Pokud se chystáte navštívit Švédsko, určitě si prodlužte cestu na jihovýchod k Baltskému moři, kde se nachází historické město Kalmar, pyšnící se ojedinělým, a pro Švédy velmi významným vodním zámkem - Kalmar Slott.

Kalmar je město nacházející se v jihovýchodním Švédsku na pobřeží Baltského moře. Má nejen velmi bohatou historii, sahající až do 13. století, ale také ojedinělý vodní zámek.

mesto

pobřeží města Kalmar

Město Kalmar se zapsalo do dějin zejména jako místo podpisu, a tím i vzniku tzv. „Kalmarské unie“, která na krátký čas spojila Švédsko, Norsko a Dánsko.

V současnosti je městem poklidným, se spoustou malebných uliček, v nichž se mimo jiné nachází také spousta příjemných kaváren.

ulicka

jedna z uliček Kalmaru

Dominantu města tvoří vodní zámek Kalmar Slott a expozice starého zlatého pokladu ze 17. století, nacházející se v místním kalmarském Länsmuseu, které se nalézá v bývalém parním mlýně poblíž přístavu. Přes tři sta let starý poklad pochází z lodi Kronan, která se potopila v polovině 17. století a pohřbila na osm set námořních válečníků.

zamek

zámek Kalmar Slott

Dalším neméně zajímavým muzeem je také Sjöfartsmuseum, věnované výstavě námořní techniky, či Kalmar Konstmuseum, kde můžete obdivovat výtvarná díla švédských malířů.

muzeum

Sjöfartsmuseum

Kdo má rád historii, určitě si nenechá ujít prohlídku měšťanského domu Krusenstiernska Gården z předminulého století, jehož součástí je také zahrada a kavárna.

Dominanta města

Ale vraťme se k dominantě města, zámku Kalmar Slott, který je nejen významnou historickou památkou města, ale de facto také jednou z nejvýznamnějších švédských budov, poněvadž zmiňovaná Kalmarská smlouva byla podepsána právě zde. Zámek proto býval po dlouho dobu pečlivě střežen a opevněn. Tak jako ostatní zámky, stavěné ve stylu renesance, ani u Kalmaru nechybí četné věže, tajné chodby, překrásné sály, a navíc i vodní příkop. Součástí zámku je také kaple, sloužící dnes jako obřadní síň.

zamek

Kalmar Slott

interier

interiér zámku

komnatt

A ještě trocha kultury

V létě se můžete v Kalmaru zúčastnit různých open air festivalů a slavností. Velmi populární je zejména Medeltidfestival & Marknad. Koná se poslední víkend v červenci v nedaleké zrekonstruované středověké vesničce u Kalmarsundparken. Letos ho už nestihnete, ale máte tip na příště. A nebo si zajeďte do Kalmaru jen tak, místní atmosféra je od té naší v mnohém odlišná. Čím? Třeba veselými a přátelskými lidmi (i když pán v popředí fotografie se dvakrát přátelsky netváří. :))

slavnosti

Cestou, necestou

Nejrychlejší cesta do Švédska je samozřejmě letecky. Přes polovinu letů mezi Švédskem a ostatními zeměmi zajišťují Scandinavian Airlines. Odtud se dostanete na jih téměř všemi spoji.

Podrobnější informace získáte také na: http://www.swedenabroad.com/Page15048.aspx

Ve Švédsku se domluvíte samozřejmě švédsky, ale také německy a anglicky.

mapa

mapa

Příjemný pobyt v Kalmaru, ve městě ukrývajícím (nejen) zlatý poklad.

zdroj: Monika Wheler a wikipedia

Čtěte také:

Reklama