Útraty Čechů za kávu v obchodech rostou a v posledním roce se přiblížily pěti miliardám korun. S odvoláním na výzkum agentury Nielsen o tom ve čtvrtek na svých webových stránkách informoval týdeník Marketing & Media.

Češi, kteří byli dlouhá léta zvyklí mletou kávu připravovat na klasický turecký způsob, přicházejí na chuť instantním kávám. Zatímco prodej rozpustné kávy roste, odbyt pražené kávy klesá. Karel Týra ze společnosti Nielsen sdělil, že hodnota prodeje kávy v obchodech s potravinami a smíšeným zbožím (bez započtení prodejen Makro) od loňského února do letošního ledna meziročně vzrostla o zhruba 400 milionů korun na 4,845 miliardy korun.

Hodnota prodejů pražené kávy se od loňského února do letošního ledna zvýšila o 5,5 procenta a u instantní o 9,6 procenta. U obou druhů kávy se cenová hladina meziročně zvýšila o 10,2 procenta, na což mělo vliv i loňské zvýšení daně z přidané hodnoty.

Každý Čech loni podle statistik vypracovaných společností Tchibo Praha vypil v průměru 382 šálků kávy, kterých bylo ve srovnání s rokem 2007 o tři více. Objem prodeje kávy v kilogramech ale od loňského února do letošního ledna podle údajů firmy Nielsen meziročně klesl o 2,3 procenta na 20 361 tun. „Pokles byl způsoben nižšími prodeji pražené kávy, jejíž objemové prodeje poklesly o 5,4 procenta. Naopak mezi Čechy narůstá obliba instantní kávy, která si v meziročním porovnání polepšila o 3,8 procenta,“ uvedl Týra.

A co vy, kafujete? Raději turka, nebo instantní? Odhadnete, kolik jste loni vypili šálků kávy?

Reklama