Prázdniny představují oddych pro děti, ale zápřah pro rodiče. Jak jen je zabavit? Máme pro vás ty nejzajímavější tipy, kam je vzít za zábavou i poznáním. Postupně procestujeme celou republiku, ale tentokrát míříme do severních a severovýchodních Čech.

Volnočasový areál EKOPark Liberec

Je jakousi zelenou oázou v srdci města. Na 5 000 metrech čtverečních se EKOPark snaží dostat rodiny s dětmi ze spárů moderní techniky a zabavit je offline. I vy při jeho návštěvě zjistíte, že vám tu nechybí mobilní telefony a propadnete zdejší atmosféře. Co vás čeká? Relaxační prvky určené pro pobyt v přírodě, piknikové paloučky, vyhlídkové rozhledny pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, ale i pro přespání ve volné přírodě, obří pískoviště, prolézačky, kniho-budky, houpací sítě, hmyzí hotely, kontaktní mini zoo, čapí hnízdo z větví, dětské bludiště, přírodní stezku pro chůzi na boso tzv. smyslový chodníček, interaktivní javorový altánek plný dřevěných skládaček a blátivou kuchyní, originální dřevěné sochy, na které je přikázáno sahat a mnoho dalšího.

Více informací ZDE.

3D bludiště v korunách strom Osek

Lákalo by vás vyzkoušet si, jaké je procházet se v sedmimetrové výšce, ale z klasických lanových parků máte strach? Pak se ho zbavíte ve 3D bludišti postaveném v korunách stromů. Přes metr široké lávky jsou tu totiž chráněny nejen bezpečnostním zábradlím, ale také sítěmi, takže se o své ratolesti nemusíte obávat. V prvním patře najdete 15 úseků, na nichž se rozehřejete. Je totiž vhodná i pro aktivní důchodce. Tato vyhlídková stezka má jen několik prvků z 3D bludiště, takže je jednoduchá. Ve druhém patře, kde se ocitnete až v sedmi metrech nad zemí, si ale užijete trochu více adrenalinu. Čeká vás tu 10 velmi dobrodružných úseků. Navíc je toto bludiště v korunách stromů nedaleko oseckého koupaliště…

Více informací ZDE.


Muzeum čarodějnic v Kadani

V samotném centru památkové rezervace Kadaně, v úchvatných gotických a renesančních sklepích proslulého domu „U Slunce“ na vás čeká setkání se světem mystiky a magie. Nečekejte ale, že vám tu budou nahánět strach stařeny s bradavicí na nose! Poznáte tu i moudré vědmy, dobré kouzelnice a zkušené babky kořenářky, které vás zasvětí do tajů bylin. Nebo vás zláká vědma, která vám s pomocí run, karet, křišťálové koule či jiných rekvizit poodhalí roušku vašeho osudu? Pobavit se můžete v lavicích čarodějné školy, objevíte alchymistickou dílnu a posedět můžete i v pravé čarodějnické krčmě „U pometla“.

Více informací ZDE nebo ZDE.

carodejnice

Ilustrační foto: Shutterstock

Skanzen Stará Ves v Chomutově

Pokud čekáte, že v Podkrušnohorského zooparku v Chomutově jsou k vidění pouze zvířata, který tu mají 160 druhů, jste na omylu. Naleznete tu totiž i skanzen Stará ves, který leží na jeho okraji. Semlít si mouku a upéct z ní chleba v historické peci, podojit kozu nebo být při stříhání ovcí, to vše je tu možné.

Při pohledu z návrší s větrným mlýnem to vypadá, jako by nad malebnou starou podkrušnohorskou vesničkou trčely nedaleké paneláky. Přímo u statku je přitom klid a venkovsky příjemně. Expozice v souboru staveb, jehož součástí je i kaplička a větrný mlýn, přibližuje návštěvníkům život v severočeské vesnici na konci 19. století.

V přízemí statku je expozice, která dává nahlédnout do černé kuchyně, k peci na pečení chleba nebo do ložnice statkářů. Sousední chlévy a vejminek zas ukazují různé historické zemědělské stroje, chovají tu kozy, ovce, krávy, slepice, husy a jinou drůbež - vše původní plemena. Celkový pohled dotváří malá políčka a sad. Zcela originální atrakcí skanzenu je také větrný mlýn.

Více informací ZDE.


Indiánská vesnička Rosehill

Nemusíte cestovat daleko, abyste se přenesli do severoamerické prérie před 150 lety. Přenese vás tam Indiánská vesnička Rosehill, která se nachází v obci Růžová na Děčínsku. V krajině Českosaského Švýcarska vyrostla indiánská týpí, která jsou dobově vybavena. Můžete také potní chýši a vyzkoušet si spoustu exponátů - zastřílet si z luku, zahrát indiánské hry a soutěže, házet oštěpem a tomahawkem. Vaše děti tu uvidí, jak kdysi žili prérijní indiáni - kočovní lovci bizonů.

Více informací ZDE.

iQpark, science centrum Liberec

Přes 300 interaktivních exponátů zabaví vaše děti i vás v prvním science centru v Česku, které zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším. Seznámíte se tu hravou formou s fyzikálními a chemickými jevy, faunou i flórou a dalšími vědními obory z řad astronomie či biologie.

Exponáty jsou jednoduché, vyrobené ze dřeva a kovu, tudíž vhodné i pro děti od 2 let. Čtyři velké sály poskytují malým badatelům dostatek volného prostoru pro jejich hry. Na vlastní kůži si vyzkouší, jak se cítili pasažéři potápějícího se Titaniku, poměří se s nejvyšším mužem planety – Robertem Pershingem Widlowem, projdou se hvězdným tunelem, kde nebudou tušit, zdali se s nimi točí nebe nebo zem, navštíví nefalšovanou hasičskou stanici, koncertní backstage, historickou a moderní školu, uvidí jeřáb se skeletem budovy, interaktivní projekci, gigantické čelisti či Vzduchové dělo.

Pořádají tu také show, která je plná experimentů, výbuchů, ohňů a barev, při které děti uvidí výrobu sloní pasty, popravu gumového medvídka či explozi vodíku. Ti smělejší si mohou sáhnout na 500 tisíc voltů nebo si nechat polít ruku tekutým dusíkem o teplotě – 196° C.

Vyrobit si tu také můžete vlastní parfém, svíčku, čokoládu, svítící sliz či objevovat tajemství neviditelného inkoustu. A to zdaleka není vše!

Více informací ZDE.


Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady

Když se nějaký historický objekt jmenuje Staré Hrady, napovídá to, že bude osídlen pohádkovými bytostmi. A skutečně, gotický hrad a přistavěny renesanční zámek na jihu Českého ráje opanovali draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. A těm vládne z Dračí královské komnaty dračí král Rozumbraďák XVI.

Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. 

Udatný rytíř nebo opravdová princezna vás zavedou do tajemného okruhu Zámecké pohádkové sklepení, kde pilní a šikovní skřítkové Tvoříčci neustále pracují.  Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci.

Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra Zelijáše, velkého ochočeného draka Třífrňáka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení. Jedním z nich je třeba setkání s čarodějnicemi.

Více informací ZDE.

Šťastná země v Českém ráji

Které dítě by odmítlo výlet do Šťastné země? Poradíme vám, kde ji najít. Je v Radvánovicích u Turnova, v těsné blízkosti zámku Hrubá Skála a zříceniny hradu Trosky, a má podobu přírodního zábavního parku. Tento areál je plný atrakcí, které jsou citlivé vůči životnímu prostředí. Děti mohou prozkoumat trpasličí vesničku, dřevěný hrad, otestovat trampolíny nebo více než stovku houpaček a prolézaček, je tu i pískové rýžoviště, vzduchové trampolíny a také prožitkový Geopark v krásném a v létě chladném údolí s pískovcovými skalami, dvěma rybníčky a potokem.

Největší atrakcí je tu však replika hradu Trosky z akátového dřeva v měřítku 1:5. Hrad se má podobat spíš historickému vyobrazení ze středověku než současné zřícenině. V roce 2016 byla stavba oceněna v prestižní soutěži jako „Dřevěná stavba roku“ v kategorii velká dětská hřiště.

Oblíbená je také kontaktní zoo, kde na děti čekají malá prasátka, králíčci, mufloni, kozy nebo slepice.

Je tu ale i airsoftová střelnice, babiččina zahrádka, minigolf, vodní osvěžení a vodní skluzavka z vyhlídky, aquazorbing, lanové prvky, keltská vesničku a starodávná řemesla.

Více informací ZDE.


Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Kdo by nemiloval večerníček Krkonošské pohádky? Uvidíte, jak budou vaše děti nadšené, když se Krakonoš a jeho svět přenesou z televizní obrazovky do skutečnosti. Tedy alespoň do expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček v informačním centru ve Svobodě nad Úpou. Uvidíte zde Krakonoše, pána z Trautenbergu, ale chybět nebude ani Anče, Kuba nebo hajný. Upoutá vás i pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírna, Trutnovský drak s rytířem Albrechtem a mnoho dalších zajímavostí.

Součástí výstavy je povídání o Trutnovském drakovi, nebo o tom Jak se český a polský Krakonoš hádali tak, až vznikla Sněžka. Dozvíte se o dolování zlata v Krkonoších a o čertech z dolu pod Sněžkou. Na vlastní oči uvidíte Pohádkovou dílnu, Čertův mlýn, Zlatodůl, Úpské vodníky, Ledovnu, Věštírnu, nejkrásnější strašidlo a Trutnovského draka s rytířem Albrechtem. Přesvědčíte se také, že Permoníci z Černého dolu vykutali důlní šachtu, kterou střeží Strážce podzemí.

Více informací ZDE.

krakonos

Zdroj foto: web Pohádkové Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Toužily vaše děti někdy po tom, vidět svět tak trochu z ptačí perspektivy? Tak tohle bude přesně podle jejich gusta! Nebojte, nejde o nic nebezpečného. Na úpatí Černé hory letos vyrostla nová Stezka korunami stromů Krkonoše. Zavede vás nejen k vrcholkům stromů do výšky 45,5 metrů, ale také vám jako vůbec první v České republice umožní nakouknout pod zem k jejich kořenům.

Pod vyhlídkovou věží se nachází jeskyně o rozloze 150 m2, kde je připravena zajímavá expozice, která vás seznámí se životem v půdě. Díky speciální aplikaci, která informace přeloží do vybraného jazyka, si navíc zajímavosti mohou přečíst i turisté z Německa či Polska. Pro zájemce, kteří by se chtěli dozvědět ještě více, nabízí Stezka skupinové programy s průvodcem. Vybrat si můžete program na 3 nebo 1,5 hodiny a volit můžete ze tří témat: Jak vypadá pěkný les, Les od kořenů po korunu a Půda – neviditelná součást lesa. 

Těšit se můžete na velké množství zajímavých informací o okolní přírodě. Celá netradiční procházka měří 1 511 metrů.

Nejen dětem, ale i všem milovníkům adrenalinu a legrace pak návštěvu Stezky zpestří i tři zábavní stanice. „Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet například chůzi nad propastí ve výšce 24 metrů nad terénem. Už jen samotný pohled dolů je pro mnohé adrenalin. Ale není se čeho bát, vše je dostatečně zabezpečené,“ uvádí Marie Jarkovská, ředitelka společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše. Hlavním adrenalinovým lákadlem je ale suchý tobogán v délce 80 metrů, díky kterému si mohou návštěvníci zkrátit cestu dolů.

Celá Stezka je navíc přizpůsobena i pro jízdu s kočárkem nebo na vozíčku a otevřena je celoročně s výjimkou 24. prosince a velmi nepříznivého počasí.

Více informací ZDE.

Čtěte také: