Dnes je úterý 5. července 2005, máme Státní svátek – slavíme příchod dvou slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Novodobí nositelé těchto jmen slaví navíc své jmeniny, stejně jako kočička Katanga a pejsek Art, gratulujeme!

 

 

Narozeniny :

 

55. narozeniny slaví Huey LEWIS – vlastním jménem Hugh Anthony Cregg III. – americký zpěvák (hitovka Power of Love)

 

42. narozeniny slaví- Richard HESS (*1963) – tanečník a choreograf, zakladatel známé taneční skupiny Uno

 

40. narozeniny slaví – Samuel Lee BIHAN (*1965) – francouzský herec (Kapitán Conan)

 

29. narozeniny slaví - Nuno Gomez (*1976) – portugalský fotbalový útočník

 

25. narozeniny slaví – Eva GREEN (*1980) – francouzská herečka (film Snílci)

 

Narodili se 5. července:

 

195. výročí narození - P.T. Barnum - světově proslulý cirkusový impresário

(* 5. 7. 1810, + 7. 4. 1891)

Propagátor cirkusového umění, přes osobní oběti dosáhl nečekaného úspěchu v cirkusové branži. Někteří lidé ho označují také za otce reklamy, uměl dokonale „prodat“ jakoukoli svou myšlenku.

Perlička – jemu a jeho cirkusákům se podařilo rozšířit po Americe a vůbec po světě dobrotu zvanou pražené buráky.

 

125. výročí narození - Jan KUBELÍK - český houslový virtuos

(* 5. 7. 1880 Praha-Michle, + 5. 12. 1940 Praha)

Patřil k rodu tzv. zázračných dětí, už ve dvanácti letech vstoupil na pražskou konzervatoř. Celý svůj široký repertoár ovládal zpaměti a byl považován za světově nejlepšího houslového virtuosa své doby. Sám také skládal i upravoval skladby pro housle.

 

116. výročí narození - Jean Cocteau slavný francouzský režisér, choreograf, básník, skladatel a významný představitel surrealistického hnutí.

(* 5. 7. 1889, + 11.10.1963)

Mimo jiné blízký přítel a celoživotní druh herce Jeana Maraise (mnohé ze 70 filmů Cocteau pro Maraise i režíroval).

 

94. výročí narození - Karel SCHWARZENBERG - český šlechtic a historik

(* 5. 7. 1911 Čimelice, + 9. 4. 1986 Vídeň)

 

Opustili nás 5. července:

 

36. výročí úmrtí - Walter Adolf Gropius - tvůrce ryzí funkcionalistické architektury

(*18.05.1883, +5.7.1969)

Jeho továrna Faguswerk u Alfeldu je v tomto smyslu první důsledně moderní stavbou), spoluzakladatel a ředitel slavné architektonické a výtvarnické školy Bauhaus, která se ve 20. a 30 letech stala symbolem veškerého funkcionalistického myšlení, zejména v uměleckém průmyslu.

 

18. výročí úmrtí - Karel STEKLÝ - český filmový režisér a scenárista

(* 9. 10. 1903 Praha, + 5. 7. 1987 Praha)

 

Karel Steklý si jako inspicient v Osvobozeném divadle zahrál epizodní roli ve filmu Pudr a benzín v roce 1932. O rok později už napsal svůj první scénář k filmu U svatého Antoníčka a scenáristice se věnoval až do osvobození (mj. Drdovo Městečko na dlani). Mezi filmy, k nimž napsal scénář, patří například Těžký život dobrodruha, Pantáta Bezoušek, Valentin Dobrotivý, Barbora Hlavsová či Skalní plemeno, přičemž většina dalších titulů byla převážně komerčních. Řadu jeho veseloher režíroval M. Frič, s nímž spolupracoval poprvé na protifašistické satiře Voskovce a Wericha Svět patří nám (1937). Za jeho vrcholné dílo je považován film Siréna z roku 1947, za který získal řadu mezinárodních ocenění. Další jeho režisérská díla : Jiráskovo Temno, Olbrachtův vzorový socrealistický román Anna proletářka. Strakonický dudák, Mstitel, Dobrý voják Švejk a z následujícího roku Poslušně hlásím s R. Hrušínským v hlavní roli. V 60. a 70. letech navázal na tyto filmy humorně laděnými snímky Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka a Pan Vok odchází…Snímkem Podivná přátelství herce Jesenia se v roce 1985 uzavřela Steklého filmografie navždy.

 

 

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archív postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě vy dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, ne?:-)) či narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

 

 

Reklama