fue

Fuerteventura je krásná. Je to ostrov, kde je začarovaný klid. Široká a pustá krajina, duny z nejjemnějšího bílého písku a panenské pláže s křišťálovou vodou... Přinášíme vám pár tipů, pokud se rozhodnete strávit na tomto ostrově dovolenou snů.

Fuerteventura je jeden z Kanárských ostrovů, a také jeden z nejkrásnějších. Je to i díky tomu, že můžete hodiny chodit po plážích a nepotkáte ani živáčka. Pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se do následujících článků 1. 2. 3. 4. 5.

My vám nyní přinášíme několik tipů, pokud se na ostrov vypravíte...

  • Cesta letadlem z Prahy na Fuerteventuru trvá necelých pět hodin, někdy je nutné počítat s mezipřistáním na některém z dalších Kanárských ostrovů, pak se doba pobytu v letadle mírně protáhne. S podávaným obědem/večeří o několika chodech se to dá ale docela dobře zvládnout.

ajuy

  • Nabídku fakultativních výletů ani nestudujte. Raději si půčte hned na letišti auto (lze samozřejmě zajistit přes cestovku už v Česku). Vyjde vás na celý pobyt levněji než jediný výlet na druhý konec ostrova. My jsme za týdenní pronájem dali v přepočtu 4 tisíce korun, benzín je na Fuerteventuře o něco levnější než u nás. Raději vždy tankujte plnou, benzínek zde není mnoho.

auto

silnice

  • Pokud chcete opravdu klid a rádi byste si odpočinuli od lidí, zvolte nějaké menší letovisko. Například Tarajalejo a hotel R2 Bahía Playa byl pro nás naprosto ideálním místem. Pláž u hotelu byla sice lávová a nic moc, stačilo ale kousek popojet a rozprostřely se před vámi nádherné, několik kilometrů dlouhé pláže, s průzračnou vodou a bílým pískem. Navíc je to ideální výchozí místo pro výlety do všech koutů ostrova, který se dá ze severu na jih projet zhruba za dvě hodiny. Máte-li rádi společnost a rušný život, nebo máte malé děti, pak zvolte letoviska nebo výlety do měst Corralejo (na severu) nebo Morro Jable (na jihu). Tady se obejdete i bez auta, v místě je vše potřebné.

coralejo

cor

  • Hlavní silniční síť je na ostrově skvělá. Cesty jsou nové, pozor si ale musíte dát při jízdě do některých odlehlejších míst, do vnitrozemí, na pláže nebo na útesy. Pokud sjedete ze silnice, čekají vás už jen nekonečné prašné cesty. Nemusíte se ale bát, jezdí po nich všichni místní a s trochou zručnosti zvládnete i jízdu po šotolině a nebudete zdržovat případný provoz za sebou. Rozhodně si ale nepůjčujte auto s otevřenou střechou, prach se dostane opravdu všude.

duny

  • Na ostrově není problém najít místa, kde nepotkáte ani živáčka. Týká se to jak pláží, tak i okolní přírody. Každopádně z vlastní zkušenosti - hodně pitné vody, opalovacího krému a něco, co vám poskytne stín. Občerstvení stejně jako třeba půjčovny windsurfů najdete vždy pouze na začátku pláže, dalších 20 kilometrů se ale musíte postarat sami o sebe. Výhody rozhodně převažují: koupali jsme se nazí, doprovázely nás mraky veverek (nebo co to je), takže pamlsky s sebou.

pláž

veverky

  • Doporučuji projet i celé západní pobřeží (např. vesnice Ajuy s jeskyněmi), které je divoké a plné útesů. Rozhodně opět sjeďte na zvětralé místní silničky (auto to vydrží) a nebojte se po nich ujet třeba i desítky kilometrů, přestože nejsou na mapách. Do některých klidných zátok se dá slézt, odměnou je nezapomenutelné i když trochu nebezpečné koupání třeba s kraby. Naopak u písečných dun na severu ostrova zase nenechávejte auto mimo vyznačená parkoviště. Písečné pluhy jsou tu kvůli větru na denním pořádku a své auto byste tak mohli najít pod metrovými nánosy saharského písku (je opravdu ze Sahary, Afrika je odsud pouhých 100 kilometrů).

kukani

krab

  • Vítr jsme zažili snad jen jediný den, písek hnaný po pláži nepříjemně píchal a dostal se úplně všude. Pokud už je počasí takové, nemá cenu se koupat, budete z toho jen znechucení. Zkuste výlet a na pláž přijet navečer, až se vítr utiší.

morro

vetrnik

  • Turistické průvodce v češtině o Fuerteventuře nejsou skoro k sehnání. Nakonec se nám to v Praze podařilo, stejně jsme se ale radši ptali místních (třeba na to, kde si můžeme udělat výlet na koních po pláži). Kde měla být osvěžující tůň, byl jen písek, místo palmové oázy jen pár stromů a vrak lodi jsme našli jen čirou náhodou - prostě nepoužitelný překlad z němčiny. Výborně se před odjezdem plánovalo v programu Google Earth, kde vidíte vše z ptačí perspektivy a kam uživatelé přidávají fotky jednotlivých oblastí. Jednoduše jsme si vybrali ty nejkrásnější a potom tam po paměti a s notnou dávkou intuice dojeli.

kone

hitler

Foto autor - popis fotek se zobrazí, pokud na ně najedete myší.


Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel – více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420/221969224 nebo +420/221969234, mobilní operátor 602313049,  fax 224946391 nebo 224 948025.