Na své pouti za vysněným domem jsme narazili na spoustu zajímavých míst, která stojí za zmínku. Jedním z nich je určitě malá jihočeská vesnička Kadov, která nás překvapila svým kulturním bohatstvím.

Stále žasnu, jak bohatá je naše zemička. Snad v každé vesnici najdete nějakou (alespoň drobnou) kulturní památku. Sochu, boží muka, kapličku. O zámečcích, úžasných kostelích a historicky cenných mlýnech, statcích a farách ani nemluvě. Kvůli jedné z nich jsme se vypravili do vesničky, kam bychom za normálních okolností asi nezavítali.

Když jsme zastavili na návsi, nestačili jsme se divit, kolik má tahle malá vesnice historických památek. Tolik, že by se za ně nemusela stydět ani mnohem významnější a turisticky propagovanější místa.

Jak už jsem se zmínila, za jednou z nich jsme se vypravili. Místní barokní fara byla na prodej a tak jsme si ji přijeli okouknout. Žel, realitní makléřka neměla klíče a musela čekat na správce, aby  nám objekt otevřel. Chvilku čekání jsme tedy využili k průzkumu okolí.

Hned vedle fary stojí pochopitelně kostel. Původně gotický, přestavěný v době baroka, jak to u většiny českých kostelů bývá. Zub času už se na něm sice podepsal, potřeboval by opravit zeď a  fasádu, ale může se pyšnit unikátní šindelovou střechou na věži, která už je k vidění opravdu zřídka.

Hned vedle kostela se tyčí obrovská stavba. Původně jsme ji považovali za sýpku, o to větší bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že jde o renesanční tvrz. Je sice soukromým majetkem, ale částečně slouží i obyvatelům a návštěvníkům obce jako muzeum.

Hned vedle tvrze se „krčí“další historický dům. Kdysi sloužil jako sirotčinec, dnes je krásně opraven a využíván k rekreaci.  

A aby toho nebylo málo, sotva pár desítek metrů od centra obce se nám naskytl výhled na další kostelík. Vlastně to nebyl kostelík, ale krásná kaple v neogotickém slohu.

Škoda, že jsme neměli víc času. Oblast Blatenska je bohatá na přírodní úkazy, obrovské viklany. Jeden z nich Čertovy náramky jsme navštívili před časem, k tomuto, neméně zajímavému by nás dovedla naučná stezka.

Snad někdy příště. Co já vím, třeba nám fara padne do oka.

Čtěte také:

Čertovy náramky

Blatná

Reklama