Každá z nás má nebo možná měla nějaký sen o bydlení. Samozřejmě, ne vždy se takové sny splní, v životě nejde skoro nic tak, jak si člověk naplánuje. Ale proč nedoufat, že se to někdy podaří?

Když jsem studovala a bydlela na koleji, snila jsem o tom, že jednou budu mít domek se zahradou. A pak jsem si přála ještě dvě věci: houpací křeslo a kachlová kamna. Představovala jsem si, jak u nich budu v houpacím křesle sedávat a číst si knížku. Sen se mi splnil před rokem a půl, dělali jsme v domku nové podlahy a kuchyň a při té příležitosti jsme si pořídili i kachlová kamna. Vůbec jsem netušila, že je to taková věda!

kamna

Vlastně mi vůbec nedošlo, do čeho se pouštíme, věděla jsem jen to, že kachlová kamna jsou hodně drahá, pokud mají být kvalitní a mají vydržet. Nakonec jsem manžela přemluvila a část peněz ze stavebního spoření jsme na stavbu kamen „obětovali“, i když pak zase nezbylo na něco jiného. Dneska jsme tomu ale oba rádi, topíme často a nedáme na „živé“ teplo dopustit.

Nejvíc nám nakonec pomohl jeden kamarád, který nám doporučil odborníka na stavbu kamen. Ten přijel, změřil si prostor, okoukl komín, vyzvěděl, jak bychom si kamna představovali, jakou by měly mít barvu. A nedlouho poté poslal barevný 3D návrh. Pak trvalo asi měsíc, než se vyrobily kachle, a mohlo se začít stavět. Kamnář, který k nám přijel kamna postavit, vypadal zvláštně, ale byl opravdu šikovný a všechno dělal postaru a ručně.

kamna

Nejdřív postavil základ z velkých šedivých cihel, na které dal nejspodnější vrstvu kachlů (na sezení) a pak na to usadil krbovou vložku.

kamna

Vložku pak obestavil dalšími kachli a na ně až ke stropu přistavěl kus zdi ke komínu, aby to hezky vypadalo.

kamna

kamna

Pod strop vložil pět ozdobných kachlů, ty slouží kromě okrasy také k foukání teplého vzduchu do místnosti.

kamna

Nakonec všechny cihly nahodil a malíř později vymaloval na bílo.

kamna

Celkově kamna stavěl asi týden, vždy nechával všechno pořádně zaschnout. Nejdéle jsme čekali na dodělání spodního lemu u podlahy - než byly podlahy hotové a pan kamnář si na to našel čas.

A na závěr tu pro vás, kteří o pořízení kamen uvažujete, mám ještě několik rad.

  • Při stavbě kachlových kamen se nadělá velký nepořádek, všude je spousta prachu, a to náš kamnář řezal všechno venku. Při přestavbě nebo stavbě domu je tedy ideální udělat kamna jako první, pokud to nejde, tak alespoň všechno dobře zakrýt.
  • Celková realizace je dlouhá, jen výroba kachlů trvá asi měsíc. Pokud máte omezený čas na stavbu, naplánujte si kamna předem. Samotná stavba zabere asi týden.
  • Dejte si pozor, abyste si pořídili kvalitní krbovou vložku, je zabudovaná do kachlů, takže pokud se mění, musí se rozebrat celá kamna.
  • I do kachlových kamen se dá dát výměník, teplo vám tak může jít i do radiátorů a nemusíte topit ještě v plynovém kotli. O tom už ale víc nevím, lépe vám poradí odborníci.

P. S.: Teď už mi chybí jen to houpací křeslo...

kamna

Reklama