Pojďte načerpat energii z pobytu na čerstvém vzduchu a vydejte se poznávat vrcholky hor, téměř nekonečné lesy, bublající potůčky a řeky a i opuštěné zříceniny dříve majestátních hradů. Konkrétně poznáte tajuplné jizerskohorské bučiny, tradici sklářského řemesla, nebo unikátní vyhlídku Allainova věž nedaleko českorajské Lomnice nad Popelkou. Škola hrou a poznání čeká na řadě naučných stezek napříč celý regionem. Pokud v tomto období na výlet, tak jedině #nacerstvyvzduch a to #bezdavu a s respektem ke všem platným epidemiologickým opatřením.

Z Jizerských hor lákají k návštěvě například Oldřichovské bučiny. V rámci putování po stejnojmenné naučné stezce se na 18 zastaveních seznámíte s přírodními poměry a zajímavostmi nejzápadnější části Jizerských hor. Nezapomeňte se také v průběhu procházky zastavit u četných skalních útvarů jako třeba Gorila, Sněhulák nebo Skalní brána.
Oldrichov_Buciny_2.jpg (170 KB)
Pokud hledáte místo, kde budete téměř o samotě s nedotčenou přírodou, stačí se vlakem přesunout do Jindřichovic pod Smrkem. Zde se vám v rámci 11 km dlouhé Naučné stezky okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše představí původní tvář krajiny s komplexem pastvin, luk a lesíků. Při procházce těchto bezzásahových lesů s tůněmi a lukami můžete také obdivovat lidovou architekturu v podobě Žijícího skanzenu a větrného mlýna.

A co vám nabídnou Lužické hory? Co takhle se vypravit na nejvyšší horu těchto hor - Luž, kde je i nově postavená rozhledna. Z vrcholu Luže se otevírá fascinující daleký výhled, který je ale na jihovýchodní straně směrem k Ještědu zakrytý vzrostlými stromy. Výhled je i dokonce lemovaný siluetou Bezdězu. Cesta není dlouhá, pouze 1,5 kilometru, pokud zaparkujete u Chaty Luž. Odtamtud vás však čeká pořádný výšlap.
Luz.jpg (75 KB)
Po stopách sklářského řemesla se můžete vydat po stejnojmenné naučné stezce v Novém Boru. Tato stezka se skládá ze 17 zastavení, která představují historii zdejšího sklářství, významné osobnosti, ale také důležité budovy, jako například sklářské muzeum, sklářskou školu a staré sklářské provozy. Za shlédnutí stojí také výjimečné sídlo společnosti Lasvit, kde se snoubí moderní architektura s tou tradiční. To musíte vidět!

V Máchově kraji si projděte historickou Husí cestu. Při svém putování tady narazíte na různé pískovcové skalní útvary jako například Martinské stěny. Největším lákadlem je skála ve tvaru husí hlavy, podle které nese celé cesta název.Stara-Husi-cesta.jpg (328 KB)

Český ráj si pro vás připravil návštěvu kruhové Allainovy věže v novogotickém stylu u Lomnice nad Popelkou. Věž byla pojmenována podle jednoho z knížat Rohanů a po vystoupání několika schodů se rozhlédnete po Jičínské kotlině a jihu Českého ráje včetně majestátních vrcholků Zebín a Veliš.

Allainova.jpg (257 KB)

Nakonec se představí Krkonoše, kde se vypravíme nedaleko Roztok u Semil na rozhlednu U Borovice, odkud se vám otevře daleký výhled do zvlněné podkrkonošské krajiny. Rodiče s dětmi naopak uvítají hravou naučnou stezku Sojčí na Benecku. Cesta je dlouhá přibližně 3 km, je vhodná pro kočárky a děti jistě ocení prolézačky, na kterých si mohou vyzkoušet, jaké by to bylo být věrnou pomocnicí pána hor Krakonoše - krkonošskou sojkou.
Rozhledna_U_Borovice.jpg (57 KB)
Mnoho dalších tipů a inspirace na podzimní a zimní putování naleznete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz, na facebooku a instagramu jako Region Liberec.

Více na LIBERECKY-KRAJ.CZ

Reklama