Vítejte opět v pracovním procesu, ale pokud máte “normální” pracovní týden, pak je to naposledy. Zdravíme ale ty s “nenormální” čili “furtovní” pracovní dobou, i mamky na mateřské, hezký den s Kalendáriem–IN! Máme pátek 8. července 2005 a svátek dnes slaví Nora, kočička Jessie, fenka Barbie a pejsek Toby, vše nejlepší!!!

8. července

1776 byla poprvé ve Philadelphii přečtena Deklarace nezávislosti Spojených Států.

Narozeniny:

54.

narozeniny slaví Anjelica Huston –americká herečka
(*8. 7. 1951, Santa Monica, California, USA)

Tato charismatická herečka se už na první pohled odlišuje od svých kolegyňek svým osudovým vzhledem a magickou přitažlivostí. Dokáže skvěle zahrát jak charakterní role, ale snad ještě excelentnější je v rolích komediálních. Kdo z vás by si ji nepamatoval jako dokonalou Morticii z filmů o Adamsově rodině? Pro mě nezapomenutelná byla také ve filmu Čarodějky. Dále jsme ji mohli vidět například ve filmech Buffalo 66, Křižovatka smrti, Čest rodiny Prizziů, Tajemná vražda na Manhattanu, Zločiny a poklesky, Pošťák zvoní vždycky dvakrát… Za snímky Hustonová Enemies: A Love Story režiséra Paula Mazurskyho a The Grifters režiséra Stephena Frearse byla dokonce nominována na Oskara. Poslední dobou se také aktivně - a velmi úspěšně - věnuje režii.

47.

narozeniny slaví Kevin Bacon – americký herec
(*8. 7. 1958 Philadelphia, Pennsylvanie, USA)

Kevin se může pochlubit obsáhlým hereckým portfoliem, do kterého patří akční thrillery, romantické komedie i dramata. Mezi jeho filmy najdeme: Trapped, Muž bez stínu, Ozvěny mrtvých, Můj pes Skip, Tunel do Číny, Nebezpečné hry, Perfektní záskok, Bistro a Footloose. Manželské etudy, Criminal Law, The Big Picture, Chvění, JFK, Pár správných chlapů, Apollo 13, Spáči.
V roce 1994 byl Bacon nominován na Zlatý glóbus za roli ve filmu Divoká řeka s Meryl Streep. O dva roky později se poprvé představil jako režisér a natočil televizní film Losing Chase, který byl následně nominován na tři Zlaté glóby. Bacon je také úspěšným divadelním hercem a spolu se svým bratrem tvoří polovinu hudebního kvarteta The Bacon Brothers.

43.

narozeniny slaví Andrew Fletcher – člen kultovních Depeche Mode, muzikant, skladatel (*8. 7. 1962)

43.

narozeniny slaví Joan Osborne - newyorská zpěvačka, skladatelka, textařka
(*8. 7. 1962 Anchorage, Kentucky, USA)

Dělá” rock s bluesovým i gospelovým feelingem. Album Soul Show – Live At Delta 88 (1991) vyšlo ještě pod hlavičkou skupiny Joan Osborne Band. Zásadní průlom způsobilo album Relish a hitovka “One Of Us”.

37.

narozeniny slaví Billy Crudup – americký herec
(*8 .7. 1968 Manhasset, New York, USA)

Debutoval v hraném filmu v roce 1996 ve filmu Barryho Levinsona Spáči a objevil se ve snímku Woodyho Allena Všichni říkají: Miluji Tě. V roce 1998 vytvořil pravděpodobně svou nejvýraznější úlohu ve filmu Hranice možností, kde hraje legendárního běžce dlouhých tratí Steva Prefontaina , který tragicky zahynul na vrcholu slávy.

36.

narozeniny slaví Roman Šmucler – lékař (stomatolog) a moderátor
(*8. 7. 1969)

Šest let byl moderátorem TV pořadu Tabu, v současnosti moderuje soutěžní pořad 1 proti 100 na TV Nova a příležitostně se věnuje scenáristické a moderátorské práci. Jako specialista na obličejovou a čelistní chirurgii se začal věnovat laserové léčbě - v současnosti je ředitelem a majitelem sítě laserových center.

35.

narozeniny slaví Beck – zpěvák
(*8. 7. 1970)

Zatím poslední album "Sea Change" (2002), od kritiků časopisu Rolling Stone za něj Beck dostal pět hvězdiček z pěti možných, což nedělají často. Určitě znáte jeho starší hitovku "Loser".

Narodili se 8. července:

137. výročí narození - Karel VIŠKOVSKÝ - český národohospodář a československý agrární politik, účastník protirakouského odboje
(* 8. 7. 1868 Sušice, + 20. 11. 1932 Praha)

114.

výročí narození - Josef HORA - český básník, publicista, překladatel a prozaik
(* 8. 7. 1891 Dobříň u Roudnice nad Labem, + 21. 6. 1945 Praha)

Josef Hora, jedna z vůdčích osobností české meziválečné kultury. Debutoval sbírkou Básně (1915) a následovaly další: Strom v květu, Pracující den, Srdce a vřava světa, Bouřlivé jaro, Struny ve větru, Tvůj hlas, Tonoucí stíny, Dvě minuty ticha, Máchovské variace, Domov. Významné jsou i Horovy překlady, především z ruštiny - Sergej Jesenin, Maxim Gorkij, Ilja Erenburg, Lev Nikolajevič Tolstoj a vynikající překlad Puškinova Evžena Oněgina (1937).
Roku 1945 podlehl Hora těžké nemoci a byl po válce s oficiálními poctami pohřben na Slavíně. Jako prvnímu mu byl in memoriam udělen po roce 1945 zřízený titul Národní umělec.

Opustili nás 8. července:

79.

výročí úmrtí - Karel Václav RAIS - český spisovatel
(* 4. 1. 1859 Lázně Bělohrad, + 8. 7. 1926 Praha)

Rais patří v české próze k předním představitelům kritického realismu a svým dílem myšlenkově navazoval na obrozenecký program naší literatury. Psal povídky a romány z rodného Podkrkonoší a Hlinecka (povídky Výminkáři, Rodiče a děti, román O ztraceném ševci ad.). Snad nejpopulárnějším Raisovým dílem je úsměvný román Pantáta Bezoušek.

76.

výročí úmrtí - Jaroslav GOLL - český historik
(* 11. 7. 1846 Chlumec nad Cidlinou, + 8. 7. 1929 Praha)

Jaroslav Goll patří spolu s F. Palackým k nejvýznamnějším osobnostem našeho dějepisectví, i když neprávem opomíjeným. Spolu s J. Gebauerem a T. G. Masarykem měl také zásadní podíl na odhalení Rukopisu královédvorského a zelenohorského jako novodobých falz. Roku 1895 založil s historikem A. Rezkem Český časopis historický, který vychází dodnes. Roku 1907 byl pak Goll jmenován rektorem university. Za 1. světové války však zůstal přes všechny výzvy do poslední chvíle loajální k Rakousko-Uhersku, a tím se po vzniku ČSR fakticky zcela vyřadil ze společenského dění. Zemřel prakticky zapomenut a teprve s odstupem doby byl oceněn jeho přínos jako brilantního historika. Známý je pak dnes Goll jako básník (psal především lyriku) a překladatel.

70. výročí úmrtí - Ignát HERRMANN - český prozaik a žurnalista
(* 12. 8. 1854 Horní Mlýn u Chotěboře, + 8. 7. 1935)

Veškerá Herrmannova tvůrčí práce byla spjata s časopisy a novinami - Humoristické listy, Paleček, Švanda dudák - kde se orientoval především na typické figurky pražského prostředí, ale spolupracoval také s Národními listy, v nichž vedl soudní rubriku a přispíval do nedělní přílohy pod pseudonymem Ypsilon. Oblíbené “nedělní povídky" pak vydal souborně v knihách Páté přes deváté a Muž bez třináctky.
V Národních listech začal také na pokračování roku 1896 vycházet jeho snad čtenářsky nejúspěšnější román Otec Kondelík a ženich Vejvara a druhý díl Tchán Kondelík a zeť Vejvara.
Pražskou spodinu, podsvětí i střední vrstvy zachytil Herrmann se svým typickým smyslem pro ironii a grotesknost v dílech Pražské figurky, Drobní lidé, Z pražských zákoutí. Ale nejpronikavěji zasáhl do vývoje české prózy románem U snědeného krámu (1890), který byl ve své době přijat jako první dílo tzv. pražského románu. Řada jeho povídek a románů byla úspěšně zfilmována.

47.

výročí úmrtí - Pavel EISNER - českoněmecký překladatel, literární kritik, esejista
(* 16. 1. 1889 Praha, + 8. 7. 1958 Praha)

Pavel Eisner byl mnohostrannou a svému literárnímu a kulturnímu poslání zcela oddanou osobností, díky níž získala česká kultura řadu špičkových překladů především z německé literatury. Patřil spolu s M. Brodem, E. E. Kischem a dalšími k významným reprezentantům vícekulturního prostředí meziválečné Prahy. Svůj vztah k češtině vyjádřil v originálních esejistických vyznáních.
Eisner překládal jak z němčiny do češtiny (Goethe, Schiller, Büchner, Kleist, Heine aj.), tak tlumočil českou literaturu, především poezii, do němčiny (Vrchlický, Sova, Březina, Halas).

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

 
Reklama