S přípravami  a plánováním svatby musíte začít brzy. Co nejdříve a vlastně nejlépe, hned jak se pro svatbu rozhodnete. Jinak by se vám taky mohlo stát, že všechny svatební šaty, které vám padnou do oka, budou už na váš den D objednané, oblíbená restaurace bude rezervovaná pro oslavu narozenin nebo pro rychlejší svatební hostinu a vaše potenciální svědkyně se z vaší svatby omluví, protože jde na svatbu sestřenici své maminky. Hrůza, co? Proto začněte svatbu plánovat už devět měsíců před předpokládaným svatební dnem.

8-9 měsíců
Nejdůležitější je určit si termín svatby. Někdo chce mít svatbu v létě, jiný zase v zimě. Ročnímu období je potřeba přizpůsobit spoustu důležitých věcí, proto si je dobře zvolte.
Seznam hostů je důležitý i pro další plánování svatby. Rozhodněte se, kolik lidí na svatbu pozvete, jestli budou potřebovat ubytování a kde, jestli se na svatbu dopraví sami, nebo ne.
Podle seznamu hostů se bude odvíjet také svatební rozpočet. Musíte počítat opravdu se vším: šaty pro nevěstu i ženicha, svatební oznámení, snubní prsteny, kytice, hostina, ubytování, fotograf, případné pronajaté vozy, cukroví, dorty... Dejte pozor, abyste na nic nezapomněli.
Už teď si rezervujte místo, kde chcete uspořádat svatební hostinu.

4-5 měsíců
Je nejvyšší čas myslet na oblečení pro nevěstu i ženicha. Můžete si vybrat v půjčovně svatebních šatů nebo si šaty nechat ušít.
Ve svatební salonu nebo ve zlatnictví si vyberte snubní prsteny. Nechte si na ně vyrýt jména a datum svatebního obřadu.
Vyberte si svatební oznámení, nechte je vytisknout a rozešlete je všem pozvaným i nepozvaným. Těm, které na svatbu zvete, můžete svatební oznámení spolu s pozváním přivézt osobně nebo poslat poštou spolu s pozváním.
Zajistěte si ubytování pro pozvané svatební hosty.
Už máte naplánovanou a objednanou svatební cestu???
Zvolte si svědky.
Promyslete si otázku svatebních darů. Budete chtít věcné dary, nebo peníze? Je dobré se na tomto domluvit s pozvanými hosty. Poměrně dobrým nápadem je vyhotovení seznamu svatebních darů, které byste si přáli. Svatební hosté si v nich můžou zatrhnout, co vám koupí, a odpadá tak starost, co dělat se třemi rychlovarnými konvicemi (toustovači, dvěma vysavači, pěti sadami příborů a růžovým porcelánem).

2 měsíce
Objednejte si fotografa a kameramana.
Objednejte si svatební vozy.
Nevěsta by se měla objednat na kosmetiku, ke kadeřnici, na nehty...
Zvolte si ve vybrané restauraci svatební menu, připravte si kartičky na slavnostní tabuli, popřípadě zasedací pořádek.

3 týdny
Nezapomeňte si vyřídit volno v zaměstnání.
Objednejte si svatební kytice a květinovou výzdobu.
Objednejte si cukroví a dorty. Pokud se tedy nerozhodnete, že se před svatbou zničíte a napečete si vlastní cukroví.
Rozdělte si úkoly.
Obstarejte si
stužky ke zdobení aut, kytičky na oblečení všech svatebčanů, krabice, papíry a stužky na zabalení výslužky.

1 týden
Uspořádejte své loučení se svobodou.
Vyzvedněte si všechny objednané náležitosti
. Cukroví, šaty, den před svatbou kytice, vozy.

A teď už se jenom těšte a buďte nervózní...

Reklama