Je to asi čtvrt století, co kalanetika vstoupila do našich tělocvičen. Její autorka, Callan Pinckney, dokázala z jednoduchých cviků udělat světový bestseller (totéž se týkalo knih a videoprogramů). S promyšleným sloganem, že kalanetika dokáže za hodinu tolik, co aerobik za dvacet hodin, neměla svého času konkurenci.

Konec osmdesátých let. Pokud vám v té době bylo aspoň patnáct let, musela jste ten pojem určitě aspoň jednou slyšet. Na kalanetiku chodily mladé holky, zaměstnané matky i babičky, které vyrostly na sokolských sletech.

Až stokrát opakované pohyby v malém rozsahu, které vypadaly jako na zpomaleném filmu, doporučovala jejich autorka provádět bez hudby.

Ukázka cvičení kalanetiky

„Život je příliš krátký, než abychom ho trávili ve fitcentrech,“ razila myšlenku paní Callan a názorně ženám (i mužům) ukazovala, jak mohou efektivně pracovat se svým tělem. Její program byl do jisté míry vskutku revoluční. Nejenže dokázala nalákat velké množství do té doby „nesportovních občanů“ k pohybové aktivitě (stejně jako nedávno vlna Zumba Fitness), ale její cvičební program vskutku působil na postavách „zázraky“.

Na čem byl založen? Stačil jednoduchý slib, který v podstatě při poctivém cvičení dokázala na sobě pocítit téměř každá žena. A čím méně se předtím hýbala, tím více byly blahodárné účinky pravidelného pohybu znát. Jak prosté...

Díky kalanetice si zlepšíte:
(dle slov paní Callan)

 • Uvědomování si a kontrolu vlastního těla
 • Rovnováhu
 • Koordinaci
 • Vytrvalost
 • Uvolnění (tělesné i duševní)
 • Disciplínu
 • Odolnost vůči zbytečnému přejídání

To nejlepší z kalanetiky?

Když u nás kalanetika prožívala to nejlepší období, často se zařazovaly některé její cviky i do jiných cvičebních hodin.

 • Mě osobně nejvíc bavily a prospívaly cviky na břicho. Žádné sedy-lehy, žádné zkracovačky, s kterými začátečníci často bojují a dělají při nich řadu chyb, ale opět velmi malé, nenásilné a přesné pohyby, při kterých si každý měl čas dostatečně uvědomit, co a jak pracuje.

Kalanetika

Chyby při cvičení

Samozřejmě i zde je více než žádoucí, aby se prvních pár pokusů dělo pod dohledem instruktora. A co je občas špatně například u výše zmíněného posilování břišních svalů? Velmi často nás svádí (zvláště pokud máme břišní svaly poněkud ochablejší) pomáhat si „kýváním“ hlavy, s kterým se pak pojí nepříjemné pocity „za krkem, zadržování dechu(!), a pohyby pažemi, nikoliv trupem.

 • Pokud se však naučíte techniku posilování dobře, odměnou vám budou nejen břišní svaly v dobré kondici, ale skutečně začnou povolovat případné bolesti zad.

V čem byla kalanetika výjimečná?

Stoprocentně šlo o ony malé a pomalé - dobře kontrolovatelné - pohyby prováděné s nezvyklou elegancí. V podstatě bylo toto cvičení úvodem k dalším formám body and mind, o kterých jsme si zde již povídali.

Paní Callan dostala ale ještě jeden skvělý nápad. Při cvičení dolních končetin postavila jednoduše ženy k baletní tyči.

 • Však řekněte, která z vás nikdy nesnila o tom vypadat aspoň na chvíli jako ladná tanečnice? Ale nebojte se. Kalanetika i zde byla velmi rozumná.

Navíc se tato obdivuhodná žena, která do marketingové strategie chytře zamíchala i svůj osobní příběh o bolavých zádech, která jí „vyléčila“ právě kalanetika, projevila jako zdatná obchodnice, o čemž svědčí řada jejích knih a DVD, ale také napodobitelek, jež kalanetiku šířily do celého světa ...

Slova paní Callan, která stojí za zapamatování

 • Vyhoďte váhu (nebo aspoň někam ukliďte), ať nejste v pokušení se stále vážit.
 • Každý den nad sebou ženy zbytečně lámou hůl, protože nemohou vypadat jako krásky z titulních stránek časopisů.
 • Nevěřte, že všichni kromě vás jsou perfektně stavěni. Pracujte s tím, co máte. Nikdo nemá dokonalou postavu.

Když o tom tak píši, nejde mi vlastně do hlavy, proč už se kalanetika skoro nikde necvičí.

A co vy? Zažila jste éru kalanetiky, a jakou máte na ni případně vzpomínku?

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.