Zimní měsíce nejsou pro výlety zrovna ideální, ale to je jen výmluva pro „zápecníky“. Pokud mezi takové nepatříte a navzdory chladnějšímu počasí rádi cestujete a poznáváte krásná místa naší země, zvu vás na Sedlčansko.
Bylo krásně a nechtělo se nám sedět doma. Když jsme přemýšleli, kam mezi svátky vyrazíme na výlet, padla volba na Sedlčansko. Už dlouho si ho slibujeme, neboť máme pro tento kraj oba slabost. Pro mého muže je vzpomínkou na první byt po studiích, pro mě časem dětství a malin nezralých, jak se říká.
Navždy zůstane mému srdci blízká tahle malebně zvlněná krajina s nezaměnitelným, drsným půvabem. Jako by se tady zastavil čas. Kamenitá políčka s remízky, borové lesy, rozlehlé rybníky…A také osamocené statky skrývající svá tajemství, typické kamenné zídky lemující zahrady a cesty, boží muka a kříže pod mohutnými stromy, vesničky s roztodivnými názvy.
Tenhle kraj mě nepřestává fascinovat. Stále je v něm co obdivovat a zároveň něco nového objevovat. K radosti, ale i smutku.
Co byste si neměli nechat ujít, když navštívíte Sedlčansko?
Sedlčany, místními nazývané „Selčany“
Od dob, kdy mi na zdejším „autobusáku“ začínaly prázdniny, uběhlo hodně vody a Selčany se změnily. Dávno už to není to šedivé, ušmudlané městečko s oprýskanými fasádami, které si pamatuji. Domy září „novotou“, je tady čisto, upraveno, ale jak už je u nás „dobrým“ zvykem, „moderní“ zástavba se na vzhledu Sedlčan krutě podepsala.
Největší „peckou“ není ani tak nákupní středisko, či nemocnice rušící vzhled jinak krásného náměstí, ale „paneláky“ v těsné blízkosti kostela. To mohl vymyslet jen barbar, který by se měl smažit v architektonickém pekle. Nové fasády na tom nic nezmění.
Vysoký Chlumec
„Ten chlumecký zámek je za lesem“…Ani nepočítám, kolikrát jsem míjela tenhle nádherný zámeček, čnící vysoko nad krajinou. V duchu jsem se ptala, jestli se tahle známá lidová písnička vztahuje právě k němu. Se zakloněnou hlavou jsem vzhlížela k jeho věžím a jako malá holka si představovala, že tam bydlí princezna… A věřte nevěřte, za ta léta jsem nikdy neodbočila z hlavní silnice, abych se podívala až k němu. Tentokrát jsem to musela konečně napravit. Dnes krásně zrenovovaný hrad (nikoliv zámek) patří soukromému majiteli (rodu Lobkowiczů) a veřejnosti je nepřístupný.
Ale Chlumec není jen zámeček. K Vysokému Chlumci patří i pivovar a krásně upravený skanzen se skvosty lidové architektury středních Čech. Najdete tady nejen obytné domy, ale i různá hospodářská stavení, včetně drobných stavbiček, které by na původním místě už dávno nestály. A tak byly rozebrány a znova sestaveny a tím se zachovaly pro příští generace. Škoda, že většina takových staveb tohle štěstí neměla.
V zimě je skanzen bohužel uzavřen a můžete si ho prohlédnout pouze přes plot, ale máte alespoň dobrý důvod se sem vrátit na jaře. Já to rozhodně udělám.
Solopysky
Někdy je dobré odbočit z hlavní trasy a podívat se do nějaké vesničky jen tak, třeba kvůli jejímu názvu. A možná budete mít štěstí a objevíte skvost, který byste jinak minuli bez povšimnutí. To je i případ Solopysk. V rámci možností zachovalá náves s půvabným renovovaným kostelíčkem nebylo to jediné, co nás zaujalo. Mnohem větší pozornost vzbudil (kdysi) překrásný renesanční špýchar s dřevěnou pavlačí. Bohužel, v dost katastrofálním stavu, utopen v nepořádku, mezi zemědělskými stroji. Nad tím vám až srdce zabolí a nemůžete se ubránit otázce: „Kdo tohle dopustil?!“
Blízko vysokochlumeckého skanzenu se pomalu rozpadá tahle vzácná kulturní památka. No uznejte, nejsou to paradoxy? Nestálo by za to stavbu rozebrat a znova postavit? Asi jsem naivní, že?
Nový komentář
Komentáře
Je tam krásně.
Pěkný kraj, díky za připomenutí loňského léta, strávila jsem tam sice jen dva dny, ale ráda vzpomínám.
Co se týká špýcharu - ono takových je moc. Zachraňovat všechny asi nejde. Moje sestra má taky takový špýchar u chalupy... a taky byl v hrozném stavu. Jenže kde brát na takové investice, aby se komplet opravil, na to nebylo, tak se aspoň vyklidil, a dala se tam nová střecha, aby to nespadlo. A časem se uvidí. Buď na to budou někdy prostředky, nebo to holt zůstane jak je.
Tuhle oblast prakticky vůbec neznám, nikdy jsme tam nejezdili (autem, dokud bylo), a teď je to pro mě z ruky na jednodenní výlet. Ale podle fotek to není nezajímavé...
Dana Haklová — #5 Zvláště na Petrovicku je ohromné množství kamenů
Dano dneska jste mi udělala ohromnou radost,já jsem totiž z "Hermelínova"
Vybrala jste opravdu krásný kraj
Já si dovolím přidat sama nějakou fotku
Stará zřícenina větrného mlýnu holandkého typu u Příčov
-----------------------------------------------------------
Výlov rybníka Musík
-------------------------------------------------------------
Rozhledna Drahoušek u Osečan.
denkas — #6Je to tam opravdu kouzelné. Skanzenová vesnička vypadá přirozeně a v létě se tam dokonce pasou koně, nebo ovce
V Sedlčanech sem byla,ale jen na náměstí,jen sme projížděli. Musim napravit. A ten Chlumec určitě navštívíme.
gerda — #2Máte pravdu, člověk si hodně idealizuje. A všimla jste si, že se zdá všechno tak nějak menší? To je docela legrační. Ale na Sedlčansku jde hlavně o tu krajinu, kTerá se naštěstí moc nezměnila. Dalo by to moc práce, rozorat remízky, odvalit ty obrovské balvany a všechno srovnat do "úhledného" lánu
Taky mě mrzí, když vidím stavby, které nikdo nezachraňuje pro budoucí. Krásný výlet, z toho pak člověk žije dlouho, zvlášť, když navštívil místa svého dětství. Ale nesmí tam dojít k velkým změnám, je lepší, když zůstane aspoň něco tak, jak si to pamatujeme. Vrátíme se v čase
Pěkný jela bych hned