Zima v naší kotlině má k té ladovské často dost daleko. Sotva napadlý sníh se mění v břečku a počasí je šedivé, chladné a nepříjemné. Libují si snad jen milovníci zimních sportů. Ten, kdo mezi ně nepatří, může jarní dovolenou na zasněžených horách vyměnit za prázdniny na jihu. Nejvíce turistů odjíždí v jarních měsících za teplem do Egypta, ale oblíbené je i Tunisko.

Mezi arabskými státy patří tato země k těm vyspělejším. Taxikáři, prodavači a ostatní „zaměstnanci“ z oblasti cestovního ruchu vás neotravují na každém kroku, a existují zde dokonce státní obchody, kde jsou ceny suvenýrů pevně stanoveny a nesmlouvá se. Služby jsou na lepší úrovni a v některých průvodcích se lze dokonce dočíst, že je možné pít i vodu z kohoutku. Během jarní dovolené se možná v moři příliš nevykoupete (současné teploty vzduchu se pohybují kolem 13 °C), ale na druhou stranu si lze zemi prohlédnout, aniž by se člověk cítil jako na rozpálené pánvi. Z turistických středisek Monastir a Sousse je to do svatého města muslimů – Kairouanu – jen hodinka.

Většina turistů si prohlédne Velkou mešitu, jejich průvodci je potom proženou jako oslíka „otřes se“ hlavní ulicí mediny mezi stánky a pak je hned autobusy odváží pryč. Medina – srdce města – však nabízí mnohem víc. Hned za žlutými hradbami, které dnes chrání medinu spíše jen symbolicky, se rovné a moderní bulváry mění v pavučinu křivolakých středověkých uliček. Proplétáme se jimi úplně naslepo a ony často končí přímo u azurově modrých dveří. Jedny jsou dokořán a uvnitř je živo. Paní domu právě pořádá se svými přítelkyněmi čajový dýchanek. Jak to vím? Za domovními dveřmi totiž nezačíná chodba, ale obývák. A my se s batohy na zádech ocitáme v centru všeobecného veselí. Raději odcházíme tam, kde je o turisty zájem. Nedaleko si ve středověku postavil svůj dům sultán.

Dnes se tu prodávají tradiční koberce, ale pokud o ně nemáte zájem, prodavači vás rádi po domě provedou. „Tady byl pokoj první ženy, tady druhé a tady bydlela třetí se čtvrtou,“ ukazuje náš průvodce přezdobené pokoje bez oken. „A tady mu tančily. Z balkonů se dívaly jeho děti,“ dodává. Odcházíme s pocitem, že sultán si to tedy uměl zařídit.

Hlavní turistickou atrakcí je však Velká mešita, obrovská stavba ze 7. století, která zvenku působí spíše jako pevnost. Na její stavbu byly využity stovky antických sloupů. A skoro by se mohlo zdát, že každý je jiný. Zeleně mramorovaný vedle červeného, vroubkovaný hned u hladkého. Nemuslimové však mají přístup jen na nádvoří. Dovnitř do mešity můžeme jen nakukovat. Tunisané však jezdí do Kairouanu z jiných důvodů. Považují ho za svaté město, a pokud ho muslim navštítí sedmkrát, je to, jako by podnikl pouť do Mekky.

Voda z místní studny Bir Barouta je posvátná, protože je její pramen údajně spojen s pramenem v Mekce. Je vytahována pomocí načančaného velblouda. Turistům se však nedoporučuje ji pít. Mohla by pro ně mít jiné než očistné následky, které jí připisují místní... Koho unavily památky (navštívit lze například hrobku sultána Moulaye Hasana nebo Mešitu tří dveří), ten se může toulat uličkami, vždyť každé domovní dveře jsou tu jiné, jinak zdobené, různobarevné. Místní trh pak nabízí vedle tradičních suvenýrů i kalorickou bombu - speciální koláčky s fíkovou marmeládou, obalované v medu. Jsou sice malé, ale na zahnání hladu nám stačí jen dva.

Nejkrásnější je však medina v noci. Prodavači zbourají své stánky a opuštěné ulice ovládnou toulavé kočky. Bojují o zbytky, o partnery, o další generaci. Bílé omítky domů s modrými vraty svítí do tmy a osvětluje je jen kulatý měsíc. Čas jakoby se zastavil a vy si najednou nejste jisti, ve kterém století jste se to ocitli.      

Reklama