Loni strávila „doma“ v Česku dovolenou téměř třetina dospělých Čechů. A s podobnými čísly počítají odborníci i letos. České lokality táhnou. Oproti dovolené v zahraničí je ta domácí levnější, kvalita služeb nyní už srovnatelná s cizinou a tak čistý vzduch jako na českých horách třeba v přeplněném italském letovisku opravdu nenajdete.

Česko

Letní dovolená na českých horách je ideální pro aktivně založené osoby.

Dovolená v Česku vyjde levněji, není potřeba ji plánovat několik měsíců dopředu, odpadá dlouhé cestování, které třeba s malými dětmi není vůbec nic příjemného, a nestraší vás jazyková bariéra - to jsou jen některé přednosti tuzemské dovolené.

A pryč už jsou naštěstí doby, kdy šel z hotelové jídelny téměř strach a pokoje byly jako vystřižené ze 70. let. Kvalita hotelových služeb, která byla donedávna velkým handicapem, rapidně vzrostla. Místo polotovarů se v hotelových restauracích vaří regionální pokrmy z domácích surovin, wellness centra patří ke standardu. Součástí hotelů bývají i půjčovny a úschovny kol nebo kryté bazény.

Česko

České hory jsou obvykle cílem těch, kteří chtějí prožít aktivní dovolenou.

České hory, čistý vzduch

Loni se nejčastěji jezdilo do jižní části republiky. Špatně si nevedou ale ani české hory, kam Češi vyráží hlavně za aktivně stráveným volnem. V krkonošských hotelech nebo na Šumavě tak v létě tisíce lyžařů vystřídají vyznavači pěších túr, cykloturistiky nebo nordic walkingu, celé rodiny i s dětmi, nebo jen dvojice. „Letní provoz lanovek se ve Špindlu rozjel už na konci dubna a není problém si nechat na krkonošské hřebeny vyvézt třeba kolo,“ nabízí jednu z možností provozní zdejšího hotelu.

Nordic walking - fenomén posledních let
Severská chůze, jak zní český název pro toto u nás poměrně nové sportovní odvětví, je označení pro dynamickou a svižnou chůzi za pomoci sportovních holí. Platí, že jde o ideální cvičební metodu pro ty, kteří s pohybem po delší době začínají. Je ale potřeba si dobře osvojit techniku, protože nesprávně prováděné pohyby mají nulový, v krajním případě i negativní efekt. Na přírodních cestách mají hole ještě tu nespornou výhodu, že poskytují stabilitu a oporu.

Kola si často ani nemusíte vozit vlastní. V některých hotelech vám je v rámci letních dovolenkových balíčků půjčí zdarma nebo s výraznou slevou. Podobné je to i s holemi pro nordic walking a dalšími sportovními potřebami. Dočkat se od personálu můžete i pozorností v podobě turistických map, brožurek s tipy na výlety nebo svačinových balíčků, když se chystáte strávit celý den na výletě.

Česko

Nejčastěji zůstávají v Česku rodiny s menšími dětmi.

Sláva, nazdar výletu!

Mimochodem cílů pro výlety nabízejí právě Krkonoše nespočet. Namátkou třeba túru k prameni Labe, výšlap na nejvyšší českou horu nebo jízdu po unikátní Tanvaldské ozubnicové dráze, která končí v Harrachově. Ideální dovolená pro ty, které nebaví polehávání na pláži nebo u bazénu. Stejně unikátní jako zdejší příroda je i krkonošská regionální kuchyně, na té ostatně staví i většina místních restauraci a hotelů.
Stejný balzám na duši a pro plíce jsou i pobyty na Šumavě. Ne nadarmo se zdejším lokalitám občas přezdívá „vzdušné lázně“. Aktivní dovolenou spojenou s boulderingem a horolezectvím je potom možné prožít v chráněné oblasti Žďárských vrchů, kde jsou pro tyto činnosti jedny z nejlepších lokalit v Česku.

A co když bude pršet?

Dovolenkovou pohodu by podle provozovatelů hotelů neměla turistům zkazit ani nepřízeň počasí. Deštivé odpoledne je prý ideální čas na to vyrazit na masáž nebo jinou wellness proceduru. „Dostupnost relaxačního centra přímo v prostorách hotelu se stává jedním z klíčových faktorů, podle kterého si lidé vybírají místo, kde stráví dovolenou,“ říká k tomu zástupce hotelu.

Česko

V některých hotelech vám kola půjčí zdarma, popřípadě s výraznou slevou.

Některé hotely pak wellness procedury, jako jsou masáže, zábaly, koupele, pobyty ve whirlpoolu nebo v sauně, přibalují k prázdninovým pobytům zdarma - jako příjemný bonus a nadstandard. Nejčastěji v Česku zůstávají rodiny s dětmi, ale výjimkou nejsou ani dvojice. Ty často využívají nabídky romantických balíčků, kdy mohou po celodenním poznávání českých hor večer společně relaxovat při wellness procedurách nebo večeři při svíčkách.

Autor: Lucie Štěrbová & OREA Hotels


ČeskoOREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky hotelů a jejich letních balíčků.

Do baťůžku svačina, hurá výlet začíná!

Dovolená v srdci Krkonoš, pod křídly OREA Hotelu Arnika. Do akčního balíčku vám tady kromě svačiny na každý výlet, připravili mapky a tipy na výlety zdarma, slevy na půjčovnu kol nebo volné vstupy do fitness, whirlpoolu a bazénu.

Poklad bukanýra Milovouse

ČeskoZažijte se svými dětmi dovolenou v pirátském duchu. V OREA Hotelu Devět Skal v Novém Městě pro vás personál připravil animační program. Kromě toho zdarma i půjčení kol, bazén a fitness

Senzační prázdniny

ČeskoUžijte si senzační prázdniny v OREA Vital Hotelu Sklář v Harrachově. Luxusnější ubytování tady nenajdete. Přidejte k tomu bohaté snídaně a večeře a slevy na procedury a máte dovolenou jako z pohádky.

ČeskoPohodové přenocování

OREA Wellness Hotel Horizont leží na horské louce v srdci Šumavy a disponuje například bazénem s protiproudem, římskými lázněmi, saunou nebo whirlpoolem. Ideální na útěk před stresem a povinnostmi.

Foto zdroj: OREA Hotels

Reklama