Patříte-li k nadšencům, kteří od dubna do října objíždějí české hrady a zámky, a nyní těžce nesete, že sezona skončila, vyrazte na Loučeň. Zámecký park a romantické sídlo, jehož posledními majiteli byli šlechtici z rodu Thurn-Taxisů, je návštěvníkům otevřený celoročně. Navíc se tady pořád něco děje...

Do Loučeně se můžete vydat kdykoliv a nikdy neprohloupíte. Zrestaurovaný zámek obklopuje rozsáhlý a velmi dobře udržovaný park v anglickém stylu. Už za vstup do zámecké zahrady sice zaplatíte, ale litovat nebudete. Objevíte zde totiž jedenáct úžasných přírodních labyrintů a bludišť, ve kterých se vyřádí celá vaše rodina. Těm nejmenším vezměte s sebou třeba odstrkovadlo, ať procházku bez problémů zvládnou. Na větších „kolečkách“, na kole či koloběžce, se ale v parku jezdit nesmí.

Fotogalerie zámeckého parku, labyrintů a bludišť:

Inspiraci na další výlety najdete také v článku:

Stejně jako do parku i na prohlídku samotného zámku se můžete bez obav vydat s dětmi. Už pro tříletou drobotinu je určená speciální dětská prohlídka, na které si ti nejmenší se svou průvodkyní v kostýmu Bílé paní či princezny zazpívají, pokusí se najít ztraceného zámeckého kocoura a možná objeví i tajnou zámeckou chodbu. Se školáky pak s klidem absolvujte klasickou prohlídku. Ani na té se nejspíš nikdo nudit nebude. Ještě aby ano, když vás komnatami provede třeba samotný kníže pán, že? Po prohlídce ze zámku hned nespěchejte. Přímo v jeho křídle totiž najdete i vyhlášenou zámeckou restauraci. Jmenuje se Vtipná kaše. Moc dobře tu vaří.

Fotogalerie zámeckých komnat:

Jedna akce střídá druhou

Kdybyste si na Loučeni chtěli kromě bašty k obědu „vychutnat“ i nějakou konkrétní víkendovou akci, počkejte si ideálně do poloviny listopadu. Hned první víkend po svátku svatého Martina (letos vychází na pondělí), tedy 16. a 17. listopadu, si sem můžete zajet na Svatomartinské posvícení. Na zámku vystoupí rytíři, kejklíři, mušketýři a chybět nebude ani sokolská show. Již tradičně sem také přijede sám svatý Martin na bílém koni, který se na zámku nejdřív přivítá se všemi návštěvníky, požehná mladému vínu a poté zmizí v jednom z loučeňských labyrintů, aby se pak těmi „nejmladšími ročníky“ zase ale nechal pěkně najít. Martin dětem rozsvítí jejich přichystané lampionky a vydá se s nimi na lampionový průvod. Podobná akce se letos v Loučeni uskuteční již po sedmé a zatím se vždycky setkala s výjimečným ohlasem. Díky průvodu ji zbožňují především právě děti.

Fotogalerie z loňského Svatomartinského posvícení na Loučeni:

Kudy se sem dostanete

Obec Loučeň leží necelých padesát kilometrů od Prahy. Pokud sem pojedete autem, zaparkovat můžete přímo u zámku na neplaceném parkovišti. Ve všedních dnech se do Loučně bez problémů dostanete i z nedalekého Nymburku, a to autobusem, který v obci staví přibližně tři sta metrů od zámku. (http://www.zamekloucen.cz/prijezd)

Reklama