Máme tu čtvrtek 7. července 2005 a po dvou překrásných dnech volna musí většina z nás opět do pracovního procesu. Tak ať je pro vás dnešek co nejpodařenější a pokud možno v klidu probíhající den. Svůj sváteční den dnes prožijí všechny Bohuslavy, v hafaní říši slaví Fogy a v kočičí Julio, gratulujeme!

 

549. výročí - 7. 7. 1456 – 25 let po exekuci – zrušil papež Calixtus III.  pro Johanku z Arku obvinění z kacířství. „Trošku“ pozdě, pro ubohou holku…:-(((

 

Narozeniny:

 

65. narozeniny slaví Ringo Starr (*1940, Liverpool, UK), vlastním jménem Richard Starkey, 1/4 Beatles:-)))

 

Nepochybuji o tom, že všichni znáte rošťáckého, hravého, lehce odrzlého kluka s řádsky křivým nosem, co to uměl parádně roztočit s paličkami na bicí s nápisem Beatles. Richard Starkey alias Ringo Starr je bezesporu legendou stejně velkou jako jeho tři „broučí“ kolegové.  

Tento bývalý instalatérský učeň si první buben koupil v šestnácti letech, paličky si vyřezal z polínka. Pak přidal soupravu z placatých (činely) a hlubokých (tom-tomy) plechovek a plechu (malý buben) a byla tu láska na celý život.

Oficiálním členem Beatles se stal 1. září 1962 a nahradil tak předchozího bubeníka Beatles Peta Besta, kterého dívky zbožňovaly, takže jeho startovní pozice nebyla lehká. Přesto si své místo na slunci vydobyl. Jeho skladatelské pokusy zůstávaly ve stínu ostatních, a tím pádem v šuplíku - povedlo se mu ale Don't Pass Me By z Bílého dvojalba, a především Octopus's Gardenatles. Zato exceloval ve skvělých beatlesáckých filmech Help! a Žlutá ponorka.

Byl z Beatles nejstarší a dodnes bývá – myslím právem - označován za nejnormálnějšího člena Beatles, s klidným životem s rodinou a bez drog.

A nakonec perlička – víte, jak přišel ke své přezdívce? „Rings" - ve dvaceti letech nosil čtyři nepřehlédnutelné prstýnky a ve skladbě Starr Time hrál zase sólo na bicí. A pak se to nějak spojilo a zkomolilo a byl to Ringo Starr. Dnes je mu 65 let a my srdečně gratulujeme!!!

 

62. narozeniny - Toto Cutugno (*1943) – italský zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista a textař, vlastním jménem Salvatore Cutugno. Je uznáván především jako kvalitní autor. Hudebně vychází z tradiční italské kantilény (je výrazným melodikem). V 70. letech psal m. j. pro Joe Dassina a Adriana Celentana. V r. 1980 vítězí na festivalu v San Remu s vlastní písničkou Solo noi. V r. 1983 následuje hit L´Italiano. Později píše hudbu k několika americkým filmům (např. Private Collection).

 

61. narozeniny - Miroslava Hozová (*1944, Praha) – herečka, angažmá v Divadle pod Palmovkou.

Mohli jsme ji vidět ve filmech Zlatí úhoři, Poločas štěstí, Duhová kulička a v TV seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. Její hlas známe také z dabingu.

 

46. narozeniny - Bill Campbell (*1959, Charlottesville, Virginia, USA) – americký herec. Bill získal pozornost kritiky a diváckou popularitu a v roce 1999 i nominaci na Zlatý glóbus za roli v seriálu Once and Again. Objevil se i v dalších rolích, například ve filmech Nová kniha džunglí, v Coppolově adaptaci Draculy a dalších a v několika dalších TV filmech a seriálech.


Narodili se 7. července:

 

350. výročí narození -  Kryštof  DIENZENHOFER (Dientzenhofer) - německý barokní stavitel usazený v Čechách

(* 7. 7. 1655 Guggenhof, + 20. 6. 1722 Praha)

 

Nejznámější jemu připisovanou stavbou, dokončenou posléze jeho synem Kiliánem Ignácem, je  překrásný chrám sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně, bez něhož si dnešní panoráma hlavního města už nedokážeme představit.

 

190. výročí narození  - Jan PERNER  - český vlastenec, projektant a stavitel železničních tratí

(* 7. 7. 1815 Bratčice na Čáslavsku, + 10. 9. 1845 Pardubice)

 

Tisíce Pražanů očekávalo v odpoledních hodinách 20. srpna 1845 příjezd prvního vlaku z Olomouce do Prahy. Okolo půl páté zazněla dělová rána, která "zvěstovala příjezd parovozu Čechy, kterýž pak veden od vrchního inženýra p. Pernera, za malou chvíli do prvního drážního dvora zašuměl". Pět minut poté přijel vlak s oficiálními hosty. Hrála hudba, hřměly dělové výstřely, vyzváněly zvony. Tři dny slavila Praha tuto událost. Hrdinou těchto dnů byl inženýr Jan Perner, který projektoval a od roku 1842 vedl stavbu tratě na úseku Pardubice-Praha. Ačkoliv mu bylo teprve třicet let, významně přispěl k vysoké, mezinárodně uznávané úrovni projekce i výstavby železničních tunelů, viaduktů a mostů v Čechách.

Pernerův život ukončila tragická událost brzy po dokončení stavby železnice do Prahy. Při služební cestě 9. září se při výjezdu z Choceňského tunelu vyklonil z vlaku a narazil hlavou na sloup. Utrpěnému zranění následujícího dne podlehl. Trošku ironie osudu…

 

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

 

A ještě něco – pokud právě vy dnes slavíte svátek či narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

Reklama