Léto se s námi zřejmě pomalu loučí a alespoň podle počasí to v posledních dnech vypadá spíš jako začátek podzimu. Co podniknout s dětmi, když na koupaliště a zmrzlinu to už není? Vezměte je na výlet za kulturou, ale i zábavou do Kutné Hory.

Kutná hora je proslavená zejména historickými památkami a zajímavostmi či souvislostmi z doby jejího vzniku. Většina návštěvníků a turistů proto proudí do Chrámu sv. Barbory, který je od roku 1995 dokonce zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO, nebo do Kostela Všech Svatých v Sedlci, kde se v podzemní části budovy nachází proslulá kostnice. Pokud jste v Kutné Hoře ještě nebyli, neváhejte a tyto nejznámější památky určitě navštivte, stojí to opravdu za to.

Z ostatních památek stojí určitě také za zmínku další dominanta Kutné Hory - kostel sv. Jakuba Staršího, který byl spolu se sv. Barborou zapsán na seznam UNESCO a Hrádek, kde se můžete před nepřízní počasí schovat při prohlídce sbírek Českého muzea stříbra. Ve sbírkách mají artefakty archeologické, numismatické, geologické, ale i výtvarné. K největším zajímavostem ale patří Štola sv. Jiří, která spojuje Hrádek s Chrámem sv. Barbory a v rámci prohlídkového okruhu „Cesta stříbra“ je v délce 280 m přístupná veřejnosti.

obed

Tip na oběd: nejlépe v širokém okolí se vaří Na Pašince. Pokud se chcete opravdu hodně a dobře najíst, a to vše za malé peníze, neváhejte a zajeďte na předměstí Kutné hory. V Kaňku, hned za kuláťákem se nachází tato malebná staročeská hospůdka, která Vás rozhodně chytne za srdce, polechtá vaše chuťové buňky a v peněžence vám stále ještě i něco zbude. Poctivá česká kuchyně dostala místní hostinec až na mapu gastronomického serveru, mapujícího dobroty Scuk.

pasinka

Více info zde.

gask

Pro vás, kteří už jste v Kutné hoře byli několikrát a tyto památky znáte jak své boty, jsme se ale dnes zaměřili na něco jiného, a to pro změnu na umění moderní. Za návštěvu totiž také rozhodně stojí prostory Jezuitských kolejí, kde má své sbírky Galerie Středočeského kraje (GASK) a od 25. května 2014 představuje pro návštěvníky novou stálou expozici s názvem „Stavy mysli – Za obrazem“. Jedinečnost této expozice spočívá v tom, že díla zde nejsou prezentována v historickém kontextu - naopak dochází ke konfrontaci časových úseků i stylů a technik. Vedle obrazu moderního tak v prudkém kontrastu nalezneme např. dílo barokní či renesanční. Celá expozice je doplněna krátkými aforismy a citáty známých osobností, které trefně dotváří náladu vystavených děl v jednotlivých prostorách.

gask

Kromě stálé expozice je k vidění vždy aktuálně také několik výstav. Podrobnosti v programu zde. Zajímavé jsou ale i samotné prostory Jezuitské koleje, do které se po rekonstrukci v roce 2010 GASK nastěhovala. Za zmínku stojí také netradiční výhled na sv. Barboru, který si můžeme dopřát z oken severního křídla v druhém patře. Nudit se určitě nebudou ani děti, protože kromě doprovodných akcí a výtvarných dílen, které galerie pořádá, jsou v budově umístěny také dva velké dětské koutky, kde se určitě zabaví. K dispozici jsou zde po vzoru jiných světových galerií a kulturních institucí také přebalovací pulty. Celý prostor je kompletně bezbariérový s výtahy, takže není problém celou prohlídku absolvovat s dětským kočárkem.

lego

No, a pokud by děti měly pocit, že si ještě pořád nevyhrály dost, vezměte je na závěr do muzea lega, které se nachází na Palackého náměstí. Na ploše 150 m zde uvidí více než 1000 originálních modelů z lega, včetně velkolepého modelu Sedlecké kostnice. Pokud jste navštívili i tu originální, můžete pak porovnat, která je bavila víc. Kromě vystavených modelů se v muzeu lega nachází také obrovská herna, vybavená, jak jinak, než opět lego stavebnicemi. Jenom pozor – děti odsud určitě nebudete moct dostat. Zde se totiž zaručeně nudit nebudou!

Foto: autor

Čtěte také:

Reklama