To je otázka, řeknete si. Přece co nejdál. Do svých dětí vkládáme naděje a možná i sny, které se nám samotným nepodařilo uskutečnit. Ale možná tak své děti stresujeme, omezujeme a nutíme je jít cestou, kterou by si samy nezvolily. Rčení, že jablko nepadá daleko od stromu, nemusí být přece vždycky pravidlem.

dítě

Důkazem toho je i moje kamarádka Vlaďka a její dcera Leona, které mě inspirovaly k tomuto článku a zároveň k tématu dne. Jejich příběh by mohl být takovým malým příkladem, jak se dá skloubit rodičovská ambice s rozdílným přáním dítěte ke spokojenosti obou stran.

Je takovým malým třídílným seriálem a tady je jeho „the end“. Jestli happy, to se ještě uvidí.

Abyste byly v obraze, přečtěte si první díl „Když se jablko odkutálí daleko od stromu“, druhý „Kdo umí, umí, kdo neumí, učí“ a třetí by se dal pojmenovat „Startovní čára(?)“ Pokud se vám nechce číst, pokusím se to stručně zrekapitulovat.

Vlaďka je velice ctižádostivá, úspěšná podnikatelka spíše technického zaměření, její dcera naopak umělecky založená, kreativní a snivá. Naštěstí je matka natolik rozumná, že svou dceru nenutí, aby se živila něčím „pořádným“, ale podporuje ji v jejích zájmech, protože ví, že jedině tak bude šťastná. Ale jako správná ctižádostivka chce, aby studovala vysokou školu, a udělá pro to vše, co je v jejích silách. A protože jí neumí poradit, ani zhodnotit, jestli má talent a šanci uspět při talentových zkouškách, obrací se na mě (absolventku vysoké školy uměleckého směru), abych jí pomohla.

Se vší skromností a pokorou k oboru tak těžko uchopitelnému, jako je umění, jsem souhlasila. Leona byla žačkou velmi pilnou, pracovitou a natolik zdravě „zabejčenou“, že to přineslo své ovoce. Zatím dělala talentovky na první školu ze tří škol a úspěšně je zvládla. Čekají ji ještě dvě, ale právě tahle škola byla jejím favoritem, takže ty ostatní budou jen pro formu a zkušenosti.

Ani vám nemusím líčit, jak mě to potěšilo. Jednak jsem věřila, že v té holce něco je, a jednak se můžu alespoň v koutku duše pyšnit, že je to tak trochu i mou zásluhou.

A možná jsem si maličko, malinkato vynahradila to, že ani jedna z mých dcer nejde v mých stopách, ačkoliv by na to možná měly. Ale znáte to, člověk se někdy neumí na své děti podívat objektivně. Jsou přece nejlepší, nejhezčí, nejchytřejší, prostě nejmilovanější. Chceme, aby byly úspěšné, a dotáhly to v životě dál než my...

Ale je důležité, co chceme my? Není důležitější to, co chtějí ony?

To už nechám na vaší úvaze, milé ženy-in.

Vkládáte do svých dětí své ambice? V čem vynikají? Mají umělecké sklony a vy jste spíš technického zaměření, nebo naopak? Snažíte se obrátit je svým směrem? Chcete, aby byly lepší než vy? Nutíte je sportovat, hrát na hudební nástroj nebo třeba malovat, i když se jim evidentně nechce?

A co vaši rodiče? Chtěli, abyste studovala stejný obor jako oni? Jdete v jejich stopách, nebo jste si „vybojovala“ to své proti jejich vůli?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat tento dárek: tašku přes rameno a přípravky na vlasy Lybar

dárek

 

Reklama