Tenhle příběh začal před deseti lety a odehrává se v jedné zahrádkářské kolonii v Severočeském kraji. Všechno začalo tím, když se zde jednoho dne objevila malá poloplachá černá kočička s bílým trojúhelníčkem pod krkem. Byla tak roztomilá a přítulná, že jí někteří místní zahrádkáři začali nosit jídlo a pojmenovali ji Kačena. Kačena si zvykla a dokonce si i našla kamarády, kocoury z vesnice. Za nedlouho přišel podzim a tahle roztomilá kočička přivedla na svět 4 koťátka. A protože ten rok začala zima brzy, podařilo se zahrádkářům udat jen jedno.

Ostatním se podařilo přežít celou zimu, a jelikož všichni vypadali jako jejich mamka, začali je místní nazývat Kačeny všechny. Kačeny (kočičky i kocourci) rostly jako z vody, a jak už to v kočičím světě bývá, přiváděli na svět potomstvo v hojném počtu, až na některé světlé výjimky pořád ty samé černé Kačeny s bílým flíčkem pod krkem. Jakmile se lidi v okolí dozvěděli, že je v kolonii kočičí smečka, přijelo auto a šup, hodilo tam kotě. „Tam se o něj postarají, vždyť co to je o jednu kočku víc nebo míň… a ještě jim pomáhá s myškami."

Některá koťátka se těm hodnějším zahrádkářům podařilo udat, moc jich ale nebylo. Některá se začala i ztrácet, ale nikomu se nechtělo řešit kam a proč, většina ale tušila, co se s nimi stalo, zvlášť když mrtvolky koťat začali nacházet zahrabané ve vlastních záhonech. A najednou situace dospěla do bodu, kdy jich tu místo jedné černé kočičky bylo patnáct.

Řešením je kastrace, ale...
Jediným řešením tohoto problému by byla kastrace všech dotyčných koček. Ale ke smůle všech Kačen jsou v kolonii spíše důchodci, kteří - i když věděli, že by kočky měli nechat vykastrovat - se neustále spoléhali na pomoc úřadů, ať již z vesnice, či z blízkého většího města.
Jakmile si ale uvědomili, že to samo nepůjde a že by se měli plahočit a dohadovat po úřadech, rozhodli se raději nedělat nic a tvářit se, že se jich to vlastně ani netýká a není to jejich problém.

Letošní zima, která vůbec nepřišla, však donutila dvě paní důchodkyně podniknout akci kastrace koček na vlastní pěst, protože pokud by množení pokračovalo takhle dál, dosáhl by počet koček v kolonii katastrofických rozměrů. Obětavé paní se poté snažily donutit úřady k nějaké finanční spoluúčasti na kastraci, ale nepochodily. Rozhodly se tedy věc řešit po svém, a to hlavně z výše zmiňovaného důvodu mizení koťátek a poslední dobou i přítulnějších koček.

Obvolaly tedy všechny veterinární ordinace ve městě, ale i tam narazily na nepochopení, jakmile místním veterinářům sdělily, o jaké kočky se vlastně jedná. Plaché, méně plaché, ale vesměs kočičky venkovní, tudíž nepřipadalo v úvahu, že by si je mohly odvážet po jedné zpět. Pomoci se jim dostalo až v jednom z místních útulků, kde jim ochotný pan doktor přislíbil pomoc a nabídl i lepší cenu. Vždyť nechat vykastrovat 7 březích koček není pro dvě důchodkyně zanedbatelná částka. Útulek jim vyšel vstříc i tím, že si vykastrované kočičky ponechal v péči ještě týden po kastraci. A tak hned našly dvě z těchto kočiček nové hodné majitele a vše vypadalo trochu optimističtěji.

Ponaučení z příběhu
Ale případ pokračuje a myslím, že by měl být opravdu výstrahou a upozorněním, jakých surovostí je člověk - ten pán tvorstva s vyvinutým mozkem - schopen.

K napsání tohoto článku mě donutil fakt, že kočky jsou poslední dobou ještě víc plaché, i ty v minulosti přítulnější. Údajně je to proto, že jsou pronásledovány a mláceny. Bohužel nikdo zatím viníky neusvědčil a již zmiňované dámy, které se tolik v této kauze angažují, těžko surovcům zabrání v takovém jednání.

Nejhorší na celém příběhu je skutečnost, že před třemi týdny byla nalezena jedna z výše zmiňovaných přítulných kočiček ve velice zbědovaném stavu. Vypadalo to tak, jako kdyby ji „někdo" vstrčil do pytle a mlátil s ní o zem. Nakonec ji zřejmě pustil nebo utekla. Každopádně když přišla zpět, trvalo jí celé tři dny, než se z toho dostala. Po třech dnech vstala a odešla. Od té doby ji už nikdo neviděl. Nejspíš někdo" dokončil práci, kterou začal.

Chtěla bych se touto cestou zeptat jestli by někdo neměl zájem o tyhle myšky lovící Kačeny. Kočičky jsou již vykastrované, kocouři nikoliv.
Domov tedy hledá pět černých kastrovaných koček s bílým motýlkem pod krkem ve věku 2-5 let. Jsou zvyklé na život venku, bude jim stačit závětří a miska granulí - stravu si samy obohatí o maso myšolovem. Mohou plnit funkci myšilovů ve stodole, případně - pokud s nimi budete mít trochu trpělivost - vám mohou dělat společnost v domku se zahradou na bezpečném místě. Do Prahy a po severních Čechách je možné zájemcům kočky po dohodě dovézt.

Máte zájem dát některé z Kačen domov? Ozvěte se Pavle - tel. 731887398, mail.

soutěž - Astor