Mysleli jste si, že když si dáte na hlad jen trochu oříšků, několik plátků smažených chipsů nebo tabulku čokolády, vlastně se nic neděje? Tyto na pohled neškodné potraviny jsou ale na stejné kalorické úrovni, jako běžná plnohodnotná jídla.

dsdd

„Nahrazovat plnohodnotnou stravu nezdravými většími či menšími jídly se rozhodně nevyplatí. Na pohled malá čokoládová sójová tyčinka v sobě má stejně kalorií, jako kdybyste si dopřáli porci boloňských špaget. Navíc sladké nebo smažené pokrmy nezaženou hlad na dlouhý čas, po chvilce opět přijde pocit chuti na další jídlo,“ říká RNDr. Lucie Svobodová odbornice na výživu a zdravý životní styl.

Srovnání potravin

Pojďme se na srovnání zdravých a nezdravých potravin podívat konkrétněji:

  • CHIPSY (smažené, 160 g) = 4 VELKÉ ŘÍZKY KUŘECÍ
  • OŘÍŠKY (např. arašídy, 100 g) = ½KG HOVĚZÍHO STEAK
  • PIZZA (sýrová, celá)= 800 g KUŘECÍCH PRSOU
  • ČOKOLÁDA (mléčná, 100 g) = PEČENÉ KUŘECÍ STEHNO, NÁDIVKA, 4 BRAMB. KNEDLÍKY
  • SUŠENÉ BANÁNY V POLEVĚ (100 g)= 2 TYČINKY (čokoláda, karamel) nebo 2 TATRANKY
  • SOJOVÁ TYČINKA S ČOKOLÁDOVOU POLEVOU (100 g)= 1 PORCE BOLOŇSKÝCH ŠPAGET
  • KOLOVÝ NÁPOJ (250 ml)= 7 KOSTEK CUKRU
  • ZMRZLINA (120ml nanuk s čokoládou) = 4 KREMROLE
  • TVRDÝ ALKOHOL (5 cl) = 1 ŽLOUTKOVÝ VĚNEČEK
  • HAMBURGER, HRANOLKY, KOLOVÝ NÁPOJ = 7,5 ks VELKÝCH KONZERV TUŇÁKA (ve vlastní šťávě)

Šokovalo vás srovnání potravin? Nyní možná snadněji oželíte na zahnání hladu hrst oříšků k oblíbenému televiznímu filmu a dopřejete si plnohodnotnou a správně sestavenou večeři.

bbLucie - Centrum zdraví: vzniklo v roce 2011 pod vedením odbornice na výživu a zdravý životní styl RNDr. Lucie Svobodové. Klienti si zde mohou nechat poradit, jak zdravě zhubnout bez drastických diet, jak zlepšit svou výkonnost ve sportu či zdravotní stav. L. Svobodová zakládá svou práci na odbornosti a především na individuálním přístupu ke klientovi, ve kterém zohledňuje výjimečnost každého jednotlivce vzhledem k věku, pohlaví, zdravotnímu stavu, fyzické a psychické námaze, možnostem stravování apod. Vystudovalaobor Biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia se zaměřila na rozšiřování znalostí v oblasti správné výživy. Absolvovala kurzy Poradce pro výživu a Sportovní výživa Nutris. Je členkou Aliance výživových poradců ČR, pod jejíž záštitou se zúčastňuje dalších odborných seminářů zaměřených na výživu.S poradenstvím v oblasti životního stylu má více než 10-ti leté praktické zkušenosti.

Bližší informace na www.svoboda-hubnuti.cz.

Zdroj: Tisková zpráva

 

 

 
Reklama