Začínáte přemýšlet, kam letos vyrazit v létě na dovolenou? Je jedno jestli s partnerem či partnerkou, s dětmi nebo s celou rodinou včetně prarodičů, maďarské lázeňské městečko Hévíz ležící v jihozápadním cípu Balatonu, zhruba 340 km od Brna a 519 km z Prahy, je skvělým tipem. Hévíz je ideálním místem nejen ke koupání a relaxaci v největším biologicky aktivním termálním jezeře na světě, ale na své si zde přijdou i nadšení vyznavači turistických tras, cyklo výletů, obdivovatelé zřícenin, hradů, zámků, fanoušci golfu či milovníci dobrého vína. Součástí městečka Hévíz je mnoho restaurací a hospůdek nabízejících místní speciality, stejně jako kaváren a cukráren. Volit můžete ubytování v soukromí až po pětihvězdičkové hotely za velmi atraktivní ceny. Navíc při včasné rezervaci získáte na svůj letní pobyt zajímavé slevy. 

Koupání v jezeře, bazénech nebo v nedalekém Balatonu

Hévíz

Unikátem Hévízu je léčivé termální jezero o ploše 47 500 m2 s nálevkovitě se svažujícím dnem, které je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa a koupání v něm je díky jeho příjemné teplotě velmi příjemným zpestřením a atrakcí pobytu kdykoliv, bez ohledu na počasí. Pokud v létě vyhledáváte slunečné a teplé dny, právě v Maďarsku je léto velmi příjemné s nejstálejším teplým počasím od července do srpna, přičemž průměrné letní teploty se zde pohybují mezi 20 – 30°C.

Hévíz

„Já už se nemůžu dočkat termálního jezera Hévíz, o kterém všichni tolik vypráví. Má léčivé účinky především pak na revmatické, kožní nebo problémy pohybové aparátu. Voda v jezeře je v neustálém pohybu a veškerá voda se v jezeře vymění během tří dnů. Po jezeře jsou rozeseté nádherné fialové lekníny a všude kolem nás se rochní lidé, kteří se vznáší na plovoucích rourách. Jezero má nádherných dvacet osm stupňů, což je i pro Johniho tak akorát na březnové koupání.“ (Ukázka z článku Terezy z blogu Tereza in Oslo, populární české blogerky a držitelky ocenění blogerka roku v kategorii Life, která Hévíz s manželem navštívila před pár dny. Celý článek je k dispozici zde:

Vstupné do jezera Hévíz, ve kterém se můžete koupat střídavě vždy v doporučeném intervalu max. 20 minut, je možné koupit minimální tříhodinové vstupné i vstup na celý den, přičemž ve volných chvílích můžete využít služeb místního wellness zařízení se saunou a samozřejmě si dopřát občerstvení. Příjemným zpestřením je i procházka kolem jezera, v rámci které se můžete při horkém dni ukrýt do stínu rozmanitých cizokrajných, věčně zelených stromů.

Hévíz

V letních měsících je pak přímo u jezera otevřen bazén pro děti do 12 let. Nejenže se mohou do sytosti vyřádit ve vodě, ale jakmile začnou mít dlouhou chvíli, mohou se u bazénu zapojit do zábavných animátorských programů a zkusit si tak například vodní gymnastiku, své plavecké dovednosti nebo hry s rozličným vodním nářadím. Většina hotelů pak celoročně provozuje bazény různých velikostí a atrakcí, do kterých vám hotel umožní vstup za malý poplatek i v případě, že nejste v hotelu ubytovaní. 

Jen 6 km od Hévízu se rozprostírá Národní park Balaton Uplands s největším jezerem střední Evropy -  Balatonem. Balaton patří vedle Budapešti k nejpopulárnějším letním turistickým destinacím, je ideálním místem pro plachtění, výlet lodí a windsurfing.

Hévíz

Skvělé místo pro cykloturistiku a pěší turistiku

Hévíz a jeho okolí poskytuje četné možnosti pro vyjížďky na jízdních kolech, má rozvětvenou síť cyklotras a značených turistických cest. Nevadí, jestli jste svá kola nechali doma, jsou k zapůjčení nejen v městečku Hévíz, ale i v jeho okolí. Mezi turistické zajímavosti patří mimo jiné zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu, krásný je i zámek Festetics ve městě Keszthely.

Hévíz

Zajímavé atrakce pro ozvláštnění pobytu – horkovzdušný balon nebo golf

Pokud patříte k dobrodružnějším turistům, můžete při  pobytu v Hévízu vyzkoušet některé speciální programy, bez ohledu na věkovou skupinu, jako je let horkovzdušným balonem, projížďka na Segway či elektrickém kole, zahrát si můžete také golf nebo si prohlédnout místní jeskyně.

Hévíz

Lahodná vína v doprovodu místních specialit a živé hudby

Pohodlnou procházkou nebo  silničním vláčkem se dostanete do krásné vinařské čtvrti Egregy, která díky své poloze nabízí úchvatný výhled do okolí. Zde můžete jednoduše načerpat síly během příjemné večeře nebo ochutnávce vín, často v doprovodu živé hudby. V horku se můžete zchladit prohlídkou malého kostela ze 13. století z éry Arpádovců nebo navštívit nově vybudované místní archeologické muzeum.

Reklama