Jakmile se člověk stane rodičem, změní se jeho život od základů. Pokud jste ještě před pár lety byly zvyklé cestovat bez větších plánů, jako matka musíte předem odhadnout, zda bude v rámci výletu pro vaše dítě připraveno něco zábavného. Nejhorší je totiž dítě, které se nudí. To se pak rodinný výlet stává hromadným peklem pro všechny zúčastněné.
Přinášíme pár tipů na výlety, které by v tomto směru mohly dopadnout dobře. Děti se zabaví a vy ještě něco dobrého ochutnáte.

Kašperk za Karla IV.

O víkendu 5. – 6. května se na hrad Kašperk vrátí dvorní šašci Karla IV. Jürgend a Francois, kteří zde představí své znalosti středověké medicíny. Jsou to studovaní mistři na životosprávu, kterou zájemcům vytvoří na míru, vyznají se v mastích a umí rovnat zlomeniny. K vidění budou ukázky bylinkářství, které dotvářelo středověké léčitelství, a výroby pergamenu.
Oživená historie -  Kašperk za Karla IV.
Kašperk za Karla IV.
Atmosféru zpříjemní skupina Krless (možná ji také znáte z tradičních vánočních akcí na Křivoklátě). Ta nejen zahraje svoji středověkou muziku, ale seznámí také malé i velké návštěvníky s hudebními nástroji a s hudebním aranžmá doby Karla IV.

Děti určitě nadchne možnost vyrazit si zlatý dukát Karla IV.


Součástí programu budou speciální oživené prohlídky Stavba hradu, které jsou na Kašperku vždy vydařené. Kastelán je totiž nejen sympaťák, ale jeho práce ho opravdu baví a sám se děje aktivně zúčastňuje. Pro děti pak jsou připraveny speciální dětské prohlídky zaměřené na dovednosti malého Karla IV. a jeho budoucí manželky Blanky z Valois.

Celý program naleznete na www.kasperk.cz.

Rybí festival v Dobříši

Ve středočeské Dobříši se už počtvrté uskuteční celodenní Rybí festival s programem plným pochoutek a zábavnou pro děti.  V prostorách colloredo-mannsfeldských sádek se 12. května představí kuchaři s tipy na přípravu ryb, ale také sommeliéři , výčepní či odborníci na stolování. Návštěvníci se mohou těšit na rybí speciality a hodnocení o nejlepší degustační menu z ryb.
Rybí festival v Dobříši
Gastronomický program na sádkách Dobříš doplní průběžná vystoupení hudební kapely a pro děti bude připravena zábavně-naučná stezka městem Dobříš na téma voda a ryby. Cílem stezky bude zámek Dobříš, kde mohou všichni účastníci navštívit komentované prohlídky v expozici s novou výstavou panenek. „Stezka bude mít pět stanovišť a povede ze sádek na zámek Dobříš. Děti na ni budou mít za úkol poznávat české ryby, zastřílí si z vodních děl nebo vlastnoručně uloví rybu,“ říká Michal Pernica, ředitel firmy Colloredo-Mannsfeld.
Rybí festival v Dobříši
Vstupné pro dospělé je 50,- Kč. Ke každé vstupence dostanou návštěvníci pivo zdarma. Děti, které se mohou zúčastnit zdarma, mají volný vstup také na zámek Dobříš.

Více informací na www.rybifestival.cz.

Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích

V sobotu 21. dubna se koná pochod Krajinou barona Ringhoffera, který kombinuje procházku svěží jarní přírodou s návštěvou velkopopovického pivovaru a bohatým programem pro celou rodinu. Tatínky a partnery můžete poslat na prohlídku pivovaru, a zatím se občerstvit na Ringhofferově trhu.  Na místě se budou konat rovněž křtiny kůzlat, letošních potomků živého maskota pivovaru kozla Oldy, které vždy vzbudí zájem malých diváků.
Víkendový tip na výlet pro celou rodinu: pochod Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích
Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích
Další informace na Krajinou barona Ringhoffera.

Kláštery vytočené a čarovné

V zrekonstruovaném komplexu středověkých klášterů v Českém Krumlově myslí na děti i dospělé vlastně celoročně.  Aktuálně se nabízí úchvatný program na poslední dubnové dny, takže se vyplatí si naplánovat v tomto pohádkovém městě prodloužený víkend, který lze vytvořit propojením soboty, neděle a úterním Svátkem práce.
V zrekonstruovaném komplexu středověkých klášterů v Českém Krumlově myslí na děti i dospělé vlastně celoročně.
Na sobotu 28. dubna svolal klášterní hrnčíř Karel Dvořák již druhé setkání hrnčířů pod širým nebem. Součástí programu budou i ukázky nejrůznějších technik vytáčení keramiky na kopacích a elektrických kruzích. Spolu s hrnčíři zaplní Klášterní dvůr i uličku tradiční jarmark a řemesla. Vyzkoušejte si svou zručnost a odvezte si domů vlastnoručně zhotovený originální výrobek, jenž vám bude připomínat společně strávené chvíle.
V zrekonstruovaném komplexu středověkých klášterů v Českém Krumlově myslí na děti i dospělé vlastně celoročně.
Na 30. dubna je pak ve večerních hodinách připravena Tajemná stezka klášterní zahradou. Vstup je zdarma. Chybět nebude ani oblíbený večerní průvod, na který se můžete s dětmi připravit již v sobotu, kdy bude v klášterním Velkém sálu a Seminární místnosti probíhat Magické tvoření pro malé i velké. První květnový den se pak na Klášterním dvoře opět otevře většina řemeslných dílen s praktickými ukázkami. A zahradě jistě objevíte rozkvetlý strom pro prvomájový polibek. Ovšem velkou radost udělá i sladká pusinka z klášterní pekárny.

Další informace a rezervace míst na akcích v Návštěvnickém centru Klášterů Český Krumlov na www.klasteryck.cz.

A teď už jen aby nám přálo počasí. Hezké dny.

(foto: pořadatelé akcí)

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Reklama