Přemýšleli jste o dovolené v Tunisku, ale odradily vás nepokoje, které tady na přelomu roku proběhly? „Není čeho se bát,“ říkají samotní Tunisané. A po dubnové cestě skrz Tunisko, mohu jejich slova jen potvrdit. Známá letoviska jsou na novou sezonu stoprocentně připravena a Tunisko stále platí za jednu z nejbezpečnějších zemí severní Afriky. I přesto sem ale nejspíš turistů přijede méně než v předchozích letech.

Tunisko

Tunisko na přelomu roku zažilo revoluci. Teď už je ale v zemi klid a bezpečno

Hammamet, Sousse, Djerba nebo Monastir - známá turistická letoviska při pobřeží bylo loni touto dobou už v turistickém obležení. Letos je začátek sezony zatím slabší. „Máme teď v hotelu asi 230 klientů, to je o 45 % méně než ve stejném období loni,“ vykládá ředitel hotelu Sentido Phenicia v Hammametu. Zatímco v sousedním Egyptě nasadili hoteliéři téměř dumpingové ceny, na které turisté slyší, tady s cenami dolů jít nechtějí. Dolů by totiž výrazně šla i kvalita služeb, což tady nikdo nechce připustit.

Odlivu turistů si všimnete nejen na upravených hotelových plážích, kde se v bílém písku pod slunečníky opaluje jen několik desítek turistů, ale i v medinách, starobylých arabských městských čtvrtích. Jindy jsou místní krámky s koženými suvenýry obsypané turisty a přes pokřikování prodavačů a dohadování se o cenách, není slyšet vlastního slova. V dubnu, během naší okružní cesty po Tunisku, byla naše skupinka často jediná za několik dní. Na druhou stranu jsme si ale mohli naplno užít zdejší atmosféru.

Tunisko

To, že je turistů méně, poznáte i na tuniských plážích.

První zákazníci po několika dnech jsme byli i pro velbloudáře v městečku Douze ve vnitrozemí. „Jindy tu mám touto dobou i tisíc turistů denně, teď je to bída.“ Část svých velbloudů proto musel poslat hlouběji do pouště, část odprodat. Jeho stanoviště jen kousek od prvních písečných dun, které dělají Sahaře tu nejlepší reklamu, působí opuštěně. „Snad se to zlepší,“ zadoufá, když vyrážíme dál, do oblasti v okolí vesnice Matmata, kde se natáčely Hvězdné války.

Doufá s ním i dalších 380 tisíc lidí, které v Tunisku cestovní ruch živí. „I proto si nemůžeme dovolit žádné problémy,“ říká jeden z nich, Samir Achour, který žil 15 let v Česku a na pět dní se stal naším průvodcem po Tunisku. „Nelákali bychom sem turisty, kdybychom věděli, že tu není bezpečno,“ logicky argumentuje. Jeden větší průšvih by turistický ruch poznamenal na několik měsíců a Tunisko by zároveň přišlo o statut nejbezpečnější země severní Afriky, kterým se dlouhodobě pyšní.

Tunisko

Lázně Antonia Pia a za nimi zeď bývalého prezidentského paláce.

Tuniská letoviska jsou na sezonu 100% připravená. To, že se tady v lednu uskutečnil převrat, opravdu nepoznáte. Dokonce už je možné i fotografovat prezidentský palác v hlavním městě Tunisu, který leží nedaleko rozvalin bývalých kartaginských lázní Antonia Pia. Což bylo ještě v době, kdy v něm žil bývalý prezident nemyslitelné.

Mimochodem - v prezidentském paláci prý po převratu nalezli spoustu artefaktů právě z Kartága. „Jedním ze vzácných sloupů tam prý podpírali digestoř v kuchyni,“ líčí nám Samir Achour, který tady už několik let provádí pro cestovní kancelář Firo Tour, v místech, kde ve starověku bývalo centrum slavného Kartága.

Tunisko

Dejte si sladký mátový čaj v kavárně v Sidi Bou Said.

Kolem prezidentského paláce pak projíždíme mikrobusem při cestě do slavné modrobílé vesničky Sidi Bou Said, která by se dala považovat za předměstí hlavního města Tunisu. I místní romantické uličky, které prý některým připomínají Santorini nebo Lindos, jsou prázdnější. I tak tady ale postávají prodavači, kteří za drobný peníz nabízejí kolemjdoucím kytičku jasmínu.

Prosluněnými uličkami je možné dojít až k venkovní kavárně s panoramatickým výhledem na modré moře, přístav a hlavní město Tunis, které se už v tuhle roční dobu topí ve slunečních paprscích. Dát si tady můžete typický silně slazený mátový čaj, s mandlemi nebo piniovými oříšky, a chvíli odpočívat. Na to je tahle perla severní Afriky naprosto ideální. I po prožité revoluci.


Cestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, TuniskoŘecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky dovolená v Tunisku.

Hotel Omar Khayam - Hammamet

Jeden z nejoblíbenějších hotelů, známý pro svou krásnou a rozlehlou pláž, bohaté animační programy, živou atmosféru, dobrou kuchyni a pohodlné ubytování, je ideální místo pro všechny.

TuniskoHotel Houda Golf - Monastir

Hotel s velice dobře fungujícím systémem all inclusive s výbornou stravou, zázemím a kvalitními službami. Doporučujeme všem věkovým kategoriím, včetně rodinám s dětmi.

TuniskoSangho Club - Djerba

Díky kvalitním službám a vysoké oblibě je hotel zařazen do programu dětský klub Firáček s přítomností českého animátora pro děti během letních prázdnin. Doporučujeme rodinám s dětmi.

Autor: Lucie Štěrbová & CK FIRO-tour
Zdroj foto: archiv autora

Reklama