Tak tady máme první prázdninový týden a s ním také historicky první Kalendárium-IN na Žena-in.cz, vítejte! Napadlo nás, že vědomostí není nikdy dost, a navíc – jsme přece jen ženský zvědavý… že jo? Také proto je tu ode dneška Kalendárium-IN, nový deník na vašem oblíbeném webu.

Naším příjemným cílem je podělit se s vámi o povědomost, jež v redakci máme o narození či úmrtí slavných a významných lidí, kteří kdy poctili svou přítomností planetu Zemi; popřípadě o událostech, které hnuly světem. V žádném případě si ale neděláme patent na rozum a budeme moc rády, když nám napíšete, pokud samy znáte nějaká zajímavá data navíc. A snad jen připomínka pro věčné šťouralky - u autorů či protagonistů uvádíme díla jen nejslavnější a zcela namátkově, jinak by to byl leckdy seznam pekelně dlouhý. Toliko na úvod, a jdeme na to!

Dnes je pondělí 4. července 2005, svátek slaví každý Prokop, také kočička Dita a pejskové Maxim a Rommy, gratulujeme!

Dnes je Světový den boje proti chovu delfínů v zajetí.

229. výročí

- USA dnes slaví Den nezávislosti

4. července 1776 kongres schválil Prohlášení o nezávislosti - zrod USA. Hlavním autorem Thomas Jefferson (hlavní myšlenky: všichni lidé mají právo na život, svobodu a lidské štěstí). Pokud je forma vlády v rozporu s právy lidí, mají lidé právo ji změnit nebo zrušit.

Slaví se obvykle veřejnými oslavami, ohňostroji a rožněním. Amíci to holt umějí roztočit:-)

Narozeniny :

78.

narozeniny slaví Gina Lollobrigida (*1927) - krásná italská herečka, která načas ovládla i Hollywood. Nyní se věnuje fotografii a obchodu.

78.

narozeniny slaví Neil SIMON (*1927) - zřejmě komerčně nejúspěšnější americký dramatik všech dob; vystudovaný lékař, držitel Oscarů, cen Emmy a Pulitzerovy ceny.

75.

narozeniny slaví Štefan UHER (*1930 Prievidza) - slovenský filmový režisér a scenárista (určitě znáte tragikomedii Pásla kone na betóne)

Narodili se 4. července:

81.

výročí narození - Oldřich LIPSKÝ - český filmový a divadelní režisér, herec a scenárista

(* 4. 7. 1924 Pelhřimov, + 19. 10. 1986 Praha)

Oldřich Lipský byl mimo jiné hercem, režisérem a uměleckým ředitelem pražského Divadla satiry, režisérem lední revue a v letech 1959-60 připravoval velký cirkusový program.

Jeho filmy miluje snad každý a těžko říct, který byl ten NEJ - Cirkus bude, Limonádový Joe, Muž z prvního století, Zabil jsem Einsteina, pánové, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Marečku, podejte mi pero, Jáchyme, hoď ho do stroje. Svou tvorbu uzavřel werichovsky moudrou pohádkou Tři veteráni.

93.

výročí narození - Kamil BEDNÁŘ - český básník a překladatel

(* 4. 7. 1912 Praha, + 23. 5. 1972 Mělník)

Opustili nás 4. července:

17.

výročí úmrtí - Aloys SKOUMAL - český překladatel a anglista

(* 19. 6. 1904 Pačlavice u Kroměříže)

22.

výročí úmrtí - Petr KOPTA, překladatel, básník, dramatik

24.

výročí úmrtí - Jiří VOSKOVEC - český herec, dramatik a režisér

(* 19. 6. 1905 Sázava-Budy, + 4. 7. 1981 Pear Blossom, Kalifornie, USA)

Těžké stručně popsat tohoto multiumělce, ale zkusíme to – parťák Jana Wericha, hry: Vest pocket revue, Těžká Barbora, filmy Pudr a benzín, Peníze nebo život, Hej rup, Svět patří nám… Osvobozené divadlo, texty písní: Golem, Klobouk ve křov …, slavné improvizované předscény.

V roce 1948 odjíždí do Francie, kde pracuje pro OSN. V roce 1950 se vrací do Spojených států, kde žije až do své smrti.

27

. výročí úmrtí - Ladislav BOHÁČ - český herec, režisér a divadelní ředitel
(* 14. 4. 1907 Uherský Brod, + 4. 7. 1978 Praha)

38.

výročí úmrtí - Ondřej SEKORA - český malíř, ilustrátor a spisovatel, autor nejslavnějšího českého mravence Ferdy
(* 25. 9. 1899 Královo Pole u Brna, + 4. 7. 1967 Praha)

60.

výročí úmrtí - Cyprián MAJERNÍK - český malíř slovenského původu
(* 24. 11. 1909 Velké Kostolany u Trnavy, + 4. 7. 1945 Praha)  

Tolik první Kalendárium–IN na Žena-in.cz. Líbilo? Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě vy dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, ne?:-)) či narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!! 

 

Reklama