O Portugalsku se říká, že je to země, kde potkává Atlantik s Evropu.                  

 

Pro většinu z nás je ale tento stát, rozprostírající se v západní části  Iberského  poloostrova, obestřen rouškou tajemství a neznáma. Tak proč nepoznat něco nového, zajímavého a příjemného? Během dovolené v Portugalsku si totiž můžete krásně užít své zasloužené dny odpočinku.

Tato slunná země vás nadchne svou pohostinností, pohodou a krásnými plážemi s průzračně čistou vodou. Gurmáni si dozajista budou pochvalovat výbornou gastronomii a výtečné portské víno, které pochází z nekonečných vinic na severu země.

Milovníci kulturních a historických památek si také přijdou na své – v Portugalsku je jich opravdu hodně. Dá se říct, že takřka na každém kroku naleznete něco z bohaté kulturní historie Portugalska.

Solí prosycený vzduch společně s teplotami, které v zimě neklesají pod 15 stupňů Celsia vytváří výborné podmínky pro celoroční pobyt.

 

Pro vás, které jsme touto nabídkou nalákali, přikládáme několik praktických informací, které v Portugalsku zcela jistě využijete.

 

 

Státní svátky:

1. leden                         Nový rok

Únor                              Karneval

Březen/duben                 Velikonoce

25. duben                       Karafiátová revoluce (1974)

1. květen                        Svátek práce

Červen                           Boží tělo

10. červen                      Den Portugalska (luís de Camões)

15. srpen                       Nanebevzetí

5. říjen                           Vyhlášení republiky (1910)

1. listopad                      Všech svatých

1. prosinec                     Vyhlášení nezávislosti (1640)

8. prosinec                     Neposkvrněné početí

25. prosinec                   Boží hod

 

Doklady:

Pokud Váš pobyt v Portugalsku nepřesáhne 90 dní, postačí Vám k cestě pouze cestovní pas. Jeho platnost po návratu by měla být ještě 6 měsíců. Mezinárodní řidičský průkaz není vyžadován při vstupu do země, nicméně je doporučovaný. Nutná je ale tzv. zelená karta a technický průkaz. Očkování není nutné.

 

Ve specifických případech může policie požadovat prokázání finančních prostředků na pobyt, a to zejména u těch cestujících, kteří si plánují cestu individuálně bez zajištění služeb cestovní kanceláře). Tato částka se pohybuje kolem 100 EUR na osobu a den. Jsou-li některé služby předem předplaceny, je následně vyžadován pouze alikvótní díl výše zmíněné částky. Cestující je potom povinen předložit vouchery či jiné doklady o zaplacení.

 

Důležitá čísla:

112 (policie, záchranka) = Urgência

 

Lékařská pomoc:

-          většina drobných ošetření se platí v hotovosti

-          větší zákroky v nemocnicích jsou většinou hrazeny z pojištění zdravotních výloh

-          soukromé kliniky akceptují platbu za provedené lékařské úkony prostřednictvím pojišťoven pouze málokdy

 

Turistické rady:

Portugalsko je bezpečnou zemí. Řízení auta v Portugalsku se někdy stává dobrodružstvím. Portugalci jezdí velmi razantně, většinou nepoužívají blinkr a hodně troubí. Byť se v Portugalsku jezdí rychle, každý přechod pro chodce je tu „svatý“ a každý řidič před ním zastaví. Použití pásů a dětských sedaček je povinné. Rychlosti jízdy bývají často kontrolovány (limity 50-90-120). Parkování se většinou platí, cyklisty potkáte většinou na venkově. Silnice i dálnice jsou ve velmi dobrém stavu. Většina z nich byla vybudována po vstupu Portugalska do EU.

 

Ceny benzínu:

Natural - 1 EUR

Nafta – 0,8 EUR

 

Každý region má několik turistických kanceláří (POSTO DE TURISMO), které zdarma poskytnou informace o památkách, ubytování, kultuře. Centrální informační kancelář se nachází v Lisabonu v paláci da Foz na náměstí Praça dos Restauradores. V Praze jsou informace dostupné na zastoupení Icep Portugal.

 

Důležité adresy:

Embaixada da República Checa

Rua Pêro de Alenquer 14

1400 LISBOA

Tel.: +351-21-3013529

Fax: +351-21-3010629

 

Honorární konzul v Portu

Consulado Honorário da República Checa

Rua Senhora do Porto 930

4200 PORTO

Tel.: +351-22-819041

Fax: +351-22-8302974

 

Velvyslanectví Portugalské republiky v ČR

Embaixada de Portugal

Náměstí Kinských 7

150 00 PRAHA 5

Tel.: +420-2-57311230

Fax: +420-2-57311234

 

Icep Portugal – Obchodní oddělení velvyslanectví Portugalska

Náměstí Kinských 7

150 00 PRAHA 5

Tel.: +420-2-51091761

Fax: +420-2-57320053

E-mail: icep@icep.cz

 

Orientační ceny:

Večeře                             10 EUR

Pizza, těstoviny                  8 EUR

Káva malá                         0,5 EUR

Káva velká                           1 EUR

Cola 1,5 l                          1,5 EUR

Voda 1,5 l                         0,8 EUR

Pivo velké v rest.                  3 EUR

Hot dog                               2 EUR

Zákusek                              1 EUR

Mléko krab.                       0,8 EUR

Chléb                                  1 EUR

Houska                            0,2 EUR

Vstup do muzea                   3 EUR

 

Na dálnicích se platí poplatky. Na obou lisabonských mostech (Vasco da Gama, 25 de Abril) se platí mýtné při cestě z jihu na sever (do centra města). V opačném směru je průjezd volný. V srpnu se mýtné na mostech neplatí.

 

Obchody, pošty a lékárny mívají otevřeno ve všední dny od 9 do 13 a od 15 do 19 hodin. V sobotu mají otevřeno pouze dopoledne. Hypermarkety mají zavřeno v neděli odpoledne. Shopping centra mívají otevřeno většinou 7 dní v týdnu od 10 do 24 hodin, komplexy s kinosály až do 2. hodiny ranní.

 

Banky mají v Portugalsku otevřeno většinou od 8,30 do 15 hodin. Poplatek za výměnu peněz je fixní. Směnárny naleznete v turistických letoviscích a ve větších městech. Po celém Portugalsku je rozšířena síť bankomatů (cca 50 000). Bankovnictví v Portugalsku patří k nejlépe rozvinutým v Evropě.

 

Pokud jste se rozhodli užít si letošní dovolenou právě v Portugalsku, využijte služeb cestovní kanceláře Snailtravel, jejíž zaměstnanci vám profesionálně, ochotně a rychle pomohou s výběrem a vyřízením všech potřebných formalit.

Více informací naleznete na www.snailtravel.cz nebo na www.ostrovmadeira.cz, ale pokud je budete chtít navštívit osobně, pak je to zde: Veleslavínova 6, Praha 1, telefon 224813926, 224814567, email internet@snailtravel.cz.

 

 

 

 

           

 

Reklama