princeznou nebo se ocitnout v břiše draka. Že se bojíte až příliš? Ale ne, prohlídková trasa je ozvučená a zpestřena tak, aby se vyhnula negativnímu hororovému působení. Expozice sklepa strašidel je vybudována na ploše 150 m2 a nachází se ve 150 let starých sklepeních bývalého pivovaru.

Více informací ZDE.

sklep


Svět miniatur Miniuni

Ve stejném areálu, tedy na Výstavišti Černá louka v centru Ostravy, můžete vstoupit ještě do jiného světa, než je ten strašidelný. Nachází se tu městečko Miniuni, které okouzlí děti i dospělé. Najdete tu 34 modelů významných budov evropských měst a 7 divů světa. Samozřejmě ve zmenšené formě. Miniaturní Eiffelova věž, sedm starodávných divů světa nebo šikmá věž v Pise tu jsou postaveny v měřítku 1:25. Nachází se zde také jezírka, největším z nichž proplouvá model lodě se jménem Stefan Bathory. Celý areál křižují železniční tratě se zahradními vláčky v měřítku 1:22,5 a mini nástupiště Ostrava – Střed.

Více informací ZDE.


Pradědova galerie v Jiříkově

Pradědova galerie u Halouzků v Jiříkově na Bruntálsku je umístěna ve čtyřhektarovém areálu daňčí farmy na Bruntálsku a naleznete v ní expozici řezbářské tvorby Stovky vyřezaných plastik a dětských atrakcí. Tou největší sochou je vládce hor - děda Praděda, která měří přes deset metrů a váží okolo 15 tun. Po ní je také pojmenována galerie.

Další chloubu expozice je betlém v životní velikosti, který v současné době čítá 154 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon či velbloud v životní velikosti. Není tak divu, že byl oceněn titulem Největší betlém na světě.

Třetím unikátem je obří dřevěný obraz Děda Praděda a jeho říše.

Více informací ZDE.


Zemědělský dvorek Dolní Lomná

Za prarodiči na venkov, kde by si prohlédly skutečné hospodářství, se už moc dětí nedostane. A tak nezbývá, než vyrazit poznat domácí zvířectvo do „muzeí“. Živoucí expozici mají v Zemědělském dvorku Dolní Lomná. Prohlídková trasa má sedm zastavení s různými druhy zvířat (králíci, kozy, ovce, kráva, tele, slepice, husy, kachny, prasata) a nechybí zde ani dobová dřevěná salaš se salašnickým vybavením nebo včelín.  Jestli se tam ale děti od hlazení a krmení hospodářských zvířat dostanou…

Více informací ZDE.

dolnilomna

Zdroj foto: Facebook Zemědělský dvorek Dolní Lomná

Čtěte také: