„Přišla jsem do kadeřnického salonu, ale moje kadeřnice nikde. Prý ji před pár dny odvezla sanitka se žlučníkovým záchvatem a oni mi zapomněli zavolat. Nabídli mi jako zástup její kolegyni a já souhlasila, když už jsem do salonu vážila cestu. Byla to ovšem chyba. Nevím, co popletla, ale moje vlasy byly ve výsledku děsně do oranžova. Chtělo se mi brečet. Milá kadeřnice mi jen řekla, že to není její vina. Prý barva zkrátka někdy chytne jinak, což ona neovlivní,“ popisuje neblahou zkušenost Slávka (39), která se cestou zastavila v konkurenčním kadeřnickém salonu, aby jí od nepěkného účesu pomohli.

65d326bf5df75obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Tam mi ale odmítli s vlasy cokoli dělat a poradili, ať barvu reklamuji a požádám o nápravu tam, kde mi to způsobili. Vrátila jsem se tedy do původního kadeřnictví a nechala si zavolat vedoucí. Naštěstí usoudila, že vážně došlo k jejich pochybení, a vlasy mi ona sama předělala. Navíc jsem vůbec nic nedoplácela, ještě mi dali poukaz na slevu pro další návštěvu, jako omluvu,“ líčí Slávka, která je však pevně rozhodnutá. K jiné kadeřnici, než k té své, už nikdy nepůjde.

Kdy máte na reklamaci účesu u kadeřnice právo?

Reklamace se nevztahuje jen na vadné zboží, můžete ji uplatnit i u nesprávně odvedených služeb, kadeřníky nevyjímaje. K jejich nejčastějším chybám patří například nesouměrný sestřih, nerovnoměrné rozvržení barvy, jiný barevný odstín, nedostatečné připevnění vlasů při prodlužování či zahušťování a jejich vypadávání nebo poškození vlasů.

„Přestože nic nepodepisujete, už při dosednutí do kadeřnického křesla a vyslovení své představy uzavíráte smlouvu o dílo. Kadeřník je povinen postupovat řádně a v souladu s vašimi pokyny. I když kadeřník odpovídá pouze za výsledek v okamžiku dokončení práce, ani její průběh by neměl třeba bolet. Pokud kadeřník nepostupuje řádně s odbornou péčí, kterou lze oprávněně předpokládat u osoby této profese, trpí z právního hlediska výsledek jeho činnosti vadou,“ vysvětluje spotřebitelská organizace dTest s tím, že zákazník však nesmí s protestem proti výsledku otálet.

„Vzhledem k charakteru poskytovaných služeb je nutné reklamaci uplatnit již během čerpané služby nebo neprodleně po její částečné nebo plné konzumaci. U služeb, u kterých se může vada projevit později (například trvalá, barvení vlasů a podobně), je nutné uplatnit reklamaci neprodleně po projevení vady. Na pozdější reklamace nemůže být brán zřetel,“ uvádí například v kadeřnictví Franck Provost s tím, že kladně nemohou být vyřízeny ani ty reklamace vad, do kterých bylo zasahováno dalšími osobami. Ať už jde o návštěvu jiné kadeřnice nebo pokus o neodbornou nápravu vlastními silami.

Jak při nespokojenosti postupovat?

Zásadní je zkontrolovat si výsledek práce kadeřníků hned po jejím dokončení. A jde-li o barvení vlasů, tak i na denním světle. To umělé v kadeřnictví totiž může odstín zkreslovat. Stejně tak si pečlivě prohlédněte i sestřih. Jestliže se něco liší od vašich představ a hlavně zadání, jednejte okamžitě.

„Dožadujte se takových úprav a doplnění, aby byla smlouva ze strany kadeřníka naplněna. Dohodnutá odměna mu náleží teprve tehdy, pokud dodrží svoji část smlouvy. Ta je pouze ústní a je tedy obtížné později prokazovat její obsah a následný rozpor výsledku s objednávkou. Dokud vytvořený účes neodsouhlasíte, neplaťte. Když už na placení dojde, nezapomínejte si zažádat o vystavení dokladu o provedených službách a jejich ceně,“ radí odborníci z organizace dTest. Skryté nedostatky, které se projeví později, ale za které kadeřník nepochybně může, reklamujte hned, jak vyjdou najevo. Docílit byste měli opravy chybně odvedené služby, případně i vrácení (části) platby.

Pokud ale reklamace proběhne až dodatečně, může se stát, že ji kadeřník nebude chtít akceptovat, protože k ní nebude vidět důvod. Co dělat pak? „Stejně jako u jakéhokoliv jiného spotřebitelského problému by se spotřebitel mohl obrátit na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů či soud. Je potřeba ale myslet na to, že prokazování skutečností a viny je v těchto případech velmi komplikované,“ upozorňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Existují ale i případy, kdy na reklamaci nemáte nárok. Například ve chvíli, kdy:

  • jste si i přes varování kadeřníka trvali na použití např. barvy, kterou označil jako nevhodnou, a došlo k poškození vlasu či k jinému odstínu,
  • vás kadeřník ostříhal dle počáteční domluvy, střih byl v pořádku, ale vy jste měli dojem, že vám nesluší.

Jak předcházet problémům?

  1. Účes, který si přejete vytvořit, dopodrobna popište. Nebo ještě lépe – přineste si i obrázek, podle kterého může kadeřník postupovat. Pak se máte i na co odvolávat, když je výsledek jiný.
  2. Vyslechněte si názor kadeřníka a neberte ho na lehkou váhu. Možná vám vysvětlí, že váš požadavek nemusí skončit dobře, přináší rizika.
  3. Kadeřníka během jeho práce sledujte. Pokud se vám cokoli nezdá, jeho konání kdykoli zastavte. Je to lepší, než následně řešit reklamaci a zničené vlasy. Počítejte ale s tím, že již provedené služby (mytí, foukání…) zaplatit musíte.
  4. Výsledek si podrobně zkontrolujte, ideálně i na denním světle.
  5. Zaplaťte až ve chvíli, kdy jste si jisti správností odvedené služby.
  6. Vezměte si stvrzenku. Nikdy nevíte, kdy se na účesu mohou objevit „mouchy“.

Zdroj informací: respondentka Slávka, dTest, Franck Provost, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, ČOI