62f63a1ce2c69obrazek.png
Foto: Dagmar Hančová, rodinná firma Vraňany
Klára Křížová

Když přijedete do Vraňan, nemůžete minout známou farmu manželů Hančových, kterou provozují už 25 let. Za tuto dobu farma prošla mnoha změnami a díky kvalitní a poctivé produkci se stala jednou z nejznámějších farem ve středních Čechách, nedaleko Prahy. Farma má dnes dokonalé zázemí pro zákazníky. Pohodlně zde zaparkujete, můžete navštívit obchod s potravinami, s čerstvou zeleninou a ovocem, dát si zde kávu nebo slaný či sladký zákusek, pochutnat si na domácí ovocné zmrzlině. My jsme vyzkoušely s kolegyní jahodovou, vyrobenou ze sklizených čerstvých jahod.

Jahody, které farmu proslavily, si můžete koupit přímo zde nebo si je objednat na www.rohlik.cz, se kterým farma spolupracuje již tři roky. Dobrou zprávou je, že se dostanou k zákazníkům na stůl již několik hodin po sklizni, takže jsou dokonale čerstvé. Pokud jahody nabízejí nějací stánkaři s tím, že jsou vraňanské, jde o podvod, protože žádným malým prodejcům je podle slov paní Hančové farma nedodává. Kromě jahod na farmě můžete koupit i jejich sazenice.

62f63a39f3b37obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Jahody tady ve Vraňanech pěstují jak na poli, tak ve speciálních obřích fóliovnících. To, jak je pěstovat, se majitelé farmy naučili v Holandsku přímo u místních farmářů, odtud dodnes berou sazenice. Jedná se o odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování v těchto podmínkách a za sezónu mají dvě sklizně. V období od 20. května do 20. listopadu si zde můžete koupit čerstvé jahody.

Jedná se o metodu pěstování na speciálních stolech pod fólií. Paní Hančová nám tato vzdušná pole ukázala, jahody rostou ve výšce 150 cm a jsou zasazené v plastových válečcích se zeminou, kam je přivedena závlaha, která je řízena automaticky. Když se na ně podíváte, je to nádhera. Krásné červené jahody plné vůně, které chcete hned ochutnat. Navíc jsou v bio kvalitě, nejsou ošetřeny žádnými postřiky. Díky pěstování „ve vzduchu“ ve fóliovníku nehrozí riziko námrazy, na jahody neprší, netrpí plísněmi, mají řízenou závlahu a majitelé mohou perfektně řídit termíny sklizní a postupné zrání jednotlivých řad. Je to radost pohledět! A když jahody ochutnáte stejně jako my, úplně se rozplývají na jazyku a chutnají dokonale.

62f63bcc3ce10obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Farma pro své zákazníky pořádá různé tematické akce, takže si zde můžete nejen nakoupit, co chcete, ale také si to tady užít. Velmi oblíbené jsou akce pro rodiny s dětmi, kdy si děti mohou zaskákat ve skákacích hradech nebo využít jiné atrakce. Díky tomu se do Vraňan zákazníci naučili jezdit za svými produkty a farma jejich zájem oceňuje. Majitelé dávají farmě plnou péči. Jak říká spolumajitelka, paní Hančová, nezná slovo dovolená. Každý den je třeba být na farmě, vše kontrolovat a musí dát své práci všechno. Do firmy neustále investují a dbají na další rozšíření a vylepšení. Vše, co majitelé dělají, je baví a dělají to s láskou pro své zákazníky. A to z farmy Vraňany přímo dýchá. Přátelskou atmosféru doplňují produkty, které vypěstovali a které si můžete odvést domů.

My jste byly s kolegyní z farmy nadšené. Je dobré, že i když to nemáte na farmu blízko nebo sem nestíháte dojet, můžete si jejich produkty objednat přes společnost www.rohlik.cz. Dovezou vám vše čerstvé, zpracované a zabalené ihned po sklizni. Do šesti hodin od sklizně je vaše objednávka jahod a dalších sezónních produktů u vás. Jahody si zde můžete objednat od května do konce října, ale můžete využít i nabídku okurek, brambor a dýní. Určitě oceníte to, že se jedná o českého kvalitního dodavatele.

62f63baf3150aobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Kromě Vraňan mají na Rohlíku desítky dalších českých dodavatelů a farmářů. V podpoře českých dodavatelů vidí velký smysl obzvlášť v dnešní době vysoké inflace a vysoké ceny pohonných hmot (výrobky k nim necestují přes půlku světa, ale z českých polí a farem).
62f63a82f3d35obrazek.png

Reklama